Wybór okien ma ogromne znaczenie w aspekcie energooszczędnego domu. Słabej jakości okna wypuszczają mnóstwo ciepła, co w okresie jesienno-zimowym generuje dużo wyższe koszty ogrzewania domu. O jakości okien w dużej mierze informuje nas współczynnik przenikania ciepła. Biorąc pod uwagę, że w 2021 roku weszły w życie nowe przepisy związane z tą kwestią przy budowie nowego domu, warto dowiedzieć się więcej na temat tego współczynnika.
Współczynnik przenikania ciepła – co to znaczy?
Parametr ten określa stopień izolacyjności cieplnej okien. Ze względu na konstrukcję okna, jest to miejsce, przez które część ciepła ucieka z naszego domu na zewnątrz. Całkowite wyeliminowanie tego procesu jest praktycznie niemożliwe. Możemy jednak skutecznie ograniczyć problem uciekającego ciepła, wybierając okna o niskim współczynniku przenikania ciepła.
Współczynnik określa, jak duża ilość ciepła przepływa przez metr kwadratowy powierzchni, ale przy założeniu, że różnice temperatur na zewnątrz oraz wewnątrz budynku wynosi 1K. W praktyce, większe różnice temperatur mogą nieznacznie zmieniać współczynnik. W nomenklaturze fachowej, współczynnik przenikania ciepła jest oznaczany symbolem Uw, a wartości są podawane w jednostce W/(m2·K). Inwestorzy muszą wiedzieć jedną, najistotniejszą rzecz: im niższy współczynnik przenikania ciepła okien, tym większa energooszczędność budynku.
Normy „ciepłych okien” w 2021 roku
Ciepłe okna to określenie odnoszące się do okien o niskim współczynniku przenikania ciepła. Unia Europejska podejmuje kolejne starania w kierunku obniżenia zużycia nieodnawialnych źródeł energii. W tym celu staramy się chronić środowisko przed katastrofalnymi zmianami. W roku 2021 w życie weszły nowe przepisy, które dokładnie określają parametry, jakimi powinny odznaczać się tzw. ciepłe okna. W przypadku okien połaciowych jest to wartość 0,9 W/(m2·K), natomiast w przypadku okien dachowych 1,1 W/(m2·K). Od stycznia 2021 roku, inwestorzy są zobowiązani do wyboru okien, które spełniają te normy. W praktyce, dotyczy do wszystkich osób stawiających nowy dom.
Co wpływa na współczynnik przenikania ciepła?
Współczynnik przenikania ciepła okna zależy oczywiście od jego konstrukcji, ale również od sposobu montażu. W związku z tym, nawet najlepsze okna mogą okazać się zawodne, jeśli popełnione zostaną kardynalne błędy przy montażu. Oto inne kwestie, które mają wpływ na współczynnik:
- Liczba szyb – najwięcej ciepła ucieka przez cienkie szyby, dlatego w ciepłych oknach stosuje się przynajmniej trzy szyby, a przestrzeń między nimi zajmują gazy szlachetne.
- Profile – główną kwestią jest oczywiście materiał wykorzystany do produkcji. Liczy się również odpowiednia konstrukcja oraz grubość profili. Coraz częściej sięga się po tworzywa sztuczne odznaczające się doskonałymi parametrami izolacyjnymi.
- Różnica temperatur – w przypadku dużych mrozów, różnice temperatur na zewnątrz i w środku są dużo większe, co ma wpływ na podniesienie współczynnika.
Wiele ciekawych informacji możemy się dowiedzieć z artykułu poświęconego konstrukcjom okien. Znajdziesz go w tym miejscu: https://new-house.com.pl/okna-drewniane. Kompleksowa budowa domu realizowana przez firmę New House zawsze uwzględnia takie kwestie, jak wybór ciepłych okien dostosowanych do obowiązujących norm.
Współczynnik przepuszczalności energii słonecznej
Niski współczynnik przepuszczalności energii w naturalny sposób blokuje także przepływ ciepła z zewnątrz. W praktyce, dobre okna powinny pozwalać na ogrzewanie domu przez promienie słoneczne. Producenci okien sięgają jednak po nowoczesną technologię, która pozwala utrzymać satysfakcjonujący współczynnik energii słonecznej (G), przy jednoczesnym zachowaniu niskiego współczynnika ciepła. Parametr G w nowoczesnych oknach powinien przekraczać 50-60%.
Okna aluminiowe czy drewniane?
Panuje powszechna opinia, że okna aluminiowe są zimniejsze od drewnianych. Metal lepiej przewodzi ciepło, a co za tym idzie, może przejmować niską temperaturę z zewnątrz. W praktyce, nowoczesna konstrukcja współczesnych okien aluminiowych całkowicie eliminuje ten problem, o czym możesz przeczytać w tym artykule: https://new-house.com.pl/okna-aluminiowe. W związku z tym, materiał nie ma większego wpływu na współczynnik przenikania ciepła, o ile okna zostały zaprojektowane i wyprodukowane zgodnie z obowiązującymi normami.
Jak wybrać ciepłe okna zgodne z aktualnymi normami?
Klienci zamawiający nowe okna do swoich domów muszą aktualnie zwracać uwagę na szereg kwestii: współczynnik przenikania ciepła okna, współczynnik przepuszczalności energii słonecznej, konstrukcję, wagę, a także dodatkowe udogodnienia, takie jak specjalistyczne nawiewniki. Firma budowlana New House oferuje swoim klientom kompleksową budowę domu. Więcej na temat tej usługi możesz przeczytać w tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Na każdym etapie budowy służymy fachowym doradztwem oraz pomagamy dobrać jakościowe materiały budowlane oraz materiały wykończeniowe. Z przyjemnością pomożemy dobrać ciepłe okna do Twojego domu.