Akademia Budowlana

Działka nad jeziorem - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Spis treści:

Dom na działce z linią brzegową to marzenie wielu osób. Dzięki takiemu rozwiązaniu można w prosty sposób połączyć funkcję mieszkalną i wypoczynkową budynku. Wystarczyć spojrzeć przez okno lub wyjść przed drzwi domu, by móc cieszyć się pięknym, kojącym nerwy widokiem. Jednak działka nad jeziorem wymaga szczególnej uważności i ostrożności przy zakupie. Na co zwrócić uwagę, aby nie popełnić błędu? Czym się kierować przy wyborze? W tym artykule poruszamy tę kwestię z wielu perspektyw.

 

Dom nad jeziorem to niemal synonim pięknych krajobrazów, spokoju, ciszy i relaksu. Dla wielu inwestorów tak właśnie brzmi spełnienie ich marzeń. Na działki z linią brzegową decydują się przede wszystkim osoby, które wysoce cenią sobie życie blisko natury i z dala od miejskich hałasów i smogu. To świetny wybór, ale tylko wtedy, gdy do dokonania zakupu działki podejdzie się z odpowiednią dozą odpowiedzialności oraz wiedzy w tym zakresie. Jak sprawdzić działkę budowlaną przed zakupem? Co o zakupie działek nad jeziorem mówi prawo? Czy zakup takiego terenu to dobry wybór? Przed inwestorami pojawiają się kolejne pytania, na które trudno jest odpowiedzieć nie posiadając odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Jako profesjonalna firma budowlana, która oferuje kompleksowe usługi od 1991 roku, zawsze dbamy o merytoryczne wsparcie naszych klientów. Wybudowaliśmy już ponad tysiąc pięćset domów jednorodzinnych i mieliśmy styczność z różnorodnymi działkami budowlanymi. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, a także doświadczeniem, ponieważ wiemy jak istotne jest wsparcie kompetentnych specjalistów na tym etapie realizacji. Nasza oferta współpracy z klientem (https://new-house.com.pl/dzialki) obejmuje zarówno pomoc w poszukiwaniu odpowiedniej działki, sprawdzenie jej warunków gruntowych i poziomu wody gruntowej, weryfikujemy również zgodność projektu z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego i doradzamy przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Jako firma New-House dbamy o najwyższy poziom współpracy na każdym etapie realizacji, jeżeli poszukują Państwo wsparcia przy wyborze działki nad jeziorem oraz przy kompleksowej budowie domu, zachęcamy do podjęcia współpracy.

 

W ramach dzielenia się naszą wiedzą, w tym artykule poruszymy takie kwestie jak:

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z treścią całego artykułu.

 

Działka nad jeziorem. Co sprawdzić?

 

Zacznijmy od jednej z ważniejszych kwestii budowy domu nad jeziorem - wyborem odpowiedniej działki. Nie jest to sprawa najłatwiejsza, ale podchodząc do niej z odpowiednią dozą wiedzy i odpowiedzialności, można mieć pewność, że budowa domu na działce nad jeziorem przebiegnie bez problemu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki?

 

Warunki gruntowe działki nad jeziorem

 

Jedną z podstawowych kwestii, które należy zrobić przy zakupie działki (zarówno tej nad jeziorem, jak i tej tradycyjnej) to wykonanie badań geotechnicznych. Większość działek w Polsce ma dobry grunt pod budowę domu, ale niestety nie wszystkie. Ostrożność należy zachować szczególnie w przypadku działek z linia brzegową, gdzie teren mógł być regularnie podmywany. Budowa domu to dużej wagi inwestycja finansowa, dlatego zawsze warto się upewnić, że będzie ona realizowana na dobrym jakościowo gruncie. Wyniki badań geotechnicznych mogą wykazać, że grunt na działce jest niestabilny - mogą to być na przykład gliny lub torfowiska. Budowa domu na takim gruncie zazwyczaj też jest możliwa, ale znacznie bardziej kosztowna. Warto być świadomym z jaką realizacją będa musieli się Państwo liczyć przy zakupie danej działki.

 

Poziom wód gruntowych i zagrożenie powodzią

 

Decydując się na zakup działki nad jeziorem, należy mieć świadomość tego, z jaką wodą ma się do czynienia. Jak wiadomo, woda to groźny żywioł, by dobrze z nim współpracować należy się z nim dobrze zapoznać. Pierwszym krokiem w tym celu są badania geotechniczne - dają one wiedzę nie tylko na temat rodzaju gruntów na działce, ale również o wysokości i poziomie wód gruntowych. Zbyt wysoki lub niestabilny poziom wód gruntowych komplikuje budowę i wymaga zastosowania rozwiązań, które pozwolą odprowadzić nadmiar wody, na przykład przy pomocy drenażu rozsączającego. Warto również sprawdzić, czy interesująca Państwa działka nad jeziorem nie znajduje się na terenie zagrożonym powodzią. Takie informacje można uzyskać poprzez weryfikację map gminnych.

 

Dostęp działki do mediów

 

Działka nad jeziorem często jest oddalona od większych zabudowań. To właśnie to sprawia ją atrakcyjną - zapewnia ciszę, spokój i otoczenie natury zamiast blokowisk i skupisk domów jednorodzinnych. Należy jednak mieć na uwadze, że takie oddalenie od centrum miejscowego życia może się wiązać z brakiem dostępu do mediów. Wówczas konieczne będzie doprowadzenie mediów do działki lub zdecydowanie się na alternatywne sposoby, na przykład pompę ciepła, studnię głębinową, panele fotowoltaiczne itp. Należy jednak pamiętać, że sama budowa domu bez dostępu do standardowego źródła prądu jest co najmniej bardzo utrudniona.

 

Wymogi i warunki prawne dotyczące działki nad jeziorem

 

Decydując się na zakup działki budowlanej należy również sprawdzić wiele aspektów prawnych. Przede wszystkim inwestor powinien zweryfikować wymogi określone w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, lub w przypadku jego w braku w Decyzji o Warunkach Zabudowy. Są tam określone wymagania i wskazówki dotyczące budowy domu na wybranej działce budowlanej. Powinno się je skonfrontować z własnymi oczekiwaniami i planowanym projektem budowy. W powyższych dokumentach sprawdzą Państwo również czy w pobliżu nie jest planowane zrealizowanie działek rekreacyjnych lub poprowadzenie nowej drogi. W kwestiach formalnych warto również sprawdzić środowiskowe uwarunkowania działki. Zdarza się, że piękna działka nad jeziorem została objęta przez urząd specjalną ochroną. Dla przykładu w miejscach siedlisk zwierząt pod ochroną nie można budować domów w obrębie stu metrów. Przed decyzją o zakupie działki konieczne jest również zweryfikowanie statusu prawnego działki. W tym celu najlepiej jest zapoznać się z księgą wieczystą. Dzięki temu zdobędą Państwo informację nie tylko o tym, kto jest rzeczywistym właścicielem działki, ale również będzie można zweryfikować czy nieruchomość jest obciążona hipoteką.

 

 

Budowa domu nad jeziorem a prawo budowlane

 

Czy plaża na działce nad jeziorem należy w pełni do inwestora? Jak określić przebieg linii brzegowej? Przed ostateczną decyzją o budowie domu na działce nad jeziorem należy szczegółowo zapoznać się z obowiązującym prawem budowlanym i wodnym.

 

Otóż budowa domu nad jeziorem nie gwarantuje inwestorom pełnej swobody. Zgodnie z przepisami prawa wodnego nie można się grodzić w odległości co najmniej 1,5 metra od brzegu. Dotyczy to zarówno publicznych wód śródlądowych, jak i morskich. Teren znajdujący się pomiędzy grodzeniem a jeziorem musi zapewnić możliwość swobodnego poruszania się. Nie można nikomu zakazać korzystania z tego fragmentu plaży. Co więcej, będąc właścicielem działki nad jeziorem czasami należy umożliwić wjazd specjalistycznych urządzeń na teren działki, wynika to z prac technicznych na wodzie. W przypadku uniemożliwienia działań technicznych, inwestor musi się liczyć z karą grzywny.

 

Jak wyznaczyć przebieg linii brzegowej?

 

Wniosek o wyznaczenie linii brzegowej należy złożyć do urzędu wraz z projektem rozgraniczenia gruntów wodnych od gruntów przyległych. Należy tam uwzględnić sposób ustalenia linii brzegowej i określić stan prawny terenu i stan stosunków wodnych do linii brzegu. Wśród dokumentów powinna znaleźć się również mapa wykonana przez uprawnionego do tego geodetę, na której zostanie zaznaczona granica porostu traw, punkty stałe osnowy poziomej, granice nieruchomości, krawędź brzegu i sugerowana granica brzegu. Tak przygotowany wniosek należy przekazać do urzędu. W przypadku takiej potrzeby można się odwoływać od decyzji urzędu do Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

 

Gdzie znaleźć dobry projekt domu nad jeziorem?

 

Projekt domu nad jeziorem, o ile działka charakteryzuje się dobrym gruntem i odpowiednim poziomem wód gruntowych, nie musi się specjalnie różnić od projektów domów na standardowe działki. Najważniejszym wyznacznikiem projektu powinno być to, by odpowiadał on oczekiwaniom i potrzebom określonym przez inwestora, przyszłych domowników oraz aby odpowiadał warunkom określonym między innymi w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

 

Jak urozmaicić projekt domu nad jeziorem? Warto zdecydować się na wielkoformatowe przeszklenia, które będą wychodzić bezpośrednio na jezioro. Dzięki temu będzie można cieszyć się pięknym widokiem o każdej porze dnia, bez względu na pogodę. To zdecydowanie zwiększa komfort i poziom estetyki wnętrza domu. Dodatkowo część inwestorów decyduje się na umieszczenie strefy dziennej domu na piętrze, co jest bardzo innowacyjnym rozwiązaniem. Ma ono zapewnić lepszy widok na taflę jeziora, ale warto zastanowić się czy takie rozwiązanie będzie odpowiednie pod kątem funkcjonalności wnętrza.

 

Wybór projektu domu należy rozważyć również pod względem tego, jaką działkę mają Państwo do dyspozycji. Jeżeli jest to teren o niestandardowych wymiarach i potrzebach, o niestabilnym gruncie i/lub poziomie wody, warto rozważyć indywidualną współpracę z architektem, który przygotowuje dla Państwa projekt domu nad jeziorem, który spełni najwyższe wymagania i będzie idealnie dostosowany do  wszystkich koniecznych warunków, oczekiwań. Jednak jeżeli działka nie wymaga specjalnych rozwiązań, warto wybrać gotowy projekt z bazy firmy New-House: https://new-house.com.pl/projekty-domow. Znajdują się tam tysiące ciekawych propozycji, które są funkcjonalne, efektowne i zdecydowanie tańsze od współpracy indywidualnej z architektem. Jeżeli chcą Państwo zrealizować dom nad jeziorem z linią brzegową, gotowy projekt może się okazać świetnym rozwiązaniem.

 

Budowa domu nad jeziorem z firmą New-House

 

Po przygotowanym przez nas artykule można w prosty sposób wywnioskować, że budowa domu nad jeziorem wymaga odpowiedniego doświadczenia i wiedzy, aby cała realizacja przebiegła nie tylko sprawnie, ale przede wszystkim solidnie. New-House działa na terenie całej Polski od 1991 roku, zrealizowaliśmy już ponad 1500 domów jednorodzinnych. Wśród nich znalazł się także niejeden dom nad jeziorem z linią brzegową. Budowa domu z firmą New-House to gwarancja uzyskania stanu surowego w sześć miesięcy, a także budowa pod klucz w dziewięć miesięcy. Nasze prace wykonujemy terminowo i z zachowaniem najwyższej jakości. Cała wykonana przez nas realizacja jest obejmowana dziesięcioletnią gwarancją jakości. Zachęcamy do podjęcia współpracy z firmą New-House! 

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.