Przed rozpoczęciem budowy domu inwestor musi sprostać wielu formalnościom. W tym celu potrzebna jest m.in. mapa sytuacyjno-wysokościowa do celów projektowych. To właśnie na podstawie tej mapy sporządzony zostanie projekt budowlany, na podstawie którego realizowana będzie inwestycja. Do sporządzenia takiej mapy potrzebna jest z kolei mapa zasadnicza. W tym artkule dowiesz się, czym jest mapa sytuacyjno-wysokościowa i do jakich celów służy.
Czym właściwie jest mapa sytuacyjno-wysokościowa?
Mapę sytuacyjno-wysokościową tworzy się na podstawie bardziej ogólnej mapy zasadniczej, którą można uzyskać w powiatowym ośrodku dokumentacji geodezyjnej. Mapa sytuacyjno-wysokościowa jest dużo dokładniejsza i służy do celów projektowych. To właśnie na takiej mapie nasz dom zostanie usytuowany na działce, wraz z innymi obiektami budowlanymi oraz elementami zagospodarowania terenu działki. Mapa sytuacyjno-wysokościowa jest zatem niezbędna do stworzenia projektu budowlanego, na podstawie którego wzniesiony zostanie budynek.
Inwestor planujący budowę domu musi dopełnić wielu formalności, które pozwolą zapoczątkować inwestycję. Niezbędne jest oczywiście pozwolenie na budowę. Aby otrzymać takie pozwolenie, inwestor składa wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami, w tym również projektem budowlanym sporządzonym na mapie sytuacyjno-wysokościowej. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/pozwolenie-na-budowe możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wyglądają formalności oraz jak bezproblemowo uzyskać pozytywną decyzję.
Jak stworzyć mapę sytuacyjno-wysokościową?
Pierwszym krokiem jest wizyta w powiatowym ośrodku dokumentacji geodezyjnej, gdzie możemy złożyć wniosek o wydanie mapy zasadniczej. W przypadku działki budowlanej, taka mapa jest wydawana w skali 1:500. Koszt uzyskania takiej mapy zależy od regionu, ale zwykle jest to ok. 40-50 złotych. Następnym krokiem jest skorzystanie z usług wykwalifikowanego geologa, który na podstawie mapy zasadniczej sporządzi dla nas mapę sytuacyjno-wysokościową do celów projektowych. W zależności od wielkości działki, sporządzenie takiej mapy to koszt od 500 do 1500 złotych.
Czym się różni mapa zasadnicza od mapy sytuacyjno-wysokościowej? Jest dużo bardziej szczegółowa i przeznaczona do konkretnych celów. O ile mapa zasadnicza ma charakter poglądowy, o tyle mapę sytuacyjno-wysokościową wykorzystuje się do celów projektowych. Mapa sytuacyjno-wysokościowa jest tworzona przez geodetę po wyborze projektu domu. Czas oczekiwania na kompletną mapę zależy od zakresu prac, jakie trzeba wykonać w konkretnym przypadku. W przypadku aktualnej mapy zasadniczej jest to ok. 2 tygodni. Gdy mapa zasadnicza wymaga zaktualizowania, z co za tym idzie, wykonania pomiarów, wówczas czas oczekiwania wynosi nawet 4 tygodnie.
Jakie elementy zawiera mapa sytuacyjno-wysokościowa?
Na mapie sytuacyjno-wysokościowej zaznaczone są wszystkie detale niezbędne przy projektowaniu własnego domu. Na takiej mapie znajdziemy następujące informacje: granice działki, wyszczególnienie gruntów o różnych przeznaczeniu, obiekty ogólno geograficzne, elementy ewidencji gruntów i budynków, osie ulic, dróg, wjazdów, sieć uzbrojenia terenu (naziemna i podziemna), położenie zieleni wysokiej, obszary zieleni oraz obiekty wskazane przez projektanta. Mapa sytuacyjno-wysokościowa jest sporządzana w skali 1:500 lub 1:1000. Taka mapa jest podstawą do podjęcia wszelkich prac projektowych ukierunkowanych na zrealizowanie wybranego projektu na konkretnej działce.
Jakie zastosowanie posiada mapa sytuacyjno-wysokościowa?
Mapa sytuacyjno-wysokościowa jest niezbędna przy adaptacji wybranego projektu domu i sporządzenia kompletnego projektu budowlanego. Na takiej mapie wybiera się lokalizację domu, alejek, podjazdu, furtki, bramy oraz innych elementów zagospodarowania terenu. Ponadto, na takiej mapie zaznacza się przyłącza mediów, zarówno te podziemne, jak również naziemne. Z mapy sytuacyjno-wysokościowej korzysta architekt, firmy odpowiedzialne za realizację projektu, a także za podłączenie przyłączy. Dlatego też, mapę sytuacyjno-wysokościową zamawia się zwykle w 4-5 egzemplarzach, a ponadto, w wersji elektronicznej.
Czy mapa sytuacyjno-wysokościowa jest niezbędna przy budowie domu?
Jak najbardziej. Wybudowanie domu bez mapy sytuacyjno- wysokościowej do celów projektowych będzie po prostu niemożliwe. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz przeczytać o kolejnych etapach realizacji projektu, począwszy od adaptacji projektu i formalności, poprzez wszystkie prace budowlane, aż po wykończenie i aranżację ogrodu. Firma budowlana New House proponuje inwestorom kompleksowe usługi budowlane, dzięki czemu, inwestor może zaoszczędzić mnóstwo czasu z tytułu szybciej załatwionych formalności. Fachowe wsparcie ekspertów pozwoli Ci zrealizować swój wymarzony dom.