Chcesz, aby ktoś się z Tobą skontaktował?

Zostaw swój email i numer telefonu.

alert
Pozdrawiamy Zespół New-House

Akademia Budowlana

Garaż wolnostojący czy w bryle budynku?

Kiedy chcemy wybudować dom, staramy się wszystko odpowiednio zaplanować. Warto wtedy przemyśleć wiele kwestii, aby nasze przyszłe życie w nowym miejscu było jak najbardziej komfortowe. Podczas projektowania najczęściej skupiamy się na pomieszczeniach, takich jak pokój dzienny, kuchnia czy sypialnia – zapominając jednocześnie o funkcjonalnym garażu. Jaki więc wybrać – garaż wolnostojący czy w bryle budynku?
 
Taką decyzję należy podjąć już na etapie projektowania domu. Architekt wspólnie z inwestorem powinien ustalić, w jaki sposób budynek oraz garaż będą użytkowane. Dzięki uwzględnieniu wszystkich potrzeb klienta, a także biorąc pod uwagę wymogi projektowe, uda się stworzyć projekt idealny.
 
 
 
Projekty garaży wolnostojących – kiedy warto się na nie zdecydować?

Garaże wolnostojące sprawdzają się w przypadkach, gdy mamy odpowiednio dużą powierzchnię działki. Jednak budowa garażu wiąże się także z dopełnieniem kilku formalności prawnych. Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt. 1 Prawa budowlanego budowa garażu wolnostojącego o powierzchni zabudowy do 35m2 wymaga jedynie zgłoszenia odpowiedniemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Jeśli natomiast powierzchnia zabudowy garażu ma być większa niż 35m2 lub planujemy garaż dwukondygnacyjny, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Dodatkowo podczas projektowania garażu należy pamiętać m.in. o: minimalnych wymiarach, wykonaniu instalacji oświetleniowej czy zapewnieniu sprawnej wentylacji.
Jedną z zalet garażu wolnostojącego jest odseparowanie funkcji gospodarczych od mieszkalnych. W budynku można również zaplanować funkcjonalne pomieszczenia gospodarcze, a nawet miejsca na rekreację, jak sauna czy pokój sportowy. Niestety posiadanie garażu wolnostojącego niesie za sobą także wady. Najważniejsza z nich to wysokie koszty wynikające z budowy oddzielnego budynku. Często to też dodatkowe opłaty za garaż, których wysokość zależy od uchwały organu administracji miejscowe
 
 
 
Garaż w bryle budynku - w jakiej sytuacji to dobry pomysł?

Garaż w bryle budynku pozwala zaoszczędzić miejsce na działce, a także obniżyć koszty budowy. Także poprowadzenie instalacji staje się prostsze dzięki ścianom wspólnym z budynkiem mieszkalnym. Nie potrzeba też – jak w przypadku garażu wolnostojącego – starać się o pozwolenie na jego budowę, ponieważ jest on objęty zgodą razem z całym budynkiem. Garaż wbudowany w bryłę domu to rozwiązanie komfortowe, ułatwiające codzienną komunikację – szczególnie podczas złej pogody, gdy nie musimy wychodzić na zewnątrz przy wysiadaniu z samochodu. Co więcej, decydując się na to rozwiązanie, możemy zaplanować przestrzeń garażową wraz z innymi pomieszczeniami gospodarczymi, a także zaaranżować miejsce nad garażem.
 
 
 
Jakie rozwiązanie wybrać?

Analizując jedną i drugą opcję, łatwo zauważyć mnogość korzyści wynikających z posiadania garażu w bryle domu. Potwierdzają to sami inwestorzy – zdecydowana większość z nich stawia właśnie na to rozwiązanie. Garaże w bryle domu dobrze dopasowują się do różnych stylów architektonicznych – niezależnie więc, czy wybraliśmy projekt domu parterowego, z poddaszem użytkowym czy piętrowego, możemy być pewni, że garaż idealnie wpasuje się w budynek.

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 8:00 do 22:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

 

kontakt@new-house.com.pl

+48 504 125 130
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Akademia Budowlana New-House

Jeśli chcą Państwo skorzystać z bezpłatnej porady budowlanej, zachęcamy do podania swojego numeru telefonu - zadzwonimy w ciągu 48 godzin.