Przydomowe oczyszczalnie ścieków są dobrą alternatywą dla osób, które nie mają możliwości podłączenia swojej działki do kanalizacji. Odnajdują się dobrze zarówno w przypadku domków letniskowych, jak również domów całorocznych. W tym artykule omówimy działanie oczyszczalni biologicznej i oczyszczalni ekologicznej, wskażemy najważniejsze różnice, a także postaramy się odpowiedzieć na pytanie, która z przydomowych oczyszczalni jest lepsza.
Kiedy warto zastosować przydomową oczyszczalnię ścieków?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to doskonałe rozwiązanie na działkę, na której nie ma możliwości podłączenia kanalizacji. Tradycyjne szambo posiada zasadniczą wadę: jest drogie w eksploatacji, ponieważ trzeba je opróżniać nawet raz w miesiącu. Oznacza to koszty rzędu nawet ponad 2000 złotych rocznie. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić na dużo rzadszych wywozach nieczystości.
Do dyspozycji inwestorów pozostają dwa rodzaje oczyszczalni: biologiczna i ekologiczna. W sieci możemy spotkać się z nieprecyzyjnym nazewnictwem, co prowadzi do tego, że obie te oczyszczalnie bardzo często są mylone. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/oczyszczalnie-ekologiczne możesz dowiedzieć się więcej na temat przydomowych oczyszczalni, które pozwalają oczyścić ścieki i tym samym obniżyć częstotliwość wywozu nieczystości.
Jak działa oczyszczalnia ekologiczna?
Zacznijmy od oczyszczalni ekologicznej, która składa się z osadnika gnilnego, a także z systemu drenarskiego. W osadniku gnilnym dochodzi do beztlenowych procesów, w wyniku których dochodzi do neutralizacji ciężkich zanieczyszczeń. Następnie, ścieki są odprowadzane do specjalnego systemu rur drenażowych. Dzięki nim, pozostałe nieczystości są rozsączane i w bezpieczny sposób odprowadzane do gleby.
Oczyszczalnia ekologiczna posiada kilka minusów. Po pierwsze, cała instalacja zajmuje naprawdę dużo miejsca. Same rury stosowane w drenażu nie mogą być krótsze niż 9 metrów. Ponadto, spełnione muszą być określone warunki wodno-gruntowe. W innym razie, położenie drenażu może wymagać kosztownych robót ziemnych. Oczyszczalnia ekologiczna jest również mniej funkcjonalna, ponieważ nie pozwala nam na wykorzystanie oczyszczonej wody.
Czym charakteryzuje się oczyszczalnia biologiczna?
Oczyszczalnia biologiczna jest uważana za rozwiązanie dużo bardziej funkcjonalne. Nie wymaga systemu drenarskiego, ponieważ cały proces oczyszczania zachodzi w dwukomorowym osadniku. W pierwszej komorze są to procesy beztlenowe, natomiast w drugim stosowany jest specjalny czynnik biologiczny, który rozkłada resztę zanieczyszczeń. Efektem jest oczyszczona woda, którą możemy ponownie wykorzystać do niektórych prac, np. do podlewania ogrodu.
Sam zbiornik oczyszczalni biologicznej jest oczywiście droższy od oczyszczalni ekologicznej. Ciężko jednak jednoznacznie stwierdzić, czy jest to droższa opcja. Jeśli bowiem wystąpią problemy z usytuowaniem systemu drenarskiego, oczyszczalnia ekologiczna może się okazać droższa. Ponadto, nawet jeśli oczyszczalnia biologiczna będzie kosztowniejszą inwestycją, możemy liczyć na zwrot kosztów z tytułu większej oszczędności wody. Możemy zatem śmiało stwierdzić, że oczyszczalnia biologiczna jest dużo bardziej funkcjonalna.
Czy przydomowe oczyszczalnie wymagają opróżniania?
Oczyszczalnie przydomowe są montowane zamiast szamba, aby oszczędzić na wywozie nieczystości. Jednakże nie oznacza to, że takie oczyszczalnie zupełnie nie wymagają opróżniania. Zarówno oczyszczalnia ekologiczna, jak i biologiczna, muszą być opróżniane z nieczystości. W przypadku tej pierwszej, oczyszczany jest cały osadnik gnilny, w którym zbierają się zanieczyszczenia ciężkie. W przypadku oczyszczalni biologicznej opróżnia się tylko pierwszą komorę. Absolutnie nie należy natomiast opróżniać drugiej komory, w której znajduje się czynnik biologiczny.
Częstotliwość wywozu zależy od tego, ile ścieków produkuje nasze gospodarstwo, a także od pojemności zbiornika. W zdecydowanej większości przypadków w zupełności wystarczy opróżnić oczyszczalnie 1-2 razy do roku. W porównaniu z tradycyjnym szambem, przydomowa oczyszczalnia ścieków może nam zaoferować oszczędności rzędu 1500-2000 złotych rocznie. To najlepszy argument, dla którego warto zdecydować się na przydomową oczyszczalnię zamiast szamba.
Która oczyszczalnia jest lepsza: biologiczna czy ekologiczna?
Biorąc pod uwagę wyłącznie aspekt cenowy, lepsza okazuje się oczyszczalnia ekologiczna. Jest to w zasadzie jedyna przewaga w porównaniu z bardziej funkcjonalną oczyszczalnią biologiczną. Wybierając przydomową oczyszczalnię biologiczną nie musimy dysponować tak dużą przestrzenią na działce, a ponadto, rozwiązanie to umożliwia ponowne wykorzystanie oczyszczonej wody. Możemy ją spożytkować chociażby na prace ogrodowe. Dlatego też, wysoka funkcjonalność wskazuje na to, że lepszym rozwiązaniem okaże się jednak oczyszczalnia biologiczna.