Podbitka pozwala na estetyczne wykończenie okapu dachu oraz zapewnienie mu podstawowej ochrony przed czynnikami atmosferycznymi. Istnieje wiele technik na wykonanie podbitki, a wybór w dużej mierze zależy od zewnętrznej stylistyki budynku. W tym artykule wymienimy najpopularniejsze rodzaje na wykonanie podbitki, a szczególnie skupimy się na otynkowanej podbitce z płyt OSB.
Czym właściwie jest podbitka dachu?
Podbitka jest sposobem wykończenia okapu dachowego od spodu. Można ją wykonać z drewna, blachy, materiałów drewnopochodnych, PCV, a także z płyt OSB. Podbitka dachowa nie jest obowiązkowa, ale zdecydowanie rekomendujemy jej wykonanie. Jest to nie tylko estetyczny sposób wykończenia budynku, ale również sposób na zapewnienie ochrony okapowi dachowemu przed czynnikami atmosferycznymi. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/podbitka-dachowa możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest podbitka, z jakich materiałów można ją wykonać, a także, jak wygląda proces samego montażu krok po kroku.
W jaki sposób można wykonać podbitkę?
Najpopularniejszym sposobem na wykonanie podbitki jest zastosowanie drewna. W tym celu stosuje się specjalne deski sosnowe, świerkowe lub modrzewiowe o grubości ok. 2cm. Deski na podbitkę z drewna mogą mieć krawędzie proste, frezowane na wpust i pióro lub wręby. Bardzo istotne jest pozostawienie szczelin wentylacyjnych pomiędzy deskami. Tańszą alternatywą dla podbitki z drewna są podbitki drewnopochodne, które można wykonać z wiórów drzewnych. Taki materiał jest malowany na dowolny kolor oraz impregnowany przed montażem.
Podbitkę dachową można wykonać także z materiału PCV. W wielu dachach systemowych możemy spotkać się z rekomendowaną podbitką wykonaną z tego materiału. Zaletami są: lekkość, trwałość, przystępna cena, prosty montaż, a także szeroka gama kolorystyczna. Podbitka PCV świetnie wykończy dach w domu zachowanym w nowoczesnym stylu. Podbitka okapu może zostać wykonana także z blachy stalowej lub aluminiowej. Ostatnim rozwiązaniem, na którym skupimy się w szczególności, jest podbitka z płyt OSB wykończona tynkiem.
Podbitka tynkowana z płyt OSB
Wykończenie dachu podbitką z płyt OSB jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu. Do krokwi przykręcamy płyty OSB, które następnie pokrywamy bitumizowaną tekturą lub styropianem. Materiał dodatkowo zabezpieczamy z pomocą włókna szklanego. Podłoże przygotowane w ten sposób pokrywamy tynkiem silikonowym w dowolnym kolorze. Podbitka wymaga szczelin wentylacyjnych lub specjalnych kratek wentylacyjnych. W przypadku podbitki okapu dachowego, najlepiej sprawdza się silikonowy tynk cienkowarstwowy.
Do zalet podbitki z płyt OSB zaliczymy prosty i szybki montaż. Sama konstrukcja poprawia jednocześnie energooszczędność budynku, zapewniając dodatkową termoizolację obszaru pod okapem dachowym. Jeśli chodzi o koszty, podbitka OSB wbrew pozorom nie należy do najtańszych. Kosztowne są zarówno płyty OSB, jak również sam tynk silikonowy. Niezwykle istotny jest prawidłowy montaż. Wszelkie błędy konstrukcyjne mogą spowodować odpadanie tynku na skutek ciągłej pracy dachu. Wykonanie takiej podbitki należy zatem zlecić sprawdzonym fachowcom.
Wybór podbitki pod kątem stylistyki budynku
Rodzaj podbitki wybieramy głównie pod kątem stylistyki zewnętrznej budynku. Jeśli do wykończenia elewacji wykorzystaliśmy liczne elementy drewna, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczna podbitka drewniana lub drewnopodobna. Ten rodzaj podbitki sprawdzi się także w sytuacji, gdy z drewna wykonana została stolarka okien i drzwi. W nowoczesnych domach coraz częściej dominuje jednak biel, szarość i czerń. W takich budynkach, podbitka drewniana nie pasowałaby do stylistyki. Lepszym rozwiązaniem będzie blacha lub PCV.
Podbitka z płyt OSB jest natomiast bardzo uniwersalna i można ją zastosować niezależnie od stylistyki budynku. Wybieramy bowiem kolor tynku silikonowego, dzięki czemu, podbitka może być spójna kolorystycznie z pokryciem dachowym, elewacją, cokołem lub innym materiałem wykończeniowym. Z podbitki OSB coraz częściej korzysta się w przypadku nowoczesnych domów energooszczędnych. Taka podbitka jest bowiem ocieplana styropianem, dzięki czemu, zapewnia dodatkową termoizolację.
Jaka podbitka okaże się najlepsza?
Wyboru podbitki dachowej można dokonać już na etapie projektowania domu. Najczęściej, gotowy projekt domu posiada rekomendowaną podbitkę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby w procesie adaptacji wybrać inny sposób wykończenia okapu dachowego. Firma budowlana New House jest otwarta na wszelkie sugestie inwestora. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych etapów budowy domu w technologii murowanej. Znajdziesz tu wiele informacji na temat konstrukcji dachu oraz popularnych metod wykończenia. Nasi fachowcy doradzą inwestorowi wybór podbitki, która będzie dopasowana zarówno do specyfiki dachu, jak również do stylistyki domu.