Domy energooszczędne stawiają na rozwiązania, które mają zapobiec utracie ciepła, a jednocześnie, wykorzystują energię słoneczną do dodatkowego ogrzewania wnętrz w okresie zimowym. W takich domach często pojawia się jednak problem przegrzewania budynku w okresie letnim. W związku z tym, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest przyczyna tego problemu, a także, jakie są najskuteczniejsze sposoby na wyeliminowanie problemu zbyt wysokiej temperatury w domu.
Co powoduje przegrzewanie się budynku?
W domach energooszczędnych wnętrza strefy dziennej często są usytuowane w części południowej. Duże przeszklenia pozwalają wykorzystać energię słoneczną do dodatkowego ogrzewania wnętrz. Problem polega na tym, że w okresie letnim te same okna mogą powodować przegrzewanie się budynku. Dlatego też, już na etapie projektowania należy uwzględnić systemy, które pozwolą zapobiec temu problemowi. Znaczenie mają parametry okien i drzwi, wykorzystane materiały budowlane i termoizolacyjne, jak również wybrany system grzewczy oraz wentylacyjny.
Nadmierne nagrzewanie wnętrz często ma związek z nieszczelną termoizolacją. W takich sytuacjach obserwujemy szybkie wychładzanie się wnętrz w zimie oraz przegrzewanie w okresie letnim. Konieczne może okazać się doszczelnienie budynku i wyeliminowanie mostków cieplnych. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat budowy nowoczesnego domu energooszczędnego. Warto zwrócić uwagę na poszczególne etapy budowy, ponieważ pomaga to w podejmowaniu decyzji na etapie adaptacji projektu.
Jak możemy radzić sobie z wysoką temperaturą w domu?
Istnieje wiele sposobów uporania się z problemem nadmiernego nagrzewania się budynku. Na wstępie warto jednak zaznaczyć, że kluczowe znaczenie może mieć przemyślany projekt budowlany. Jeśli już na etapie adaptacji projektu wybierzemy optymalne rozwiązania, problem przegrzewania możemy usunąć w zarodku. Co więcej, okaże się to dużo tańsze niż eliminowanie problemu już po wybudowaniu domu. Z przegrzewaniem budynku możemy walczyć na kilka sposobów: odpowiednim zacieniem okien, wydajną instalacją grzewczą oraz wentylacyjną, dobrą termoizolacją, a także umiejętnym zagospodarowaniem terenu ogrodu. Nie liczymy natomiast klimatyzacji, która w przegrzewającym się budynku jest wyjątkowo energożerna i mało efektywna.
Modernizacja poddasza
W okresie zimowym najwięcej ciepła tracimy właśnie za sprawą źle ocieplonego poddasza. Mostki cieplne pozwalają na wymianę powietrza, przez co duże ilości ciepła uciekają na zewnątrz, a zastępuje je chłodne powietrze z zewnątrz. Analogicznie jest w okresie letnim. Jeśli na zewnątrz panuje wysoka temperatura, wymiana ciepła prowadzi do nagrzewania się wnętrz. Warto zatem w okresie jesienno-zimowym wykonać zdjęcie termowizyjne budynku, aby sprawdzić, czy nasze poddasze nie traci ciepła. Jeśli tak, należy przeprowadzić modernizację ocieplenia poddasza i usunąć mostki cieplne.
Zacienienie okien w okresie letnim
Duże przeszklenia w strefie dziennej bardzo często sprzyjają przegrzewaniu się budynku, co jest popularnym problemem w energooszczędnych domach, które często dążą do akumulowania ciepła. Rozwiązaniem jest nowoczesny system zacienienia okien. Znacznie wydajniejsze są systemy wykorzystywane na zewnątrz budynku. Mogą to być markizy lub żaluzje wyposażone w system zdalnego sterowania z pilota. Zacienienie okien zapobiegnie przedostawaniu się promieniowania słonecznego, a tym samym, przegrzewaniu się wnętrz z dużymi przeszkleniami. Zacienienie okna można również uzyskać z pomocą wysuniętego okapu dachowego czy zadaszenia tarasu.
Nowoczesne systemy grzewcze oraz wentylacyjne
Wydajny system grzewczy może zapobiec przegrzewaniu się budynku. Mianowicie chodzi nam o coraz popularniejsze pompy ciepła, które wykorzystują ciepło z otoczenia. Zachodzące tu procesy fizyczne pozwalają spotęgować pozyskane ciepło przy zużyciu niewielkiej ilości energii. Pompa ciepła może być jednak wyposażona w funkcję chłodzenia. Dzięki temu, może się ona okazać bardzo wydajnym klimatyzatorem, który pozwoli utrzymać optymalną temperaturę także latem. Jeśli chodzi o system wentylacyjny, lepiej sprawdza się oczywiście wentylacja mechaniczna, czyli rekuperator. Rekuperacja może współpracować z gruntowym wymiennikiem ciepła. Wówczas, do wnętrza można wprowadzić chłodne powietrze (w miejscu ulokowania wymiennika utrzymują się temperatury kilku stopni C).
Przemyślana aranżacja ogrodu
Przegrzewanie budynku można również ograniczyć z pomocą wysokich drzew liściastych, które dadzą naturalny cień na elewację. Co ważne, w okresie zimowym wciąż będziemy mogli cieszyć się energooszczędnymi właściwościami naszych okien. Gdy liście opadną, drzewa nie będą stanowiły tak dużej osłony przed słońcem, dzięki czemu, promieniowanie słoneczne wciąż będzie ogrzewało nasze wnętrza. A zatem, w domach energooszczędnych można zdziałać naprawdę dużo właśnie za sprawą przemyślanego projektu zagospodarowania terenu działki. Już na etapie adaptacji warto skonsultować z projektantem najlepsze rozwiązania.