Funkcjonalność to jedna z najważniejszych cech, jaką powinien posiadać nowoczesny dom. Co rozumiemy pod pojęciem funkcjonalności? Chodzi o to, aby dom był skonstruowany w taki sposób, aby spełniać jak najwięcej potrzeb i pokładanych w nim oczekiwań. Płaska dachówka ceramiczna coraz częściej idzie w parze z nowoczesnymi domami. W tym artykule sprawdzimy czym charakteryzuje się takie pokrycie dachowe oraz czy sprawdzi się w funkcjonalnym domu.
Płaska dachówka ceramiczna – wady i zalety tego pokrycia dachowego
Dachówki pod względem kształtu dzielimy na płaskie oraz faliste. W nowoczesnych domach coraz częściej stosuje się dachówki płaskie wywodzące się z klasycznej karpiówki znanej jeszcze w czasach średniowiecznych. Płaskie dachówki odznaczają się dużym formatem oraz niemal idealnie płaską powierzchnią, dzięki czemu, finalne pokrycie świetnie pasuje do minimalistycznych domów. Faktura dachu wyłożonego płaską dachówką przypomina poniekąd rybią łuskę.
Dachówki ceramiczne to bardzo trwałe pokrycie dachowe, które dobrze zabezpiecza nasz dom przed czynnikami atmosferycznymi. Gwarantuje również dobrą izolację akustyczną. W naszym artykule poświęconym różnym rodzajom dachów (https://new-house.com.pl/dachy) możesz dowiedzieć się więcej o specyfice dachówek ceramicznych. Wadą tego pokrycia jest dość duża waga oraz wysoki koszt. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie atuty, jakie oferuję nam płaskie dachówki ceramiczne, jest to jeden z lepszych wyborów do nowoczesnych i funkcjonalnych domów.
Projekty nowoczesnych domów z płaską dachówką ceramiczną
Płaska dachówka ceramiczna jest coraz częściej wykorzystywana we współczesnych domach. Zainteresowaniem inwestorów cieszą się bowiem modernistyczne projekty odznaczające się minimalistyczną stylistką, a tutaj ten rodzaj pokrycia pasuje jak ulał. W ofercie producentów dostępne są liczne warianty dachówki płaskiej, dzięki czemu, można bez trudu dobrać pokrycie pod kątem stylistyki zewnętrznej domu. Dachówka płaska najlepiej sprawdza się na nieskomplikowanych i prostych dachach dwuspadowych pozbawionych dodatków elementów architektonicznych.
Szukasz projektu nowoczesnego i funkcjonalnego domu? W naszym katalogu z gotowymi projektami domów znajduje się ponad 7 tysięcy projektów stworzonych przez uznane biura projektowe. Są to projekty z wyceną, dzięki czemu, jeszcze przed zakupem możesz sprawdzić szacowane koszty budowy domu. To znacznie ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji. W naszym katalogu nie brakuje nowoczesnych domów z pokryciem dachowym w formie ceramicznej dachówki płaskiej.
Nowoczesne stodoły – postaw na praktyczny i energooszczędny dom
Dużym zainteresowaniem ze strony współczesnych inwestorów cieszą się nowoczesne stodoły. Są to domy o zwartej bryle na planie prostokąta pokryte dwuspadowym dachem pozbawionym okapu. Nowoczesna stodoła nie posiada dodatkowych elementów architektonicznych, a jest to podyktowane troską o większą energooszczędność domu. I rzeczywiście, dobrze dobrana nowoczesna stodoła jest domem niezwykle praktycznym, tanim w utrzymaniu, a jednocześnie efektownym wizualnie. Płaska dachówka ceramiczna doskonale sprawdza się w przypadku prostych dachów dwuspadowych bez okapu, a zatem takie budynki często posiadają ten rodzaj pokrycia dachowego.
Wpływ pokrycia dachowego na funkcjonalność domu
Pokrycie dachowe ma przede wszystkim zabezpieczyć nasz dom przed czynnikami atmosferycznymi. Jest odpowiedzialne za odprowadzanie wilgoci, ochronę warstwy termoizolacyjnej, a także dba o dobrą izolację akustyczną. Rodzaj pokrycia może mieć również wpływ na łatwość montażu paneli fotowoltaicznych i solarów, a to kolejny czynnik bardzo istotny z perspektywy współczesnych domów. Nie ulega zatem wątpliwości, że dobrze dobrane pokrycie dachowe ma wpływ nie tylko na estetykę budynku, ale również na jego funkcjonalność oraz koszty utrzymania w przyszłości.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze praktycznego domu?
Na funkcjonalność domu wpływa wiele czynników: rozkład wnętrz, liczba pokoi, łazienek oraz pomieszczeń gospodarczych, zastosowane materiały budowlane, kształt budynku, dostęp do tarasów i balkonów oraz oczywiście wdrożone technologie. Inwestor musi zatem uwzględnić całkiem sporą liczbę czynników w poszukiwaniu praktycznego domu. Nie bez znaczenia jest również sposób realizacji. W naszym artykule o budowie domu (https://new-house.com.pl/budowa-domu) znajdziesz zbiór ciekawych informacji na temat realizacji projektów w technologii murowanej.
Podstawowym czynnikiem, który należy uwzględnić przy wyborze projektu są oczywiście nasze indywidualne oczekiwania oraz potrzeby innych domowników. Jeśli wybrany projekt w pewnych kwestiach odstaje od naszych oczekiwań, nie musimy od razu z niego rezygnować. Na etapie adaptacji projektu można bowiem wprowadzić zmiany pod kątem indywidualnych potrzeb inwestora. Jeśli zatem projekt domu stawia na płaską dachówkę w kolorze czarnym, podczas gdy Ty uważasz, że lepsza będzie dachówka pomarańczowa, na etapie adaptacji można bez trudu uwzględnić tego typu zmiany.