Projekt budowlany będzie nam potrzebny na wielu etapach budowy wymarzonego domu. Jest niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę, a także stanowi kompletną instrukcję dla wykonawców. Pozwala również pozyskać niezbędne materiały budowlane. Nie dziwi zatem fakt, że wielu inwestorów pragnie bliżej zapoznać się z projektem budowlanym. W jaki sposób czytać taki projekt? Gdzie znajdziemy najważniejsze informacje?
Z jakich elementów składa się projekt budowlany?
Na projekt budowlany składa się część opisowa oraz część rysunkowa. W projekcie znajdziemy również informacje na temat materiałów budowlanych oraz technologii, które zostały wykorzystane w wybranym projekcie, a także opis konstrukcyjny, który zawiera niezbędne instrukcje dla wykonawców odpowiedzialnych za realizację projektu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że projekt budowlany nie jest tym samym, co gotowy projekt domu kupiony u architekta lub pracowni.
Gotowy projekt domu zawiera najważniejsze informacje na temat samej konstrukcji. Dostępne informacje mają pomóc inwestorowi w doborze projektu pod kątem specyfiki działki. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/projekty-domow możesz sprawdzić gotowe projekty z wyceną. Następnie, taki projekt jest adaptowany i dostosowywany do specyficznych warunków obowiązujących na terenie działki budowlanej inwestora. Dopiero po zaadaptowaniu gotowego projektu możliwe staje się sporządzenie kompletnego projektu budowlanego.
Co zwiera w sobie część opisowa projektu?
W części opisowej projektu znajdziemy kompleksowe informacje na temat przyszłego domu. Zawarte są tutaj informacje o jego powierzchni, długości ścian, wysokości czy kącie nachylenia domu. W części opisowej znajdziemy także dokładny opis wszystkich pomieszczeń wraz z powierzchnią użytkową. W dużej mierze, część opisowa zawiera w sobie te same informacje, co gotowy projekt domu, tyle tylko, że jest rozwinięta o szczegółowe informacje. W części opisowej zawarte są także informacje, które stwierdzają zgodność poszczególnych elementów z MPZP lub warunkami zabudowy. To właśnie od części opisowej powinniśmy rozpocząć czytanie projektu budowlanego.
Jakie informacje zawierają dane konstrukcyjno-materiałowe?
Bardzo istotnym elementem projektu są dane konstrukcyjno-materiałowe, które pozwalają inwestorowi zamówić niezbędne materiały budowlane potrzebne do budowy domu. W tym miejscu znajdziemy szczegółowy opis wszystkich elementów konstrukcyjnych naszego domu. Projekt obejmuje materiały potrzebne do wybudowania fundamentów, ścian zewnętrznych i ścian działowych, podłóg, stopów czy dachu. Dane konstrukcyjno-materiałowe zawierają także informacje na temat zastosowanych materiałów izolacyjnych, okien czy drzwi.
Jednocześnie, dane konstrukcyjno-materiałowe to kompletna instrukcja, która pozwala wykonawcom na realizowanie projektu krok po kroku. Opis obejmuje wszystkie czynności, które należy wykonywać na poszczególnych etapach budowy domu. W pewnym sensie jest to szczegółowe rozwinięcie informacji, których dostarcza nam część rysunkowa projektu.
O czym informuje nas część konstrukcyjna projektu?
Wybudowany dom musi posiadać określoną nośność, spełniać normy bezpieczeństwa pożarowego, a także w prawidłowy sposób radzić sobie z naturalnie generowanymi obciążeniami. Część konstrukcyjna w dużej mierze obejmuje właśnie wyniki obliczeń oraz testów, na podstawie których można stwierdzić, że budynek będzie bezpieczny i funkcjonalny dla domowników. Dostępne w tym miejscu informacje wyjaśniają, na jakiej podstawie wybrano konkretne materiały oraz rozwiązania technologiczne.
To właśnie w części konstrukcyjnej nanosi się wiele zmian w porównaniu z gotowym projektem domu. Po uwzględnieniu specyficznych warunków na terenie działki często należy wprowadzić drobne poprawki, które mają podnieść nośność oraz bezpieczeństwo budynku. Zmiany mogą dotyczyć chociażby sposobu i głębokości osadzenia fundamentów.
Jak czytać rysunek budowlany projektu?
Po dokładnym zapoznaniu się z częścią opisową możemy przejść do rysunku budowlanego, który pokazuje rzuty poszczególnych kondygnacji i dachu, przekrój budynku, a także widoki elewacji ze wszystkich stron. Poszczególne elementy konstrukcyjne są oznaczone symbolami, dzięki którym możemy szybko odnaleźć informacje na temat tego elementu w części opisowej. Wykonawcy odpowiedzialni za realizację projektu bazują zarówno na części rysunkowej, jak i opisowej. Część rysunkowa pozwala zlokalizować poszczególne elementy konstrukcyjne, podczas gdy część opisowa mówi więcej o jej specyfice i prawidłowym sposobie montażu.
Rysunek budowlany często zawiera legendę, która umożliwia jego czytanie. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że schematy, przekroje i rzuty dostępne na rysunkach są bardzo skomplikowane i bez stosowanego wykształcenia technicznego lub inżynieryjnego ciężko odnaleźć się w gmatwaninie różnych linii i symboli. Niemniej jednak, przy odrobinie chęci można przestudiować poradnik, który umożliwi biegłe czytanie rysunków obecnych w projekcie budowlanym.