Budowa domu z garażem oznacza dużo wyższe koszty. Inwestorzy muszą być przygotowani do wyłożenia nawet 20 tysięcy złotych w przypadku jednostanowiskowego garażu oraz 30 tysięcy w przypadku garażu dwustanowiskowego. Nie dziwi zatem fakt, że wielu inwestorów decyduje się na wybór projektu bez garażu, a samą budowę tego pomieszczenia gospodarczego odkładają na przyszłość. Które rozwiązanie lepiej sprawdzi w momencie, gdy zależy nam na dobudowaniu garażu na działce? Tradycyjne bloczki lub pustaki czy też płyty warstwowe?
Jakie korzyści daje budowa garażu murowanego?
Niewątpliwą zaletą garażu murowanego jest to, że możemy go bez trudu dobudować do fasady naszego domu. Do jego budowy mogą posłużyć pustaki ceramiczne, silikaty, jak również bloczki z betonu komórkowego. Wybudowanie takiego garażu wymaga oczywiście stosownego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia prac w urzędzie miasta lub gminy. Garaż murowany odznacza się wysoką trwałością na czynniki atmosferyczne, może być wykończony identycznie, jak elewacja budynku, a po dołączeniu go do bryły budynku pełni on dodatkowo rolę wiatrołapu, wpływając korzystnie na właściwości termoizolacyjne naszego domu.
Kolejnym plusem jest możliwość wyposażenia takiego garażu w automatyczną bramę, co dla wielu kierowców jest dużym udogodnieniem. Po ociepleniu garażu murowanego może on również pełnić rolę przydomowego warsztatu, w którym będziemy mogli do woli grzebać przy samochodzie, majsterkować, a także wykonywać prace związane z eksploatacją budynku. Minus garażu murowanego jest oczywisty – jest to koszt rzędu 20-40 tysięcy złotych. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz przeczytać więcej o specyfice wznoszenia murowanych konstrukcji. Specjalizuje się w tym firma budowlana New House.
Kiedy warto postawić garaż z płyt warstwowych?
Jeśli w pierwszej kolejności zależy Ci na niskich kosztach inwestycji, wówczas lepszym rozwiązaniem okaże się budowa garażu z płyt warstwowych. To modułowe rozwiązanie, które można zrealizować w ciągu jednego dnia. Do budowy zazwyczaj stosuje się specjalne płyty wykonane z tworzywa sztucznego, takiego jak poliuretan. Dodatkowo dostępne są płyty wypełnione wełną mineralną, z pomocą których można taki garaż ocieplić.
Garaże z płyty warstwowych to konstrukcje wolnostojące. Często możemy je wznieść bez konieczności wnioskowania o pozwolenie na budowę. Zwykle wystarczy dużo prostsze zgłoszenie. Płyty są niezwykle trwałe, odporne na działanie warunków atmosferycznych, a ponadto, mogą nam zaoferować funkcjonalne wnętrze warsztatu. To rozwiązanie ma jednak parę wad. Ze względu na konstrukcję garażu z płyt, wyposażenie go w ciężką bramę automatyczną jest praktycznie niemożliwe. Ponadto, zagrożeniem dla takiej konstrukcji może być huraganowy wiatr.
Płyty warstwowe – czym właściwie jest ten materiał?
Płyty warstwowe znajdują szerokie zastosowanie w nowoczesnym budownictwie ukierunkowanym na szybki efekt. Można z nich wybudować obiekty przemysłowe, handlowe, biurowe, gospodarcze, rolnicze, logistyczne czy też sportowe. Są one wykonane z wytrzymałych tworzyw sztucznych. Mogą być wykończone warstwą aluminium. Co szczególnie ważne, w ofercie producentów znajdziemy kompleksowe rozwiązania w postaci płyt ściennych, dachowych, połówkowych, a także stosowanych przy drzwiach i bramach. Ich niski koszty oraz możliwość wzniesienia budynku w ciągu kilku dni to główne atuty, dzięki którym cieszą się one tak dużym zainteresowaniem.
Jak wygląda budowa garażu z płyt warstwowych?
Budowa z płyt warstwowych jest bardzo prosta. Szkielet budynku stanowią metalowe profile, w których umieszczone zostaną poszczególne płyty. Posiadają one prosty mechanizm łączenia. Do budowy garażu najczęściej wykorzystuje się nieco grubsze płyty 12cm, które odznaczają się lepszymi parametrami termoizolacyjnymi. Płyt nie należy jednak osadzać bezpośrednio w gruncie, nawet jeśli został on uprzednio utwardzony. Warto zastanowić się nad wykonaniem wylewki lub usytuowaniu profili na kostce brukowej. Co ważne, producenci płyt często posiadają w swojej ofercie proste projekty gotowych garaży. Wybieramy jeden z nich, a na miejsce dostarczane są materiały niezbędne do zrealizowania takiego projektu. Wzniesienie budynku zajmuje 1-3 dni.
Budowa garażu pod kątem indywidualnych potrzeb inwestora
To indywidualne oczekiwania domowników w głównej mierze wpływają na to, jaki garaż okaże się najlepszym rozwiązaniem. Ważną kwestią jest także sam budżet. Jeśli zależy nam na tym, aby szybko i tanio wybudować garaż dla naszych aut, płyty warstwowe sprawdzą się doskonale. W koszcie kilku tysięcy złotych możemy wykonać prosty garaż, który zapewni samochodom dobrą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Jeśli jednak nie ogranicza nas kapitał, warto pomyśleć o budowie garażu murowanego, który będzie można dołączyć do bryły domu, poprawiając w ten sposób właściwości termoizolacyjne. Taki garaż świetnie sprawdza się także w roli składziku czy warsztatu, a jednocześnie pozwala na montaż automatycznej bramy.