Domy, w których mieszkamy, zmieniają się na przestrzeni lat. Można powiedzieć, że ewoluują tak samo jak człowiek. Począwszy od prostych szałasów, poprzez domy z gliny, z drewna, aż po domy murowane czy betonowe konstrukcje. Dzisiaj mamy niemal nieograniczone możliwości. Możemy zamieszkać w takim domu, jaki tylko sobie wymarzymy. Domy energooszczędne czy pasywne już dziś są standardem. Przyszłością są inteligentne domy, które dają znacznie więcej możliwości niż tradycyjny dom. Co charakteryzuje inteligentny dom i jaki jest koszt takiego rozwiązania? Przyjrzyjmy się bliżej domom przyszłości, do których już dziś mamy dostęp.
Czym się charakteryzuje inteligentny dom?
Zacznijmy od tego, że oprócz wielu funkcjonalnych udogodnień, inteligentny dom oferuje nam bezpieczeństwo na niespotykanym dotąd poziomie. Wszystkie urządzenia, instalacje i czujniki znajdujące się w domu są ze sobą połączone. Dzięki temu my – z poziomu aplikacji mobilnej zainstalowanej na naszym smartfonie – mamy pełen obraz tego, co dzieje się wewnątrz domu. Możemy spokojnie pracować czy odpoczywać na wakacjach, bo wszystko jest stale pod kontrolą. I nie oznacza to wcale, że mamy fizycznie nieustannie kontrolować wszelkie parametry. Nie. Inteligentny dom robi to za nas, a my jesteśmy informowani tylko o występujących nieprawidłowościach.
Jak to wygląda w praktyce?
Inteligentny dom to dom interaktywny. Możemy kontrolować i zarządzać wieloma urządzeniami i instalacjami bez podnoszenia się z kanapy, a nawet wtedy, kiedy jesteśmy poza domem, bo wszystko robimy z poziomu naszego smartfona. Inteligentny dom ułatwia wykonywanie wielu codziennych czynności. Chcesz zwiększyć lub zmniejszyć temperaturę w domu? Nie ma problemu, możesz zrobić to bez podchodzenia do grzejnika czy bez użycia pilota. Jesteś w pracy, zbliża się burza, a wszystkie okna w domu są otwarte? Bez obaw! W każdej chwili możesz je zamknąć jednym kliknięciem w aplikacji. A może jesteś na wakacjach i martwisz się czy w te upały trawnik Ci nie wyschnie? Spokojnie. Zarządzaj systemem nawadniającym swojego ogrodu, nawet jeśli jesteś po drugiej stronie kuli ziemskiej.
Jak widzisz inteligentny dom to zupełnie nowe możliwości, a przede wszystkim ogromna wygoda i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Dużym plusem są także oszczędności. Dzięki inteligentnym systemom możesz kontrolować pobór energii elektrycznej przez wszystkie sprzęty znajdujące się w domu. Każde urządzenie, którego w danej chwili nie używasz, ale jest podłączone do gniazdka, pobiera energię elektryczną. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom w inteligentnym domu urządzenia elektryczne będą pobierać energię tylko wtedy, kiedy są używane lub potrzebują naładowania.
W jakich obszarach nasz dom może być inteligentny?
Można powiedzieć, że w każdym. Inteligentny dom to:
• Sterowanie oświetleniem;
• Sterowanie roletami/żaluzjami/markizami;
• Sterowanie wentylacją;
• Sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją;
• Otwieranie/zamykanie okien;
• System alarmowy;
• Sterowanie urządzeniami i sprzętami domowymi;
• Domofon i monitoring;
• Wykrywanie ruchu w domu;
• Wykrywanie problemów takich jak zalanie, dym, pożar czy włamanie;
• Sterowanie systemem nawadniającym ogród.
Inteligentny dom - cena
No dobrze, ale jaka jest cena projektu domu, który posiada inteligentne rozwiązania? Panuje przekonanie, że dom wyposażony w nowoczesne technologie musi być bardzo drogi. Niekoniecznie. Koszty inteligentnych rozwiązań są zróżnicowane i zaczynają się od kilku tysięcy złotych, a kończą na kilkudziesięciu tysiącach — a tak naprawdę nie ma tu górnej granicy. Wszystko zależy od tego, jaki sprzęt wybierzemy, jak duży jest nasz dom oraz w jakim stopniu chcemy, by był inteligentny. Możemy zdecydować się na pojedyncze rozwiązania albo podejść do sprawy kompleksowo i cieszyć się inteligentnym domem na każdym poziomie.
W oszacowaniu kosztów budowy pomoże kalkulator budowy domu. Dzięki niemu dowiemy się na przykład, jaki będzie koszt budowy domu 100 m2.
Dom wyposażony w inteligentne rozwiązania to przyszłość. Inteligentny dom daje nam komfort, poprawia funkcjonalność urządzeń i instalacji oraz zwiększa nasze bezpieczeństwo. Przeglądając projekty domów jednorodzinnych, warto zastanowić się, czy od razu nie wybrać inteligentnych rozwiązań.