Dobra termoizolacja domu to bardzo ważny element realizacji. Wpływa ona nie tylko na komfort wnętrza, ale także na późniejszą wysokość kosztów ogrzewania. Jak ocieplić poddasze i dach? Na jakie materiały się zdecydować? Wełnę, piankę, a może styropian? To ważne pytania, odpowiedzi na nie warto szukać u specjalistów. Pomożemy Państwu w tym wyborze.
Firma New-House działa na rynku budowlanym od 1991 roku. Zajmowaliśmy się realizacją ponad tysiąca pięciuset domów jednorodzinnych. Zdecydowaną większość z nich wykonywaliśmy w ramach kompleksowej współpracy z klientem. Tego typu realizacja zapewnia klientowi pełne wsparcie merytoryczne, a także spokój o profesjonalnie zrealizowany każdy element budowy. Szczegóły naszej oferty budowy domu znajdują się pod linkiem: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Inwestorzy, którzy współpracują z firmą New-House, nie muszą spędzać każdej chwili na placu budowy, nie muszą szukać kolejnych wykonawców, stresować się i martwić. To nasi specjaliści zadbają o wszystko. Jeżeli mają Państwo problem z wybraniem ocieplenia - warto zaufać naszym pracownikom. Specjaliści, z którymi współpracujemy to osoby z szeroką, specjalistyczną wiedzą oraz dużym doświadczeniem. Z wieloma z nich współpracujemy nawet ponad dziesięć lat, ponieważ wysoce cenimy sobie profesjonalizm.
Ocieplenie poddasza i dachu zgodnie z WT 2021
To, w jaki sposób zostanie ocieplone poddasze, ma bardzo duży wpływ na termoizolację całego budynku. Przy nieodpowiednio przeprowadzonej realizacji można się spodziewać, że przez poddasze będzie uciekało nawet do 25% ciepła. Można oczywiście to znacząco ograniczyć poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów oraz zlecenie realizacji profesjonalistom. To bardzo ważne, ponieważ dzięki odpowiedniej termoizolacji budynku, obniża się koszty eksploatacji domu oraz zwiększa poziom komfortu wnętrza. Wśród najczęściej wybieranych materiałów termoizolacyjnych jest wełna, pianka poliuretanowa, a także styropian. Które rozwiązanie jest najlepsze? O tym napiszemy poniżej. Warto najpierw dowiedzieć, się jaki poziom izolacji należy osiągnąć podejmowanymi działaniami.
Od początku 2021 roku obowiązują nowe warunki techniczne budowy (WT2021). Nowe wymogi kładą jeszcze większy nacisk na rozwiązania ekologiczne i ekonomiczne. Zwraca się uwagę na poziom zastosowania rozwiązań energooszczędnych, które pomogą ograniczyć straty ciepła. Jakie dane można znaleźć w nowych warunkach technicznych? Warto chociażby zwrócić uwagę na wartości współczynnika przenikania ciepła (U) dla ścian zewnętrznych. Od początku roku 2021 nie będzie mógł być on wyższy niż 0,2 W/(m2K). Wcześniej, to jest od stycznia 2017 aż do końca 2020 roku, ten współczynnik wynosił 0,23 W/(m2K). Współczynnik przenikania ciepła dla dachów również został obniżony. Do końca roku 2020 wynosił on 0,18 W/(m2*K), natomiast według WT2021 ma on być nie wyższy niż 0,15 W/(m2*K). Każdy z tych współczynników wiąże się również z wymogiem, aby współczynnik Ep (energia pierwotna) domu nie był większy niż 70 kWh/(m2*rok). Tak określone wymogi wobec nowo budowanych domów jednorodzinnych sprawiają, że każda z takich realizacji będzie mogła być uznana za energooszczędną.
Aby spełnić te oczekiwania należy wykazać się odpowiednią wiedzą przy projektowaniu domu oraz przy samej realizacji. Aby uzyskać niższy współczynnik przenikania ciepła konieczne jest zwiększenie grubości wykorzystywanego materiału izolacyjnego, warto również korzystać z materiałów o wyższej jakości, które dają gwarancję uzyskania odpowiedniej wartości współczynnika przenikania ciepła.
Jak ocieplać dach? Żeby spełnić wymogi Warunków Technicznych z 2021 roku powinno się zastosować 25 centymetrów materiału izolacyjnego o współczynniku lambda 0,031 W/(m.K). Z kolei na poddaszu materiał izolacyjny z lambdą 0,039 W/(m*K) powinien wynosić minimum 30 centymetrów.
Jaki materiał wybrać do ocieplenia poddasza i dachu?
Materiał izolacyjny wykorzystywany do ocieplenia poddasza jest umieszczany w wolnej przestrzeni więźby dachowej. Ważne przy tym by izolację umieścić w odpowiedni sposób, należy zwrócić uwagę na szczelność, aby nie powstały mostki termiczne, które powodują ucieczkę ciepła z wnętrza budynku. Najlepiej w tym celu sprawdzą się materiały elastyczne, które będą dobrze pracować podczas wypełniania szczelin więźby dachowej.
Wiele osób wykonując termoizolację poddasza lub dachu, decyduje się na wybór wełny mineralnej. Popularnością cieszy się również pianka poliuretanowa, którą można sprawnie nałożyć w sposób natryskowy - to pozwala na szczelne wypełnienie wszystkich powstałych szczelin. Trzecim materiałem, który jest chętnie wykorzystywany do wykonania ocieplenia, jest styropian. Zarówno wełna, pianka, jak i styropian są materiałami ogólnodostępnymi. Każdy z nich ma również swoich zwolenników i przeciwników. Który materiał polecają nasi specjaliści? Warto bliżej poznać charakterystykę każdego z materiałów.
Wełna mineralna jako termoizolacja - czy warto?
Wełna mineralna to bardzo dobry materiał izolacyjny zarówno pod kątem termicznym, jak i akustycznym. Jest ona często wybierana przez inwestorów ze względu na to, że jest materiałem ekonomicznym i prostym w montażu. Wełna mineralna jest elastyczna i miękka, dzięki czemu można nią bez problemu wypełnić wszystkie szczeliny. Decydując się na ocieplenie wełną można zdecydowanie zniwelować ryzyko powstania mostków termicznych. Wybierając jednak konkretny materiał warto decydować się na wełnę o średniej twardości i wysokiej sprężystości. Dużą zaletą wełny mineralnej jest także jej niepalność.
Styropian jako termoizolacja - czy warto?
Bez wątpienia wełna mineralna jest najczęściej wybieranym materiałem izolacyjnym w przypadku dachu i poddasza. Choć ocieplenie styropianem również można spotkać, to zdecydowanie jest to materiał wybierany rzadziej. Jest to dobry produkt termoizolacyjny, ale niestety nie sprawdza się jako izolacja akustyczna. Dużą wadą jest również to, że jest to łatwopalny materiał. W związku z tym nie jest ona dobrym zabezpieczeniem dla budynku w przypadku pożaru. Chcąc wykonać ocieplenie poddasza lub dachu styropianem, warto wybierać sprężysty materiał o niskim współczynniku przenikania ciepła.