Konstrukcja dachu przede wszystkim zapewnia ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, ale również wpływa na funkcjonalność budynku oraz decyduje o jego estetyce. W związku z tym, to bardzo odpowiedzialny wybór stojący przed inwestorem szukającym projektu domu. W tym artykule omówimy wszystkie rodzaje dachów z uwzględnieniem ich zalet i wad.
Jakie możliwości oferuje dach płaski?
Dachy płaskie są stosunkowo proste w konstrukcji, ale wbrew pozorom, nie są najtańsze. W tej kwestii prym wiodą dachy dwuspadowe. Dach płaski nie jest oczywiście idealnie równy. Konieczne jest zastosowanie kilkustopniowego spadku, co umożliwi odprowadzanie wody. Funkcjonalnym rodzajem dachu płaskiego jest stropodach, który można zaaranżować jako taras, punkt widokowy, ale również zielony dach, który zwiększa powierzchnię biologicznie czynną na działce. Dachy płaskie występują w dwóch odmianach: wentylowanej i niewentylowanej. Stropodach coraz częściej jest stosowany w przypadku modernistycznych domów piętrowych.
Dach dwuspadowy – prostota i funkcjonalność
To bez wątpienia najprostsza, a zarazem najtańsza konstrukcja dachu. Kojarzy nam się z przytulnymi domami zachowanymi w stylu górskim czy rustykalnym, ale w praktyce, w ostatnich latach pojawiło się mnóstwo projektów nowoczesnych domów stawiających na dwuspadowy dach. Świetnym przykładem są nowoczesne stodoły charakteryzujące się dużą energooszczędnością. W naszym artykule o budowie domu (https://new-house.com.pl/budowa-domu) znajdziesz wiele ciekawych kwestii związanych z etapami budowy dachu. Dach dwuspadowy to konstrukcja bardzo praktyczna i uniwersalna. Wady? Ten rodzaj dachu może być stosowany jedynie w przypadku domów na planie prostokąta lub litery L (prostopadła kalenica). Ponadto, w przypadku dachów o dużej rozpiętości dachy dwuspadowe stają się dużo droższe, jako iż wymagają wzmocnienia konstrukcji dodatkowymi elementami. Dachy dwuspadowe świetnie sprawdzą się w domach parterowych z poddaszem użytkowym.
Dach czterospadowy w nowoczesnych domach
W nowoczesnych domach bardzo często stosuje się dach czterospadowy. To świetna alternatywa dla dachu dwuspadowego w przypadku szerokiej i długiej bryły, która predysponuje dużą rozpiętość dachu. W takich sytuacjach, czterospadowy dach może się okazać tańszy w budowie od dachu dwuspadowego. Jednocześnie, dach czterospadowy nie jedno ma imię. Wyróżniamy dachy namiotowe (brak kalenicy), dachy kopertowe (z długą kalenicą), naczółkowe (w praktyce dach dwuspadowy z naczółkami na dwóch pozostałych ścianach) czy uskokowe (na środku konstrukcji stosuje się uskok). Na naszej stronie o budowie dachów możesz zapoznać się z różnymi rodzajami konstrukcji dachu czterospadowego. Wybór uniwersalny pasujący do domów parterowych, z poddaszem i piętrowych.
Kiedy można zastosować dach jednospadowy?
Dachy jednospadowe często stosuje się w przypadku przybudówek do głównej bryły domu. Posiadają tylko jedną połać, którą można zastosować w dużej rozpiętości kąta nachylenia. Dachy jednospadowe o lekkim kącie nachylenia wieńczą domy parterowe lub domy piętrowe. W przypadku domów z poddaszem lub strychem potrzebny jest dach pulpitowy o dużym kącie nachylenia. Taka konstrukcja jest dużo bardziej skomplikowana i wielopłaszczyznowa w odróżnieniu od jednospadowych dachów o lekkim nachyleniu. W ostatnich latach domy jednopołaciowe pojawiają się coraz częściej. Są ciekawym narzędziem w rękach kreatywnego architekta tworzącego wizjonerski projekt domu.
Dachy wielospadowe w skomplikowanych domach
W przypadku dużych domów o skomplikowanej bryle nie da się zastosować prostej konstrukcji dachu dwuspadowego czy czterospadowego. W takich sytuacjach architekci stosują specjalistyczny dach wielospadowy, który w praktyce może łączyć elementy dachu płaskiego, jednopołaciowego i czterospadowego. Tak skomplikowana konstrukcja wpływa oczywiście na dużo wyższe koszty budowy oraz dłuższy czas realizacji. Dochodzi do tego więcej wyzwań przed firmą budowlaną, która musi zadbać o prawidłowe ocieplenie takiego dachu, wyprowadzenie komina i systemu wentylacji, a w końcu estetycznego położenia pokrycia. Dachy wielospadowe odnajdują zastosowanie w bardzo przestronnych domach wybieranych przez inwestorów dysponujących większym kapitałem.
Jak wybrać projekt domu pod kątem kształtem dachu?
W praktyce, wyboru zawsze dokonuje architekt tworzący gotowy projekt domu. To jego wizja decyduje o tym, który dach okaże się najlepszym rozwiązaniem. Inwestor może jednak samodzielnie zdecydować o kształcie dachu. Rodzaj konstrukcji można zmienić na etapie adaptacji lub po prostu zlecić przygotowanie indywidualnego projektu. Na stronie New House z projektami domów (https://new-house.com.pl/projekty-domow) znajdziesz ponad siedem tysięcy gotowych projektów stworzonych przez renomowane biura projektowe. Wybierając rodzaj konstrukcji dachu zawsze należy wziąć pod uwagę warunki stawiane nam przez miejscowy plan zagospodarowania terenu lub decyzję o warunkach zabudowy. Niekiedy, na konkretnej działce budowlanej można wybrać tylko jeden rodzaj dachu, aby utrzymać spójność krajobrazu.