Prawidłowy wybór i montaż oświetlenia ogrodowego ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort domowników. Już na etapie projektowania ogrodu należy wybrać miejsca, w których chcemy wykonać oświetlenie. Dobry projekt to połowa sukcesu na etapie realizacji. W tym artykule podpowiemy, jak dobrać trwałe i funkcjonalne oświetlenie ogrodowe, a także, jak wygląda sam montaż z poprowadzeniem przewodów i podłączeniem lamp.
Oświetlenie ogrodu – w którym miejscu jest niezbędne?
Możemy wymienić kilka kluczowych miejsc, w których oświetlenie ogrodu jest niezbędne. W pierwszej kolejności należy wymienić ganek z wejściem, a także garaż. W praktyce nie jest to jednak oświetlenie ogrodowe, ponieważ umieszczone w tym miejscu lampy i kinkiety można podłączyć bezpośrednio do sieci w domu. Oświetlenie jest niezbędne wzdłuż podjazdu, aby umożliwić bezpieczny wjazd i wyjazd. Klimatycznych lampek nie powinno zabraknąć także przy alejkach ogrodowych, w strefie rekreacyjnej, obok wiaty śmietnikowej (tutaj dobrym pomysłem jest lampka z czujnikiem ruchu), a także obok bramy wjazdowej. Z uwzględnieniem tych stref tworzymy sieć oświetlenia ogrodowego.
Projekt zagospodarowania terenu działki a oświetlenie ogrodowe
Kluczowe znaczenie ma kompletny projekt zagospodarowania terenu działki. Taki projekt obejmuje utwardzone powierzchnie: taras, podjazd, alejki, powierzchnię biologicznie czynną, ogrodzenie, system nawadniający, a także strefy na poszczególną roślinność. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/zagospodarowanie-terenu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak powstaje projekt zagospodarowania terenu realizowany przez firmę budowlaną New House.
Na takim projekcie można uwzględnić także lokalizację lamp ogrodowych, przebieg przewodów potrzebnych do ich podłączenia, a także miejsce na gniazdka lub skrzynkę rozdzielczą. Dobrze sporządzony projekt znacznie ułatwi wykonanie wszystkich prac i zaprocentuje efektywnym i funkcjonalnym oświetleniem ogrodowym.
Jakie lampy najlepiej sprawdzą się na ogrodzie?
Oświetlenie ogrodowe w kluczowych miejscach działki powinno bazować na lampach przewodowych, które odznaczają się niezawodną pracą i odpornością na czynniki atmosferyczne. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na standard wykonania opraw oświetleniowych. Klasa ochrony na poziomie IP 67 lub IP 68 informuje nas o tym, że oświetlenie może być bezpiecznie wykorzystywane na zewnątrz budynku. Jest ono odporne na kurz, wilgoć, a także inne czynniki związane z warunkami atmosferycznymi. Do wyboru mamy lampy stojące, a także tzw. lampy najazdowe, które umieszcza się bezpośrednio w gruncie lub utwardzonych powierzchniach, np. w podjeździe.
Do oświetlenia ogrodowego najczęściej wykorzystujemy nowoczesne lampy LED, które odznaczają się bardzo energooszczędną pracą, dzięki czemu, nie wpłyną szczególnie na wysokość rachunku. W dalszej kolejności zwracamy uwagę na dodatkowe funkcje, np. możliwość zmiany koloru lub intensywności światła bądź też bezprzewodowe systemy łączności, bardzo istotne w przypadku inteligentnych domów. Oświetlenie ogrodowe możemy uzupełnić dekoracyjnymi lampami solarnymi w miejscach, które wymagają dodatkowego oświetlenia zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim.
Oświetlenie ogrodowe w inteligentnym domu
W wielu nowoczesnych domach zaprojektowanych i zrealizowanych w koncepcji smart home spotkamy się z w pełni automatycznym oświetleniem ogrodowym. Lampy często bazują na czujnikach ruchu oraz czujnikach natężenia światła, dzięki czemu, mogą uruchamiać się same. Taką samą możliwość daje programator podłączony do gniazdka lub skrzynki rozdzielczej. Dużym udogodnieniem są lampy wyposażone w moduł łączności bezprzewodowej. Dzięki temu, można nimi sterować z głównej centrali, ale również z aplikacji w smartfonie. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/ogrody możesz dowiedzieć się więcej na temat aranżacji ogrodu z uwzględnieniem nowoczesnych systemów oświetlenia oraz nawadniania.
Jak przebiega montaż oświetlenia ogrodowego?
W pierwszej kolejności wykonywane są prace ziemne, w trakcie których wykopane zostaną korytarze, przez które przebiegać będą przewody elektryczne. Montaż oświetlenia ogrodowego powinien być realizowany przez elektryka, który dobierze przewody pod kątem obciążenia oraz spadków napięcia na długich odcinkach. Po poprowadzeniu przewodów można zamontować lampy stojące oraz lampy najazdowe w gruncie lub nawierzchni utwardzonej.
Kolejnym krokiem jest podłączenie instalacji. W tym celu należy wykonać gniazdka, do których podłączone zostanie zasilanie. Dobrze sprawdzą się gniazdka w oddzielnym słupku stojącym. Są one dużym udogodnieniem także przy koszeniu trawy oraz przy innych pracach pielęgnacyjnych. Niektóre modele lamp stojących posiadają zintegrowane gniazdko elektryczne. Kolejnym rozwiązaniem jest wykonanie skrzynki rozdzielczej. Zaletą takiej skrzynki jest możliwość sterowania oświetleniem, np. programowanie automatycznego zapalania lub włączanie poszczególnych sekcji lamp.