Akademia Budowlana

Co to jest nadproże? Co warto o nim wiedzieć?

Spis treści:

Budowa domu to długi, pracochłonny proces. Wydaje się, że każdy z jego etapów wydaje się być równie istotny. Jednak podstawową kwestią, o której poprawność wykonania trzeba zadbać, jest sama konstrukcja budowanego domu. Nadproża to elementarna część konstrukcji budynku, która wpływa na jej stabilność oraz trwałość. Co warto o niej wiedzieć? Cały artykuł poświęcamy najważniejszym informacjom związanym z montażem i wyborem nadproży do budowy domu jednorodzinnego.

 

Jako firma New-House zrealizowaliśmy już ponad tysiąc pięćset domów jednorodzinnych, ponieważ działamy na terenie całej Polski nieprzerywanie od 1991 roku. Oferujemy kompleksową budowę domu, ponieważ chcemy by nasz klient miał zapewnioną najwyżej jakości realizację, w której fachowcy będą nadzorować każdy etap realizacji. Współpraca z nami pozwala inwestorom na to, by odetchnąć z ulgą - nie muszą oni szukać kolejnych wykonawców i ustalać dogodnych terminów realizacji, nie muszą spędzać długich godzin na budowie, by weryfikować poprawność realizacji ani zarządzać terminem wykonywanych prac. Jako firma New-House wywiązujemy się z każdej z powierzonych nam prac w sposób solidny i terminowy. Nasz klient może uzyskać wsparcie naszych specjalistów w procesie poszukiwania i sprawdzania warunków gruntowych działki, a także przy wyborze odpowiedniego projektu domu. Dbamy także o kwestie formalne realizacji i sprawną budowę domu pod klucz, zaaranżowanie terenu wokół domu i wykonanie aranżacji wnętrza. Szczegóły oferowanych przez nas usług zostały szerzej opisane pod linkiem: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Firma New-House składa się z grupy doświadczonych, świetnie wykształconych specjalistów - to dzięki nim nasze usługi są na tak wysokim poziomie. Co więcej, nasi fachowcy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem oraz doradzają  naszym klientom. Ciekawi Państwa kwestia nadproży? Pomożemy wybrać najlepsze z nich do Państwa realizacji, a także przedstawimy najważniejsze informacje na ich temat. Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem.

 

Czym jest nadproże i do czego służy?

 

Wyjaśniając kwestię nadproża w możliwie najprostszy sposób, można ograniczyć się do określenia, że jest to element konstrukcyjny budynku. Występuje w formie belki (o kwadratowym lub prostokątnym przekroju) nad otworami w ścianie, później w miejsce danych otworów mają zostać wstawione okna lub drzwi. Zastosowanie nadproży ma na celu przeniesienie obciążeń konstrukcji, absorbując część ciężaru przenoszą go na na obie strony otworu, dzięki czemu waga jest rozprowadzona w sposób równomierny. Zapewnia to maksymalną stabilizację konstrukcji, dzięki czemu budynek będzie charakteryzował się długoletnią trwałością.

 

Nadproża stanowią zazwyczaj element ścian nośnych oraz działowych. Najczęściej wykorzystywane rodzaje nadproża to belki żelbetowe wylewane na miejscu, prefabrykowane belki żelbetowe, belki ceramiczno-żelbetowe, belki ze zbrojonego betonu komórkowego, stalowe lub z cegły zbrojonej prętami stalowymi lub bednarką. Należy pamiętać, że belka nadprożowa powinna zostać wybrane zgodnie z szerokością planowanego otworu okiennego lub drzwiowego w ścianie, a także do konstrukcji budynku i przeznaczenia danego pomieszczenia.

 

Ceny nadproży nie są wysokie, ale zależne przede wszystkim od ich wybranego rodzaju. Na przykład nadproża prefabrykowane można kupić w granicach 25-70 zł, jeżeli wybierane są długości do 200 cm. Natomiast jeżeli interesują Państwa większe nadproża, np. takie o długości 300 cm, koszt może sięgać około 120zł.

 

Jakie są rodzaje nadproży?

 

Dostępnych na rynku nadproży jest wiele, co wcale nie pomaga w podjęciu decyzji przy ich wyborze. Rodzaje nadproży można podzielić zarówno ze względu na sposób wykonania, cenę, a także sposób i koszt ich montażu. Wybór musi być dobrze dobrany do całokształtu realizacji, dlatego warto przy tym się kierować poradą specjalisty. To on wskaże na najlepsze nadproże dla Państwa projektu domu, które będzie również dostosowane do Państwa oczekiwań i możliwości finansowych. 

 

Nadproża żelbetowe

 

Są to nadproża wykonane z mieszanki cementu, wody i kruszywa oraz wzmocnione metalowym zbrojeniem o odpowiedniej klasie. Tego typu nadproża są dość popularne ze względu na ich uniwersalność, jednak nie należy on do najtańszych ani do najłatwiejszych w montażu. Rekompensuje to jednak ich wysoka jakość i gwarancja stabilności konstrukcji. Nadproża żelbetowe mogą być wylewane bezpośrednio na budowie (wykorzystuje się wówczas beton klasy B20, B25 i B30 oraz stal AIII lub ST3S) lub można wykorzystać nadproża żelbetowe prefabrykowane.

 

Nadproża systemowe / Nadproża w kształcie litery U

 

Można się spotkać z różnymi nazwami tego rodzaju nadproża. W nadprożu systemowym są wykorzystywane kształtki, które powstają z ceramiki, sylikatu, betonu czy nawet keramzytu. Z odpowiednio wybranych kształtek jest budowane zbrojenie, które należy wypełnić betonem. Sprawdzą się one zarówno w ścianach murowanych np. z pustaków keramzytowych, jak i w ścianach z betonu komórkowego lub jako elementy szalunkowe słupków żelbetowych czy wieńców.

 

Nadproża prefabrykowane

 

To świetne rozwiązanie dla inwestorów, którzy szczególnie cenią sobie łatwy, bezproblemowy montaż nadproży. Nadproża prefabrykowane zostaną dostarczone na działkę budowlanę gotowe do natychmiastowego montażu, nie trzeba wykonywać dodatkowych prac nad nimi. Są one jednak ciężkie i aby przenieść je w wybrane miejsce czasami konieczne jest wykorzystanie małego dźwigu na podeście. Wśród tego typu belek nadprożowych można wybrać betonowe lub z keramzytobetonu. Należy jednak podkreślić, że w ich wnętrzu nie jest stosowane dodatkowe ocieplenie, więc należy stosować je wyłącznie do realizacji przy ścianach dwuwarstwowych lub trzywarstwowych. Przy belkach prefabrykowanych można spotkać się spotkać z następującymi oznaczeniami: 

 

 

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Belki nadprożowe z drewna

 

To specjalistyczna forma nadproży, która jest przede wszystkim wykorzystywana do wykańczania budynków o drewnianej konstrukcji. Przy takich realizacjach nadproże ma formę litej deski o kwadratowym lub prostokątnym przekroju. Deska może być wykonana na przykład z drewna klejonego, drewnianych belek dwuteownikowych albo drewnianych kratownic. Natomiast do montażu wykorzystywane są podwójne słupki, które układa się z boku otworów, na wewnętrznych słupkach opiera się natomiast samo nadproże.

 

Nadproża strunobetonowe

 

To rozwiązanie, które sprawdzi się w niemal każdym przypadku. Nadproża strunobetonowe są lekkie, a także trwałe i łatwe w montażu. Możne je stosować bez względu na ciężkość obciążenia - w otworach okiennych i drzwiowych ścianek działowych, a także przy realizacji bram garażowych. Nadproża strunobetonowe można znaleźć w dwóch wymiarach: 72x115 mm i 120x115 mm.

 

 

Które nadproże wybrać do budowy domu?

 

Nadproża powinny być dobierane do realizacji pod kątem dokładnej analizy. Należy ich wybór dostosować zarówno do całej konstrukcji, jak i do oczekiwań i możliwości finansowych inwestora. Warto ten wybór zostawić specjalistom.

 

Dla przykładu nadproża wylewane były kiedyś popularne i chętnie wykorzystywane ze względu na ich korzystną cenę. Jednak teraz są znacznie rzadziej wykorzystywane, ponieważ ich montaż potrafi być bardzo problematyczny, dodatkowo znacząco opóźniają pozostałe prace na budowie. Coraz częściej stosowane są nadproża prefabrykowane, które są solidne, a ich montaż jest prosty i sprawny.  Dodatkowo po ich odpowiednim wzmocnieniu, mogą być wykorzystywane jako wsparcie nawet bardzo dużych obciążeń konstrukcyjnych. Dobrym rozwiązaniem okazują się również nadproża systemowe - są lekkie i trwałe, a ich montaż nie jest trudny.

 

Jak zamontować nadproża?

 

Montaż nadproży różni się w zależności od ich wybranego rodzaju. Jednak to, co łączy wszystkie rodzaje nadproży, to konieczność wykonania odpowiedniej warstwy izolacji termicznej. Ma to zapobiec powstawaniu mostków cieplnych, które potrafią znacząco obniżyć wartości termoizolacyjne budynku. Dobrej jakości izolacja to nie tylko komfort wnętrza, ale również kwestia wysokości kosztów eksploatacji budynku. Wykonanie prawidłowej izolacji jest tym bardziej istotne, jeżeli nadproże jest montowane w otworze ścianie jednowarstwowej. Należy pamiętać, że to właśnie w takich realizacjach pojawiają się największe różnice pomiędzy współczynnikami przewodzenia ciepła muru i nadproży. Ocieplanie ścian dwuwarstwowych i trzywarstwowych jest znacznie łatwiejsze, ponieważ są to grubsze ściany. Pozwala to na dowolny wybór materiałów osłaniających wybrane nadproża.

  

Budowa solidnego, trwałego domu jednorodzinnego - zaufaj New-House

 

Konstrukcja domu to podstawa solidnej i trwałej przez lata realizacji. Dlatego tak istotne jest podjęcie współpracy z odpowiednią, doświadczoną firmą budowlaną. New-House działa na rynku od 1991 roku, mamy za sobą tysiące świetnie wykonanych realizacji i cieszymy się zaufaniem inwestorów. Udało nam się to osiągnąć, dzięki kompleksowej ofercie współpracy (https://new-house.com.pl/budowa-domu) oraz wysoce wykształconej kadrze pracowniczej z długoletnim doświadczeniem. Jeżeli szukają Państwo firmy, która poza sprawną, solidną realizacją zadba również o Państwa zadowolenie i komfort, a także wesprze Państwa pod kątem merytorycznym - warto zdecydować się właśnie na współpracę z firmą New-House. Zapraszamy do kontaktu, chętnie odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.