Watra II to dom z poddaszem użytkowym i z podpiwniczeniem, zachowany w stylu góralskim, co zresztą zdradza jego nazwa. Watra to nic innego jak ognisko, które dawniej było rozpalane w bacówkach. Projekt został opracowany z myślą o działkach położonych na skarpie – jego podpiwniczenie od ściany frontowej jest całkowicie wysunięte i mieści się tu wyjazd z garażu. Budynek wieńczy dwuspadowy dach z lukarnami o kącie nachylenia 40 st. Powierzchnia użytkowa domu Watra II wynosi 160 m2, a do dyspozycji domowników pozostają: strefa dzienna, pięć pokoi oraz dwie łazienki. Autorem tego projektu jest Studio Atrium, a do jego realizacji potrzebna będzie działka budowlana o min. wymiarach: 25,25 x 20,78 m.
Watra II to dom zaprojektowany z myślą o budowie na działce położonej na skarpie. Budynek posiada podpiwniczenie, które w zamyśle architekta ma wychodzić na powierzchnię od strony frontowej. Mieszczą się tu wyjazd z garażu dwustanowiskowego. W piwnicy znajduje się także kotłownia i pomieszczenie gospodarcze. Nad podpiwniczeniem wykonano taras widokowy, który przechodzi także w podcień nad wejściem. Do domu wkraczamy przez przedsionek i przechodzimy na wprost do holu ze schodami. Po prawej stronie mieści się łazienka, a naprzeciwko dostępny jest gabinet. Pozostałą powierzchnię parteru zajmuje strefa dzienna – przytulny salon, jadalnia oraz kuchnia ze spiżarnią. Na poddaszu domu Watra II dostępne są cztery sypialnie i łazienka. Na ścianach szczytowych domu zastosowano balkony. Wnętrza na górze doświetlają także trzy lukarny.
Watra II to dom murowany, w którym ściany zewnętrzne wznosi się z pustaków ceramicznych o grubości 30 cm. Jako ocieplenie zastosowano styropian. Dwuspadowy dach oparto na tradycyjnej więźbie drewnianej i pokryto dachówką cementową. Elewację domu wykończono tynkiem oraz jak przystało na dom w stylu góralskim, drewnem. Ściany piwniczne oraz wsporniki obłożono naturalnym kamieniem. Projekt Watra II to bez wątpienia niezwykle klimatyczny i przytulny dom z poddaszem użytkowym, ale aby w pełni wykorzystać jego potencjał, trzeba go dobrze dopasować do działki budowlanej. Ze względu na stylistkę i konstrukcję najlepiej odnajdzie się na południu Polski, na górzystych terenach.