Wybór projektu dostosowanego do indywidualnych potrzeb domowników wcale nie jest zadaniem łatwym. Ogromny wybór gotowych projektów sprawia, że znalezienie tego jednego, finalnego projektu zajmuje wiele czasu. Do tego dochodzi konieczność dobrania projektu pasującego do działki budowlanej. W tym artykule postaramy się ułatwić czytelnikom wybór dobrego projektu. Podpowiadamy najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę.
Wybór projektu pod kątem działki budowlanej
Jeśli nie posiadasz jeszcze działki budowlanej, możesz wybrać dowolny projekt, a dopiero uzależnić poszukiwania działki od projektu. Znacznie częściej inwestorzy dysponują jednak działką i to wybór projektu musi być dostosowany do jej specyfiki. W pierwszej kolejności warto spisać dokładne wymiary, a także zapoznać się z wymogami technicznymi oraz minimalnymi odległościami, jakie należy zachować od granicy działki czy domu sąsiada w trakcie budowy. W ten sposób możemy ocenić, czy konkretny dom zmieści się na naszej działce.
Wiele ograniczeń wprowadza także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy. Oba dokumenty mają na celu zachowanie ładu przestrzennego. W takich dokumentach możemy znaleźć wytyczne związane z maksymalną powierzchnią i wysokością domu, rodzajem zabudowy, a nawet kolorem elewacji. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/dzialki możesz dowiedzieć się więcej o specyficznych parametrach działki budowlanej, które mogą mieć wpływ na wybór odpowiedniego projektu.
Podstawowe parametry: powierzchnia i uksztaltowanie domu
Analizując wybrany projekt budowlany należy oczywiście sprawdzić jego całkowitą powierzchnię użytkową (strefa mieszkalna bez obszarów gospodarczych), a także rodzaj budynku. Jeśli chodzi o domy wolnostojące, do wyboru są domy parterowe, domy z poddaszem użytkowym, a także domy piętrowe. Jeśli chcemy zabezpieczyć dodatkową przestrzeń na przyszłość, zawsze możemy wybrać dom z poddaszem przeznaczonym do adaptacji. Należy również ocenić kształt bryły domu, usytuowanie strefy dziennej i nocnej, a także rodzaj dachu. Te wszystkie czynniki mają duży wpływ zarówno na koszty budowy, jak również na funkcjonalność naszego przyszłego domu.
Liczba sypialni oraz łazienek
Powierzchnia domu nie informuje nas o tym, dla ilu domowników przeznaczony jest konkretny projekt. W tej kwestii decydująca jest oczywiście liczba sypialni oraz łazienek. Przyjmuje się, że dom powinien być wyposażony w dużą sypialnię małżeńską, a także pokoje dla pozostałych domowników. W przypadku domu dla czterech osób wybierzemy zatem projekt z trzema sypialniami. Mile widziany jest dodatkowy pokój, który można przeznaczyć np. na gabinet lub pokój gościnny. Kwestią niezwykle istotną w aspekcie funkcjonalności jest również liczba łazienek oraz toalet. W przypadku 4-6 osobowej rodziny minimum to dwie łazienki. Na każde 2-3 osoby powinna przypadać jedna łazienka.
Pralnia, schowek, garaż oraz inne udogodnienia
Oceniając gotowy projekt domu warto sprawdzić wszelkie udogodnienia dostosowane do naszych oczekiwań. Warto tu wymienić: garaż (jedno- lub dwustanowiskowy, pralnię z suszarnią, dodatkowy schowek, garderobę czy też dużą sypialnię wyposażoną w odrębną łazienkę. Podstawowym udogodnieniem w domach wolnostojących jest także taras przylegający do pokoju dziennego. W przypadku domów z poddaszem i domów parterowych warto zwrócić również uwagę na obecność balkonu lub loggii. Jeśli nasz dom będzie również miejscem pracy (własny gabinet, pracownia, warsztat), dużym udogodnieniem może okazać się podpiwniczenie.
Stylistyka zewnętrzna budynku
Dopiero po uwzględnieniu powyższych kryteriów można przejść do oceny stylistyki zewnętrznej. Wyróżniamy domy klasycystyczne, modernistyczne, minimalistyczne, wiejskie, skandynawskie czy coraz popularniejsze nowoczesne stodoły. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/projekty-domow znajdziesz rozbudowaną kolekcję ponad 7 tysięcy gotowych projektów z wyceną. Jeszcze przed zakupem projektu inwestorzy mogą zatem sprawdzić dokładne koszty budowy domu. To duże udogodnienie oferowane przez firmę New House. Na stronie dostępna jest funkcjonalna wyszukiwarka, która pozwala wybrać interesujące nas kryteria.
Jakie zmiany można wprowadzić przy adaptacji projektu?
Gotowy projekt zawiera jedynie podstawowe wytyczne związane z budową domu. Kolejnym krokiem jest adaptacja projektu, czyli dostosowanie go do specyfiki działki budowlanej. Na tym etapie można także wprowadzić zmiany zadysponowane przez inwestora. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/adaptacja-projektu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda kompleksowa adaptacja projektu i sporządzanie projektu budowlanego. W trakcie adaptacji można np. zmienić materiały budowlane, zmienić specyfikę dachu, zaadaptować poddasze, a także zmienić układ ścian działowych w celu uzyskania innego rozkładu wnętrz.