Akademia Budowlana

Organizacja przestrzeni w domu parterowym

Spis treści:

Na jaki dom jednorodzinny najlepiej jest się zdecydować? Teorie związane z najlepszym wyborem są przeróżne. Niektórzy są fanami domów piętrowych, wiele osób decyduje się na domy z poddaszem użytkowym. A jeszcze inni preferują domy parterowe. W ich przypadku pojawia się często pytania, jak zorganizować przestrzeń, aby zapewniała pełen komfort użytkownikom. W tym artykule przedstawimy sprawdzone rozwiązania na funkcjonalną aranżację wnętrza w domu parterowym.

 

New-House to firma budowlana, która działa już od 1991 roku. Nasze oferty są w pełni kompleksowe, dzięki czemu inwestorzy nie muszą się stresować - to my zadbamy o każdy aspekt budowy. Wśród naszych usług od lat znajduje się również profesjonalna aranżacja wnętrz, którą zajmują się architekci firmy New-House. Organizacja przestrzeni w domu parterowym? Nie mają z tym najmniejszego problemu. Zagwarantują Państwu stylowe i funkcjonalne wnętrze! Część porad naszych architektów zebraliśmy w tym artykule.

 

Wnętrze domu dostosowane do potrzeb całej rodziny

 

Domy parterowe są szczególnie cenione przez inwestorów ze względu na przystępne koszty budowy i niskie koszty ogrzewania całego budynku. Im więcej kondygnacji, tym więcej musi być stropów, przegród budowlanych, schodów itp. Każde kolejne piętro wymaga dodatkowych izolacji i rozszerzenia ogrzewania. Zdecydowanie trzeba się liczyć z wyższymi rachunkami związanymi z eksploatacją. Dom parterowy w tym aspekcie ma bezkonkurencyjną przewagę. Jak jednak stylowo i funkcjonalnie je urządzić? Wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Ważna jest jednak przy tym wiedza architektoniczna i szeroko rozwinięta wyobraźnia przestrzenna. Podpowiadamy na co przede wszystkim zwrócić uwagę. Wykorzystując kilka sprawdzonych trików łatwo jest uzyskać wygodne wnętrze nawet na mocno ograniczonej przestrzeni.

 

 

 

Podział wnętrza domu na strefy

 

Jedną z pierwszych kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę to podział domu na strefy - dzienną, nocną i gospodarczą. Wówcza przestrzeń prywatna i integracyjna są na tyle wyodrębnione, że nie przecinają się i domownicy mają zapewniony pełen komfort. Ma to duży wpływ na jakość snu, odpoczynku, a także poczucie bezpieczeństwa i jakość, stałość relacji rodzinnych. Taki podział domu jest znacznie prostszy w przypadku domów z poddaszem użytkowym i domów piętrowych, gdzie strefa nocna jest zwykle umieszczona na górnej kondygnacji, a strefa dzienna na parterze. W przypadku domów parterowych nie jest to tak proste i trzeba wykazać się wiedzą na temat architektury, bo umiejętnie te strefy wydzielić.

 

Aktualnie najczęściej gotowe projekty jednorodzinnych domów parterowych rozdzielają strefy na dwie przeciwległe strony. Aby zwiększyć separacje obu przestrzeni stosuje się zazwyczaj dodatkowo korytarz między nimi albo od razu stosuje się dla nich osobne wejście z hallu. Wówczas można także zdecydować się na drzwi, które będą oddzielać część z sypialniami od strefy codziennego życia.

 

Innym rozwiązaniem dla domów parterowych jest projekt bryły w kształcie litery “L”. Takie rozwiązanie jest bardzo cenione ze względu na swoją funkcjonalność. Specyficzne ułożenie wnętrza sprawia, że strefy wydzielają się niejako samoistnie. Taki układ zapewnia jednocześnie szerokie możliwości aranżacyjnie, przez co jest coraz chętniej wykorzystywany przez architektów. Takie układ pomieszczeń będzie również istotny dla wszystkich osób, które zwracają uwagę na Feng Shui. Zgodnie z tą filozofią, taki podział wnętrza zapewnia pełną harmonię.

 

 

Strefa dzienna w domu parterowym

 

Strefa dzienna to miejsce codziennych spotkań całej rodziny, zalicza się do niej między innymi salon, jadalnię, kuchnię, spiżarnię, a także dodatkową część wypoczynkową. To miejsce przeznaczone przede wszystkim na integrację, dlatego nie zwraca się tak uwagi na rozdzielenie poszczególnych pomieszczeń. Wręcz przeciwnie, głównym celem jest stworzenie poczucia jedności. Dlatego coraz częściej strefa dzienna jest realizowana w formie otwartej przestrzeni, bez zbędnych ścian granicznych. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę - dom optycznie wydaje się znacznie większy. W tym celu coraz częściej łączy się salon z jadalnią, dzięki czemu powstaje jeden pokój dzienny. Kuchnię warto pozostawić otwartą lub odgrodzić ją od pokoju dziennego jedynie wyspą, która wzbogaci wnętrze również pod kątem estetycznym. Realizując strefę dzienną warto również zastosować duże przeszklenia, które pozwolą, by dom został połączony w ten sposób z przydomowym tarasem lub ogrodem.

 

Strefa nocna w domu parterowym

 

Strefa nocna powinna zapewniać domownikom pełen komfort, ciszę i prywatność. Łatwo to osiągnąć w domu piętrowym i domu z poddaszem użytkowym, gdzie strefa nocna jest umieszczana na wyższej kondygnacji. Jak to zrealizować w domu parterowym? W przypadku domu w kształcie litery L warto ją ułożyć w miejscu najbardziej schowanym, oddalonym od części dziennej, a więc w strefie załamania bryły. W przypadku domu o standardowym, kwadratowym/prostokątnym schemacie, strefa nocna najlepiej jak jest umieszczona w części jak najbardziej oddalonej od strefy dziennej. Ilość pomieszczeń w tej części należy dostosować do ilości domowników i planów związanych z liczebnością rodziny. Jednak jeżeli jest taka możliwość warto stworzyć również dodatkowy pokój gościnny, który w razie potrzeby zostanie zaadaptowany jako pokój nowego członka rodziny.

 

 Strefa gospodarcza w domu parterowym

 

Budując dom parterowy nie warto rezygnować ze strefy gospodarczej. Wiele osób boi się poświęcać przestrzeń użytkową, która mogliby przeznaczyć na dodatkowy pokój. Warto jednak znaleźć miejsce na pomieszczenie gospodarcze, które znacznie pomoże w opanowaniu bałaganu i zachowaniu czystości w całym domu. To idealne miejsce na przechowywanie rzeczy nieużywanych albo sprzętu sprzątającego, produktów czystości, urządzeń kuchennych, domowych przetworów i tym podobnych rzeczy. Najczęściej realizowanymi pomieszczeniami gospodarczymi są spiżarnie, garderoby, kotłownie, pralnie, schowki, warsztaty itp. Warto zdecydować się chociażby na jeden pokój gospodarczy, który połączy w sobie różne funkcje.

 

Strefa gospodarcza w domu parterowym najlepiej jak jest nieco odseparowana od części dziennej, uznawanej za najbardziej reprezentatywną. Może ona przylegać do garażu, jeżeli został on wbudowany w bryłę budynku - szczególnie jeżeli dotyczy to kotłowni lub części warsztatowo-gospodarczej. Można tam również umieścić pralnię, jednak część inwestorów woli by była ona położona bliżej łazienki. Strefa gospodarcza nie musi być ogrzewana, więc warto zlokalizować ją w części przeciwległej do części dziennej.

 

Projekt domu parterowego z funkcjonalnym wnętrzem

 

Jak można znaleźć dobry projekt domu parterowego, który będzie cechował się zarówno świetną funkcjonalnością, estetykę i idelanym dopasowaniem do oczekiwań inwestora? Można zdecydować się na indywidualną współpracę z architektem, który dopasuje projekt zarówno do działki, jak i Państwa oczekiwań i możliwości finansowych. to dobre rozwiązanie, jeżeli mają Państwo bardzo skonkretyzowane lub nietypowe wymagania. Na taki sposób współpracy warto również się zdecydować, jeżeli mają Państwo do dyspozycji problematyczną działkę - o niestandardowej wielkości, układzie lub warunkach gruntowych. Jednak większość inwestorów woli korzystać z gotowych projektów domów jednorodzinnych. Dają one szeroki wybór, a przy tym są bardzo przystępne cenowo. Z łatwością można znaleźć taki projekt, który będzie spełniał wszystkie Państwa oczekiwania, a zawsze można poddać go dodatkowej adaptacji.

 

Firma New-House ma przygotowanych tysiące propozycji, które zostały zrealizowane w najlepszych pracowniach projektowych w kraju. Są to sprawdzone, bardzo dobre realizacje, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów. Interesują Państwa gotowe projekty domów parterowych? Znajdą je Państwo pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekty-domow/domy-parterowe. Są to propozycje, których organizacja przestrzeni została wykonana na najlepszym poziomie. Wśród nich można wyróżnić takie projekty, jak:

 

Ontario - to parterowy dom jednorodzinny, którego powierzchnia jest idealnie dostosowana do średniej wielkości rodzin. Jego powierzchnia użytkowa wynosi dokładnie 125 metrów kwadratowych i obejmuje między innymi trzy sypialnie, dzięki czemu będzie dobrym rozwiązaniem nawet dla rodzin czteroosobowych. Jest to dom zrealizowany w kształcie litery “L”, dzięki czemu jego strefa nocna została bardzo dobrze odseparowana od strefy dziennej domu - domownicy mają zapewnioną pełną prywatność i swobodę. Od frontu domu znajduje się również dwustanowiskowy garaż. Warto także zwrócić uwagę na elewację budynku, która umiejętnie łączy tynk z drewnem elewacyjnym. Szczegóły realizacji projektu Ontairo znajdują się pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekt/19868.

 

 

Wąski - kolejną propozycją idealną dla osób poszukujących funkcjonalnego domu parterowego będzie projekt domu Wąski. Jak sama jego nazwa wskazuje, idealnie sprawdzi się na wąskich działkach - szerokość elewacji budynku wynosi zaledwie 11,84 metry. Z kolei jego cała powierzchnia użytkowa to aż 137 metrów kwadratowych. Projekt domu Wąski został zrealizowany w formie prostokątnej bryły. W projekcie zostały umieszczone trzy sypialnie oraz dwie łazienki, co doskonale dostosowuje przestrzeń w domu do rodziny czteroosobowej. Co więcej, zaplanowano tutaj również sporej wielkości strefę dzienną, która idealnie będzie się nadawać do wspólnego spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Więcej informacji o projekcie można znaleźć pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekt/20288.

 

 

Alabama V - następną propozycją jest projekt domu, który przyciąga wzrok już w pierwszym momencie. Jego ciekawa elewacja łączy tynk cienkowarstwowy z ozdobnym kamieniem elewacyjnym, co daje niesamowity efekt. Sam dom jest realizowany na planie litery “L”, a jego powierzchnia użytkowa wynosi 127 metrów kwadratowych. Strefa dzienna i nocna zostały umieszczone na dwóch skrajnych końcach domu i dodatkowo oddzielone korytarzem, dzięki czemu każdy z domowników ma własną, wyciszoną od dźwięku dnia przestrzeń. Warto podkreślić, że w strefie nocnej mieszczą się trzy pokoje oraz dwie łazienki i dodatkowe, mniejsze WC. W projekcie nie zapomniano również o strefie gospodarczej, mieści się tu także dwustanowiskowy garaż samochodowy wbudowany we frontową część bryły budynku. Szczegóły realizacji warto sprawdzić pod adresem: https://new-house.com.pl/projekt/20010.

 

 

Budowa domu parterowego z firmą New-House

 

Chcą Państwo zrealizować dom parterowy, ale nie wiedzą Państwo jak zadbać o funkcjonalną organizację przestrzeni w jego wnętrzu? Zachęcamy do współpracy z firmą New-House. Zadbamy nie tylko o to, by uzyskali Państwo świetny projekt domu, ale zadbamy także o jego kompleksowe zrealizowanie. Budujemy domy od A do Z i obejmujemy je dziesięcioletnią gwarancją jakości. Zachęcamy do podjęcia współpracy z firmą New-House! To pewność jakościowej, solidnej realizacji wymarzonego domu, jasne koszta współpracy i terminowa realizacja.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.