Mata termoizolacyjna to bardzo popularny materiał wykorzystywany do ocieplania podłóg, dachów oraz poddaszy. Znajduje zastosowanie zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie. Do największych zalet zaliczymy niewielką objętość oraz małą wagę, a przy tym bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, ale również akustyczne. W tym artykule sprawdzimy, jak skonstruowana jest mata termoizolacyjna, a także, jakie posiada właściwości oraz zastosowania.
Czym właściwie jest mata termoizolacyjna?
Mata termoizolacyjna to materiał wykorzystywany do ocieplania różnych powierzchni. Najczęściej występuje w formie rozwijanej rolki. Inną nazwą tego materiału jest folia izolacyjna. Materiał ten jest zbudowany z kilkumilimetrowej warstwy pianki polietylenowej pokrytej z obu stron specjalnym ekranem z aluminium. Zwarta struktura pianki zmniejsza ilość powietrza do minimum, co oczywiście ogranicza zjawisko przewodzenia ciepła. Z kolei ekrany aluminiowe odbijają fale podczerwone, co pozwala zachować ciepło w budynku. Mata termoizolacyjna optymalizuje temperaturę wnętrza, dzięki czemu, ogranicza również problem nagrzewania się wnętrz w okresie letnim.
Wszechstronne właściwości maty termoizolacyjnej sprawiają, że materiał ten znajduje coraz szersze zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. Z jego pomocą można ocieplać poddasze, dachy, podłogi, ale również problematyczne obszary, takie jak chociażby komin. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat poszczególnych etapów budowy domu. Wiele miejsca poświęcamy również optymalnej ochronie termoizolacyjnej.
Popularne rodzaje maty termoizolacyjnej
Duża popularność folii termoizolacyjnej w ostatnich latach sprawiła, że na rynku pojawiło się wiele materiałów dedykowanych konkretnym pracom. W pierwszej kolejności warto wymienić bardzo praktyczne maty samoprzylepne, które ułatwiają montaż i sprawdzają się doskonale w ciasnych przestrzeniach, takich jak chociażby poddasze. Do izolacji poddasza wykorzystywane są maty wykonane z włókien ognioodpornych. Dzięki temu zapewnia domownikom większe bezpieczeństwo.
Jak już wspomnieliśmy, mata termoizolacyjna może być wykorzystywana do ocieplania problematycznych miejsc, takich jak komin. W takich sytuacjach powinniśmy sięgnąć po matę wysokotemperaturową, która na przestrzeni wielu lat dobrze radzi sobie z wysokimi temperaturami, a wszystko za sprawą zwiększonego parametru wytrzymałości. Grubość, konkretne zastosowanie oraz jakość materiału ma wpływ na cenę maty. Za metr kwadratowy tego materiału zapłacimy od 8 do 20 złotych. Jest to przystępna cena, biorąc pod uwagę właściwości.
W jakich miejscach można zastosować matę termoizolacyjną?
Mata termoizolacyjna cieszy się dużą popularnością właśnie ze względu na szerokie zastosowanie. Z folią bardzo często spotkamy się przy ocieplaniu dachu. Ekrany aluminiowe doskonale odbijają fale ciepła z otoczenia, co automatycznie izoluje dach zarówno w okresie zimowym, jak również letnim. Najwygodniejszą opcja jest folia samoprzylepna, aczkolwiek można wykorzystać także tradycyjną folię, którą klei się na klej silikonowy. Folie bez warstwy samoprzylepnej są nieco tańsze. Samoprzylepne maty są natomiast doskonałym rozwiązaniem przy ocieplaniu poddasza. Dużo łatwiej jest je rozkładać w ograniczonej przestrzeni, a prosty montaż sprawia, że z taką folią poradzi sobie każdy.
Folia termoizolacyjna często jest wykorzystywana także do ocieplania podłóg. Jest to świetny wybór z zwłaszcza pod ogrzewanie podłogowe, zapobiegając utracie ciepła oraz zwiększając efektywność systemu. Maty termoizolacyjne znajdują zastosowanie przy ocieplaniu problematycznych przestrzeni, takich jak komin lub szyby wentylacyjne. Z pomocą tego materiału można także doszczelnić otwory okienne, eliminując mostki cieplne. Jako ciekawostkę możemy dodać, że folia termoizolacyjna bywa stosowana także w pojazdach mechanicznych, izolując wrażliwe części przed wysokimi temperaturami.
Jakie właściwości posiada mata termoizolacyjna?
Wełna mineralna i styropian to tradycyjne materiał wykorzystywane do ocieplania budynku. Ich spore rozmiary oraz skomplikowany montaż sprawiają, że w wielu miejscach opłacalniejszym wyborem będzie właśnie mata termoizolacyjna, która jest lżejsza, cieńsza oraz dużo prostsza w montażu. Wełna i styropian często zawodzą przy ocieplaniu poddasza, jako iż mogą zostawiać wolne przestrzenie tworzące mostki cieplne. Z pomocą folii termoizolacyjnej łatwiej jest uzyskać idealną szczelność.
Materiał może być stosowany w miejscach narażonych na wilgoć, ponieważ nie aprobuje wody. Dzięki temu, wydajność maty na skutek wilgoci nie spada, tak jak ma to miejsce w przypadku wełny lub styropianu. Jest to materiał trwały, który może posiadać wzmocnioną odporność na ogień oraz wysokie temperatury. Przy tych wszystkich zaletach jest dostępna w przystępnej cenie. Wady? Choć montaż maty termoizolacyjnej jest bardzo prosty, należy uważać, aby nie uszkodzić ekranu aluminiowego. Nawet niewielki ubytek może znacząco zmniejszyć ochronę termoizolacyjną.