Wygląd ścian domu powinien odpowiadać wielu wymaganiom, a wśród najważniejszych wymienia się przede wszystkim estetykę, trwałość, jakość. Jaki materiał wybrać, żeby był najlepiej dopasowany do realizowanej budowy? Wśród najczęściej wybieranych pojawiają się często tynki. Jednak który wybrać? Czy lepszym rozwiązaniem będzie tynk gipsowy czy też tynk cementowo-wapienny? W tym artykule przeanalizujemy tę kwestię pod wieloma kątami, aby wybór przed którym Państwo stoją, nie wydawał się już tak trudny.
Zajmujemy się kompleksową budową domów jednorodzinnych od 1991 roku, wykonaliśmy ponad tysiąc pięćset różnorodnych realizacji. Doskonale znamy się na swojej pracy, co potwierdzają zadowolone opinie naszych klientów oraz fakt, że oferujemy aż dziesięcioletnią gwarancję na całą realizację. Jesteśmy pewni jakości naszych usług, ponieważ wiemy, na których materiałach warto pracować i jak się z nimi obchodzić. W szeregach firmy New-House pracują świetni specjaliści z szerokim doświadczeniem oraz wiedzą, z większością z nich współpracujemy powyżej dziesięciu lat. Przekłada się to na sprawność naszych realizacji oraz wysoki profesjonalizm ich wykonania. Co więcej, dbamy nie tylko o poprawne i terminowe wykonanie naszych usług, ale również o kompleksowe wsparcie merytoryczne naszych klientów. Szczegóły naszej oferty znajdują się pod linkiem: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Zastanawiają się Państwo nad tym, jaki tynk wybrać? Nasi specjaliści dokładnie zapoznają się z wybranym przez Państwa projektem i doradzą najlepsze, najbardziej optymalne rozwiązanie. Również w tym artykule postaramy się przekazać dotyczącą zarówno charakterystyki tynku gipsowego, jak i tynku cementowo-wapiennego. Przeanalizujemy wady i zalety każdego z nich, a także doradzimy który z nich wybrać w konkretnych sytuacjach. Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem.
Tynk cementowo-wapienny - charakterystyka
Tynk cementowo-wapienny jest równie często nazywany tynkiem tradycyjnym ze względu na to, że swego czasu był bardzo często wykorzystywanym materiałem. Tego typu tynk powstaje z połączenia następujących składników: cementu, wapna, piasku oraz wody. Czasami do składu dodawane są do niego specjalne domieszki, które mają na celu zwiększenie jakości i trwałości produktu. Można się spotkać na przykład z tynkiem cementowo-wapiennym o wyższej przyczepności do podłoża, tynk o szybszym wiązaniu, lepszej urabialności, a nawet tynk z dodatkiem białego cementu, dzięki czemu kolor zaprawy jest intensywniejszy, ma mocniejsze krycie.
Faktura ściany, która została wykonana z wykorzystaniem tynku cementowo-wapiennego będzie chropowata i szorstka, bez względu na to czy tynk został dodatkowo wygładzony. Grubość warstwy wykorzystywanego materiału waha się w granicach od 0,5 centymetra do 4 centymetrów. Taki tynk można wykorzystać na każdym rodzaju podłoża mineralnego. Warto wiedzieć, że w sprzedaży są dostępne tynki cementowo-wapienne zarówno do nakładania ręcznego, jak i do nakładania maszynowego. Szacuje się, że zużycie tynku tradycyjnego to około 11-14 kilogramów na metr kwadratowy, przy zachowaniu jedno centymetrowej warstwy.
Tynk cementowo-wapienny - wady i zalety
Czy warto decydować się na wybór tynku cementowo-wapiennego do pokrycia ścian realizowanego przez Państwa domu? Warto tę kwestię przemyśleć pod różnymi kątami. Jest to materiał, którego charakteryzują silne zalety, ale również uciążliwe wady.
Zalety tynku cementowo-wapiennego
- Wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne - tego typu tynk jest trwały i wytrzymały, co jego jego bardzo silną zaletą.
- Dobra paroprzepuszczalność - tynk tradycyjny charakteryzuje łatwe odprowadzanie pary na zewnątrz, dzięki czemu nie osiada ona na ścianach.
- możliwość nakładania bezpośrednio na cegłę
- Wysoka odporność na wilgoć - można go stosować również w miejscach o wysokiej wilgotności,
- Funkcjonalność - tynk cementowo-wapienny można wykorzystywać na różne sposoby. Świetnie się nada do wnętrz, jak i do wykonania elewacji. Można go także wykorzystać do usuwania ubytków i niwelowania krzywizn, kładąc go bezpośrednio na cegłę.