Często słyszymy o domach ekonomicznych. To właśnie one dominują obecnie na rynku nieruchomości, mimo że jeszcze kilka lat temu nie było tak o nich głośno. W ekonomicznych domach chodzi przede wszystkim o to, aby zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy na jego eksploatacji. Konkretne elementy zastosowane podczas jego budowy ułatwią nam to zadanie. Czym więc powinien charakteryzować się ekonomiczny dom?
Wielkość domu ma znaczenie
Na samym początku powinniśmy pomyśleć o wielkości naszego przyszłego lokum. Parterowy dom o powierzchni 300 metrów kwadratowych na pewno będzie mniej ekonomiczny aniżeli dom piętrowy o powierzchni 150 metrów kwadratowych. Jest to spowodowane tym, że w większych budynkach zazwyczaj znajduje się więcej ścian, bądź ich powierzchnia jest po prostu większa, przez co tracimy więcej ciepła, ponieważ ma ono dużą powierzchnię, aby móc się ulotnić. Dlatego mały dom jest najlepszym przepisem na zaoszczędzenie dużej ilości pieniędzy na jego eksploatacji.
Nie bagatelizuj kształtu domu i układu pomieszczeń
Jeśli rozmawiamy już o planie domu, to nie sposób nie wspomnieć o tym, że jego kształt jest równie istotny co jego wielkość, jeśli chcemy, aby charakteryzowała go ekonomiczność. Domy o skomplikowanych kształtach posiadają dużo narożników i załamań przegród, przez które wydostaje się najwięcej ciepła. Ponadto mniej skomplikowane domy są tańsze w budowie i są zdecydowanie mniejsze szanse na to, że podczas ich realizacji zostaną popełnione jakieś błędy, które w przyszłości skutkować mogą potrzebą wydania większej ilości pieniędzy na pozbycie się ich, co zdecydowanie nie jest ekonomiczne. Najlepszym wyborem będzie piętrowy dom na planie prostokąta z prostym dachem, najlepiej jednospadowym.
Jednak dom ekonomiczny nie musi być nudny i nieciekawy. Jeśli chcemy, aby jego kształt był bardziej wymyślny, wystarczy, że zwiększona ilość ścian będzie znajdowała się po stronie południowej, ponieważ straty ciepła będą rekompensowane przez wysokie nasłonecznienie z tej strony.
Równie ważny jest rozkład pomieszczeń. Projektując dom, powinniśmy zadbać o to, aby to od strony południowej znajdowały się pomieszczenia, z których jak najczęściej będziemy korzystać np. salon czy kuchnia. Od północy znaleźć się powinny pomieszczenia gospodarcze czy garaż. Jednocześnie w tych pomieszczeniach możemy utrzymywać niższą temperaturę, co przełoży się na mniejsze straty w domowym budżecie.
Okna w domu ekonomicznym
Przy powstawaniu planu naszego domu musimy mieć na uwadze rozplanowanie i wielkość okien. Najlepiej, kiedy okna są szerokie, ale nie rozciągają się od podłogi do samego sufitu, ponieważ wtedy straty ciepła są dosyć duże. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Domyślamy się, że wielu z Was marzy o dużych przeszkleniach w salonie czy jadalni. Wystarczy, że pomieszczenia te zostaną zaprojektowane w południowej części domu, ponieważ starty ciepła i w tym przypadku będą zerowane poprzez duże nasłonecznienie, które dominuje przez większą część roku. Analogicznie powinniśmy montować jak najmniej okien od strony północnej, a w miarę możliwości w ogóle. Ponadto chcąc jak najbardziej ograniczyć utratę ciepła poprzez okna, powinniśmy zamontować specjalne okna o niższym od standardowego współczynniku przenikania ciepła Uw.
Materiały budowlane a ekonomiczność
Na samym końcu warto wspomnieć, że kluczowe znaczenie w tym, czy nasz dom będzie ekonomiczny, mają materiały, z jakich zostanie zbudowany. Najważniejsze w tym przypadku będzie właściwe ocieplenie murów budynku styropianem lub wełną mineralną o grubości minimum 15 cm. Dobrą alternatywą poprzednich materiałów ocieplających jest styropian grafitowy, który posiada niski współczynnik przewodzenia ciepła. Koniecznie trzeba pamiętać o należytym ociepleniu dachu, które powinno wynosić minimum 30 cm. To właśnie przez sufit tracimy najwięcej ciepła, ponieważ unosi się ono do góry.
Czym jeszcze powinien posiadać ekonomiczny dom?
Domy ekonomiczne posiadać mogą od groma urządzeń, które pomogą w zaoszczędzeniu pieniędzy. Będą nimi chociażby kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne, które odpowiedzialne będą za zamianę energii słonecznej w ciepło i energię elektryczną. Instalacje tego typu dosyć szybko się zwracają, a pomagają dużo oszczędzić, a ponadto są korzystne dla środowiska. Dobrym rozwiązaniem w ekonomicznych domach będą pompy ciepła czy rekuperatory. Pompy ciepła w niedrogi sposób ogrzeją nasz dom, a rekuperatory pozwolą na odzyskanie ciepła wywiewanego przez domowe systemy wentylacyjne.