Rozbudowa domu to wygodny sposób na zwiększenie powierzchni użytkowej i uzyskanie dodatkowej przestrzeni, która sprawi, że poczujemy się swobodnej we własnym domu. Taka rozbudowa wymaga oczywiście odpowiednich nakładów finansowych, a jednocześnie, dopełnienia formalności, dzięki czemu, przeprowadzone prace nie okażą się samowolą budowlaną. W tym artykule omówimy formalności związane z rozbudowaną domu.
Na czym polega rozbudowa domu?
Przepisy budowlane bardzo szczegółowo rozróżniają takie pojęcia, jak: rozbudowa, nadbudowa, odbudowa czy remont. Rozbudowa to prace budowlane, które mają na celu uzyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej lub gospodarczej (np. dobudowa garażu). Prace związane z rozbudową możemy podzielić na te realizowane w pionie (np. adaptacja poddasza użytkowego), jak również w poziomie (wzniesienie przybudówki lub rozbudowa istniejącego wnętrza. Także stworzenie tarasu lub balkonu spełnia znamiona rozbudowy.
Zanim zainicjujemy prace budowlane ukierunkowane na rozbudowę domu, konieczne stanie się oczywiście dopełnienie wszelkich formalności. W innym razem, wprowadzone przez nas modyfikacje mogą zostać uznane za samowolę, za co oczywiście grożą surowe kary finansowe. W tym artykule: https://new-house.com.pl/rozbudowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym właściwie jest rozbudowa domu i jakie są najczęstsze zmiany wprowadzane przez inwestorów.
Od czego rozpocząć rozbudowę domu?
Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Sporo miast i gmin udostępnia taki plan przez Internet, ale czasami konieczna okaże się wizyta w urzędzie. W MPZP możemy sprawdzić, czy planowana przez nas rozbudowa domu jest w ogóle możliwa. Stworzenie dodatkowego piętra może naruszać warunki zabudowy, w których mogą znajdować się informacje na temat maksymalnej dopuszczalnej wysokości budynku. Na niektórych terenach można wznosić jedynie domy parterowe.
Jeśli MPZP nie stoi w sprzeczności z planowanymi przez nas pracami, należy wynająć architekta, który stworzy dla nas plan rozbudowy domu. Firma budowlana New House oferuje swoim klientom kompleksowe usługi obejmujące również projektowanie i rozbudowę domu. Więcej na temat naszych usług możesz przeczytać w tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Projekt rozbudowy domu to podstawa przy załatwianiu kolejnych formalności ukierunkowanych na otrzymanie stosowanego pozwolenia na rozpoczęcie inwestycji.
Jakie zgody są potrzebne przy rozbudowie domu?
To zależy od stopnia złożoności planowanych prac, a także od tego, w jakim stanie znajduje się budynek. W przypadku starszych domów często konieczne są ekspertyzy ekspertów. Jeśli planujemy wykonanie podpiwniczenia, niezbędna może okazać się ekspertyza na temat warunków gruntowych panujących na działce. Sprawa jest wyjątkowo skomplikowana, jeśli nasz dom jest objęty dowolną formą ochrony zabytków. W takiej sytuacji rozbudowa może okazać się niemożliwa. Jeśli planujemy wyjątkowo zaawansowane zmiany w nieruchomości, warto skonsultować się z fachowcem, który podpowie nam, o jakie zgody i ekspertyzy należy się zatroszczyć.
Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie rozbudowy domu?
Pozwolenie na budowę nie zawsze jest konieczne, jeśli interesuje nas wyłącznie rozbudowa domu. Jeśli nasza inwestycja nie wykracza poza granice działki i w żaden sposób nie oddziałuje na sąsiednie nieruchomości, pozwolenie nie będzie konieczne. Przy rozbudowie domu należy oczywiście pamiętać o zachowaniu niezbędnych odległości od granic działki. Jest to szczególnie ważne, jeśli interesuje nas rozbudowa domu w poziomie.
W większości przypadków, planowane prace budowlane nie wykraczają poza teren działki i nie oddziałują na sąsiednie nieruchomości. W takich sytuacjach wystarczy zgłoszenie o rozbudowie domu składane w urzędzie miasta lub w urzędzie gminy. Urząd ma 21 dni na podjęcie decyzji w tej sprawie. Możliwe są trzy scenariusze: pozytywna decyzja daje zielone światło na rozpoczęcie inwestycji, sprzeciw oznacza konieczność wizyty w urzędzie w celu poznania powodów odmowy. Brak decyzji w przeciągu 21 dni oznacza tzw. milczącą zgodę na rozpoczęcie prac budowlanych.
Jak załatwić formalności niezbędne przy rozbudowie domu?
Przede wszystkim, warto podjąć współpracę z firmą budowlaną, która pomoże w sprawnym załatwieniu wszelkich spraw. Fachowiec podpowie nam, jakie ekspertyzy i zgody należy załatwić, a także sporządzi projekt budowlany, na podstawie którego przebiegać będzie rozbudowa domu. W tym artykule: https://new-house.com.pl/pozwolenie-na-budowe możesz znaleźć więcej informacji związanych z formalnościami obecnymi przy wniosku o pozwolenie na budowę. Na szczęście, w zdecydowanej większości przypadków takie pozwolenie nie jest konieczne. Zgodę na rozbudowę domu często uzyskamy w drodze stosownego zgłoszenia wysłanego do urzędu miasta lub gminy.