Przemarzanie ścian to problem, który potrafi wywołać wiele stresów u inwestorów. Niestety, jest to błąd, który wynika z nieprawidłowo przeprowadzonego wykonawstwa. Zgodnie z powszechną zasadą, zdecydowanie łatwiej zapobiegać niż naprawiać – na co zwrócić uwagę podczas budowy, aby uniknąć przemarzania ścian? Czy można sobie poradzić z pojawiającym się problemem?
Jako firma New-House działamy na rynku budowlanym od 1991 roku, tak długie doświadczenie pozwoliło nam na wybudowanie ponad tysiąca pięciuset wspaniałych domów jednorodzinnych. Jeżeli chcą Państwo sprawdzić, jak dokładnie wygląda budowa domu murowanego oraz ocieplanie go, w naszym wykonaniu, zapraszamy na podstronę: https://new-house.com.pl/dom-murowany. Uzyskają tam Państwo informacje z jakich materiałów korzystamy, a także jak przebiega nasza praca.
Wśród naszych pracowników znajdują się wykwalifikowani, sprawdzeni specjaliści, który doskonale wiedzą jak sprawnie i poprawnie wykonać budowę domu od A do Z. Dzięki temu jesteśmy w stanie oferować naszym klientom aż dziesięć lat gwarancji jakości – to zapewnienie, że cała realizacja została wykonana w pełni profesjonalnie i nie muszą się Państwo obawiać, że wystąpi przemarzanie ścian ani inne problemy. Firma New-House bierze odpowiedzialność za całą realizację, tak aby Państwo mogli się cieszyć pięknym, dobrze wykonanym domem jednorodzinnym przez wiele kolejnych lat.
Czym jest przemarzanie ścian? Jak to rozpoznać?
Przemarzanie ścian występuje w momencie, gdy w pory i spoiny muru zaczyna stopniowo wnikać woda. Są to małe cząsteczki, które zamarzają, gdy zewnętrzna temperatura spada poniżej zera. Co się dzieje z domem, gdy zaczyna się przemarzanie ścian? Inwestorzy najczęściej skarżą się na pojawiający się siny kolor muru, bardziej podkreślone spoiny, plamy wilgoci wewnątrz domu, pleśń i grzyb w pomieszczeniach, w czasie odwilży pojawiają się również zacieki po zewnętrznej muru. Zbyt późne podjęcie działań zaradczych może skutkować kolejnymi zniszczeniami – zaczyna odpadać całymi płatami tynk z budynku. Co gorsze, jeżeli cząsteczki wody dostaną się do głębszych warstw muru i nie wyparują przed znaczącym ochłodzeniem, istnieje duże ryzyko, że cała struktura budulca ulegnie uszkodzeniu. Niestety, uszkodzony mur wiąże się ze znaczącym osłabieniem stabilności całej konstrukcji domu. Z czasem pojawiają się rozwarstwienia i spękania, co nie jest już tak łatwo naprawić.
Jak uniknąć przemarzania ścian?
Aby przemarzanie ścian domu nie było Państwa problemem, konieczne jest nastawienie się na działania zapobiegawcze. Przede wszystkim budowa domu powinna się odbywać z wykorzystaniem sprawdzonych, wysokiej jakości materiałów, konieczne jest również podjęcie współpracy z profesjonalną firmą wykonawczą, która zapewni Państwo gwarancję jakości.
Przemarzanie ścian dotyczy przede wszystkim budynków, których mury zostały wykonane z nasiąkliwego materiału i nie zostały przy tym odpowiednio zabezpieczone. Takim ryzykownym materiałem jest na przykład cegła klinkierowa, która charakteryzuje się minimalnym stopniem nasiąkliwości. Decydując się na wykorzystanie jej przy budowie, konieczne jest by pamiętać o uważnym, dokładnym spoinowaniu. To właśnie spoiny są najbardziej narażone na wchłonięcie cząsteczek wody, przez co zagrażają całej konstrukcji. Można to szczególnie zauważyć przy starszych budynkach, cegła klinkierowa była kiedyś jednym z częstszych materiałów budowy. Decydując się na realizację domu z użyciem takiego materiału warto zdecydować się na wykonanie dodatkowej impregnacji cegły.
Co jeszcze pozwala na zabezpieczenie się przed przemarzaniem? Na to, jak będzie zachowywała się konstrukcja budynku i jak stabilne będą mury, wpływa w znacznym stopniu izolacyjność ścian budynku. Wybudowany dom jednorodzinny powinien odpowiadać określonej wartości współczynnika ciepła. Dobrze wykonana izolacja to nie tylko gwarancja stabilnej konstrukcji, ale również wysoki komfort dla domowników i możliwość uzyskania przystępnych kosztów ogrzewania. Dom będzie mógł z łatwością utrzymywać stałą, odpowiednią temperaturę, a ciepłe powietrze nie będzie uciekało z murów budynku.
Kwestia paroziolacji
Jednym z ważniejszych elementów, by uniknąć przemarzania ścian domu, jest wykonanie ich odpowiedniego ocieplenia. Efektem źle wykonanej termoizolacji przegród zewnętrznych domu jest uciekanie nawet 40% ciepła z wnętrza budynku. Podczas realizacji należy również pamiętać, by materiały o najniższej paro przepuszczalności zostały umieszczone od środka, natomiast te o wyższym stopniu paro przepuszczalności powinny znajdować się jak najbliżej zewnętrznej części przegrody. Warto (szczególnie przy mokrych pomieszczeniach) osłaniać przegrody zewnętrzne paroizolacją mocowaną od środka, na przykład pod tynkiem lub płytami. Z kolei, gdy ściana została wykończona przy użyciu silnie zwartych materiałów (typu kamień, klinkier, szkło) ważne jest zachowanie szczeliny, która pozwoli na wentylację.
Przemarzanie ścian niestety jest często spowodowane brakiem paroizolacji budynku. Dotyczy to przede wszystkim pomieszczeń mokrych, co w połączeniu z brakiem odpowiedniej termoizolacji przynosi nieciekawe skutki. Efekt kondensacji wody w przegrodach powoduje obniżony poziom izolacyjności przegrody. Jeżeli mamy do czynienia z niewentylowanym stropodachem, nie można wykonywać bez foli lub papy izolacyjnej. Należy o ty pamiętać bez względu na charakterystykę ogrzewania domu. Folię lub papę powinno się ułożyć pod izolacją cieplną, tak by znajdowały się dokładnie na żelbetowej płycie albo warstwie spadkowej.
Styk sufitu i ścian
Podczas wykonywania izolacji warto szczególnie zwrócić uwagę na styki sufitu i ścian pod stropodachem, a zwłaszcza na narożniki. To miejsca, gdzie najczęściej pojawiają się pierwsze oznaki przemarzania ścian. Z czego to wynika? Zazwyczaj oznacza to, że występują mostki cieplne w miejscu przejścia prze krawędź pod pokryciem gzymsu, który jest nieocieplony lub został niepoprawnie ocieplony. Podczas realizacji krawędzie stropodachu powinny być szczelnie okryte termoizolacją i w sposób ciągły połączyć się z izolacją ścian. Ocieplenie musi być dobrane indywidualnie, tak aby odpowiadało współczynnikowi izolacji termicznej, przy czym stropodach powinien mieć izolację grubszą niż ściany. Zwykle stosuje się około 20 centymetrów izolacji styropianowej nad płytą stropową.
Izolacja balkonów
Bardzo ważna jest również izolacja balkonu. Przy balonowych płytach żelbetowych często można zauważyć wykraplanie się pary wodnej w miejscu połączenia nadproża i sufitu pomieszczenia pod balkonem. Aby temu zapobiec należy pamiętać, by płyta została odpowiednio ocieplona zarówno od spodu, jak i z wierzchu i po bokach. Można również zdecydować się na formę niewymagającą takiego ocieplenia i oprzeć płytę balkonu na łączniku termoizolacyjnym. Dzięki temu ta przestrzeń zostanie fizycznie odcięta od ciepła, które znajduje się w domu.
Elementy przylegające do elewacji
Kolejnym, bardzo istotnym aspektem jest izolacja ścian budynków, pomieszczeń, które przylegają bezpośrednio do ścian użytkowej części domu. Jeżeli są one nieocieplone, nieprawidłowo ocieplone lub nie zostały odcięcie od warstw konstrukcyjnych ściany, często występują przemarzania ścian. Z tego względu należy zadbać o to, by te miejsca zostały ocieplone ciągłą warstwą na pełnej przestrzeni zewnętrznej lub by po długości styczności zostały odcięte warstwą termoizolacji (zwykle w przypadku schodów, daszków, nieogrzanych pomieszczeń, garażów). Grubość takiej odcinającej warstwy termoizolacyjnej jest obliczana na podstawie współczynnika izolacyjności cieplnej całej ściany przy określonych temperaturach w obu pomieszczeniach.
Otwory okienne i drzwiowe
Część ściany, która łączy się z oknami, drzwiami wejściowymi i drzwiami balkonowymi powinna być odpowiednio zabezpieczona przed przemarzaniem. Brak odpowiedniego ocieplenia może sprawić, że w momencie silnego ochłodzenia w miejscu, gdzie łączy się z murem na przykład rama okienna, cząsteczki wody przesiąkną do głębszych warstw muru. Zaleca się użycie węgarków w ociepleniu, które będą nachodzić około 3-4 centymetrów na ramę okienną. Dzięki temu uzyskuje się większą przestrzeń pomiędzy chłodnym, zewnętrznym powietrzem a ciepłym domem. Warto również pod ociepleniem zastosować taśmę uszczelniającą powietrznie styk z murem. Innym rozwiązaniem, polecanym przez specjalistów jest punktowe oparcie ramy okna na wspornikach, które są skierowane w stronę izolacji.
Jak walczyć z przemarzaniem ścian?
Zauważają Państwo pierwsze objawy przemarzania ścian w swoim domu? Zazwyczaj pierwsze, co można zauważyć to sinienie w okolicy nadproży, wieńców i innych zazwyczaj betonowych, zbrojonych częściach budynku. Co zrobić w takiej sytuacji? Jaki jest sprawdzony sposób na przemarzanie ścian?
Wciąż wiele osób w ramach walki z tym problemem wybiera… malowanie ścian. Niestety, nie jest to rozwiązanie problemu, lecz czasowe go ukrycie. Pomoże to na chwilę odetchnąć, bo problem nie będzie widoczny, ale to wcale nie oznacza, że zniknie. Lepiej jest zaplanować konkretne działania, ponieważ nawet po pomalowaniu ścian, sine plamy powrócą kolejnej zimy. Co więcej, problemy z mogą się nasilać. Jaki sposób na przemarzanie wybrać?
Sprawna wentylacja
Często w walce z tym problemem pomaga montaż wentylacji lub przeczyszczenie kratek wentylacyjnych. Zdarza się, że inwestorzy przez długi czas pozostawiają kratki zatkane, przez co cyrkulacja powietrza nie jest sprawna, co źle wpływa na standard w domu. Czasami to rozwiązanie lub montaż nawiewników okiennych pomaga.
Poprawienie izolacji
Mimo wszystko, zdecydowanie skuteczniejszym sposobem jest wykonanie izolacji dachu od zewnątrz. Można przy tym użyć sprawdzonej i często wybieranej wełny mineralnej lub papy. Natomiast jeżeli nad częścią mieszkalną jest umieszczone nieogrzewane poddasze, powinno się ułożyć warstwę izolacji z płyt na stropie. Podczas realizacji należy również pamiętać o zachowaniu ciągłości z izolacją pionową. Należy również sprawdzić jakoś izolacji innych elementów budynku – ściany, gzymsy, strop. Powinny być one albo dobrze ocieplone lub oddzielone w taki sposób, by nie powodować mostków cieplnych.
Niestety, przemarzanie ścian potrafi być naprawdę dużym problemem. Przykładowo źle poprowadzona izolacja stropodachu może powodować nie tylko występowanie plam, ale nawet skraplanie się pary wodnej do wnętrza domu. Rozwiązaniem jest wyłącznie docieplenie tej przestrzeni.
Ocieplanie domu z firmą New-House
Jeżeli chcą Państwo uniknąć problemu z przemarzaniem ścian i innych kwestii związanych z nieprawidłowo wykonaną realizacją, konieczne jest wybranie firmy z wieloletnim doświadczeniem, która gwarantuje wysoką jakość wykonania. Firma New-House działa od 1991 roku, mamy za sobą ponad 1500 wykonanych domów jednorodzinnych i świetnie opinie od klientów.
Jak wygląda budowa domu murowanego z New-House? Jak wyglądają wykonywane przez nas ocieplenia? Zachęcamy do zapoznania się z zakładką: https://new-house.com.pl/dom-murowany, gdzie zdobędą Państwo więcej konkretnych informacji na ten temat. Zapraszamy do współpracy!