Adaptacja strychu to popularny sposób na uzyskanie większej powierzchni użytkowej w domu. Projektanci już na etapie tworzenia gotowego projektu domu parterowego ze spadzistym dachem mogą wybrać jeden z trzech wariantów: poddasze użytkowe, poddasze do adaptacji lub strych nieużytkowy. Do zamieszkania od ręki nadaje się wyłącznie poddasze użytkowe. Z kolei poddasze do adaptacji daje nam możliwość przeprowadzania prac w przyszłości.
Poddasze do adaptacji a strych nieużytkowy
Dom parterowy z poddaszem do adaptacji jest odpowiednio wyższy, dzięki czemu, przestrzeń na poddaszu można bez trudu wykorzystać do stworzenia nowych wnętrz. Bardzo często takie poddasze jest już ocieplone, a jedyne prace, jakie należy wykonać, to: dociągnięcie instalacji, wykończenie podłogi i zabudowa skosów, postawienie ścianek działowych i wykończenie wnętrz. Co ważne, o ile nie wstawiamy okien dachowych, tego typu prace można traktować jako remont, dzięki czemu, będzie je można zrealizować ze zgłoszeniem.
Nieco więcej pracy wymaga strych nieużytkowy, który w zamyśle projektanta miał być wolną przestrzenią wykorzystywaną co najwyżej jako składzik. Często zachodzi konieczność przebudowy i podwyższenia dachu w celu uzyskania większych przestrzeni. Ponadto, strych należy ocieplić i od podstaw przerobić na wnętrza mieszkalne. A zatem, już na etapie wyboru gotowego projektu warto sprawdzić, czy dom parterowy posiada poddasze do adaptacji czy też strych nieużytkowy.
Na czym polega adaptacja i zabudowa strychu?
Proces adaptacji poddasza polega na wykorzystaniu dostępnej tu przestrzeni do stworzenia wnętrz mieszkalnych. Oznacza to konieczność położenia podłogi, zabudowy skosów, postawienia ścian działowych, a także dociągnięcia niezbędnych instalacji. Zabudowa dachu często ma miejsce w sytuacji, gdy musimy uprzednio ocieplić poddasze. Wówczas, zabudowa skosów zakrywa materiały izolacyjne. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz znaleźć wiele ciekawych informacji na temat różnych etapów budowy domu, w tym również adaptacji poddasza. W zależności od zakresu planowanych prac pojawiają się oczywiście pewne formalności.
W jakich sytuacjach adaptacja strychu wymaga pozwolenia?
Pozwolenie na rozbudowę domu jest niezbędne w sytuacji, zamierzamy zmienić kluczowe parametry techniczne budynku, takie jak: wysokość, długość, szerokość, zmiana kształtu lub kąta nachylenia dachu, powierzchnia budynku. Ponadto, pozwolenie będzie konieczne w przypadku przebudowy przegród zewnętrznych lub elementów konstrukcyjnych. Innymi słowy, wykonanie schodów, wstawienie okien lub powiększenie otworów okiennych to prace, które wymagają pozwolenia. W takich sytuacjach należy sporządzić projekt, skompletować niezbędne dokumenty i udać się do urzędu miasta lub gminy wraz z wnioskiem o wydanie pozwolenia na rozbudowę domu.
Kiedy adaptację strychu można przeprowadzić po zgłoszeniu?
Adaptacja poddasza nie zawsze wymaga pozwolenia. W wielu przypadkach wystarczy zgłoszenie. Domy parterowe z poddaszem do adaptacji bardzo często są projektowane w taki sposób, aby późniejsza adaptacja nie wymagała pozwolenia. Dach jest ocieplony, na poddaszu znajdziemy dostatecznie dużą przestrzeń, jest ono oświetlone przez okna dachowe, a ponadto, na etapie budowy domu wykonane zostały schody. Jeśli zatem zamierzamy zabudować poddasze, postawić ścianki działowe i wykończyć wnętrza, wówczas jest to przebudowa, która nie wymaga pozwolenia. Wystarczy jedynie zgłosić w urzędzie chęć dokonania takich prac budowlanych i odczekać 28 dni. Jeśli w tym czasie urząd nie skorzysta z przysługującego prawa do wniesienia sprzeciwu, możemy przejść do realizacji projektu.
Rozbudowa poddasza, przebudowa czy remont?
Zgodnie z definicją, rozbudowa poddasza oznacza uzyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej. Często konieczne jest podwyższenie dachu oraz zmiana jego kąta nachylenia. Zmiana kluczowych parametrów budynku sprawia, że jest to właśnie rozbudowa. Przebudowa dzieje się wewnątrz naszego domu. Zajmujemy się montażem instalacji, ocieplamy dach bez zmieniania jego konstrukcji, wstawiamy ścianki działowe. Remont, który nie wymaga pozwolenia lub zgłoszenia oznacza, że w naszym domu dostępne było już poddasze użytkowe. Wkład pracy ogranicza się do położenia nowych podłóg, malowania ścian oraz dostosowania wnętrz do indywidualnych potrzeb domowników.
Jak prawidłowo załatwić formalności związane z adaptacją strychu?
Jeśli nie mamy pewności, czy planowane przez nas prace zaliczają się do przebudowy, czy też rozbudowy domu, zawsze możemy skonsultować tą kwestię z projektantem. Architekt zajmie się bowiem wykonaniem projektu adaptacji poddasza i na podstawie tego projektu będzie w stanie ocenić, czy wymagane będzie pozwolenie na budowę. O ile nie zamierzamy modyfikować dachu oraz wstawiać okien dachowych, zazwyczaj uda nam się zrealizować adaptację ze zgłoszeniem. Jeśli jednak zmianie ulegną kluczowe parametry techniczne budynku, wówczas konieczne jest pozwolenie na budowę.