Właściciele działek budowlanych nieposiadających dostępu do kanalizacji często decydują się na zastąpienie tradycyjnego szamba przydomową oczyszczalnią. Choć instalacja tego systemu jest droższa, to znacznie ograniczona częstotliwość wywozu nieczystości w dość krótkim czasie oznacza zwrot tej inwestycji, a następnie czysty zysk. Inwestorzy mają do wyboru dwa rozwiązania: oczyszczalnię biologiczną i ekologiczną. Która z nich okaże się lepszym rozwiązaniem?
Oczyszczania biologiczna i ekologiczna to nie to samo
Nazewnictwo stosowane w odniesieniu do przydomowych oczyszczalni często wprowadza w błąd. Nie ma wątpliwości, że oba rozwiązania są bardzo ekologiczne i przyjazne środowisku, jednak posługując się terminami: oczyszczania biologiczna i ekologiczna mamy na myśli dwa inne systemy. Owszem, działają one w dość podobny sposób, jednakże różnice w ich działaniu sprawiają, że nie powinniśmy wykorzystywać tych terminów wymiennie. W tym artykule dowiesz się, czym różnie się praca obu oczyszczalni oraz co wynika z tych różnic.
Przydomowe oczyszczenie ekologiczne i biologiczne są stosowane na działkach budowlanych, których nie da się podłączyć do kanalizacji. Szambo z kolei jest rozwiązaniem przestarzałym i niekomfortowym. Konieczność regularnego wywożenia nieczystości przy aktualnych cenach usług asenizacyjnych nie jest opłacalnym rozwiązaniem. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/oczyszczalnie-ekologiczne możesz dowiedzieć się więcej na temat przydomowych oczyszczalni stosowanych w nowoczesnych budownictwie. Koszt takiej oczyszczalni jest większy w porównaniu z montażem szamba, jednak oszczędności wynikające z rzadszego wywozu nieczystości szybko zwracają taką inwestycję.
Jak działa przydomowa oczyszczania ekologiczna?
Zacznijmy od omówienia zasad pracy oczyszczalni ekologicznej. Mamy tu osadnik wstępny, do którego trafiają nieczystości. W osadniku znajdują się bakterie, które w trakcie beztlenowych procesów pozwalają zneutralizować ok. 70% niebezpiecznych substancji. Następnie, pozostałe nieczystości trafiają do specjalnych rur drenażowych, które rozsączają nieczystości i oddają je do gleby w sposób całkowicie bezpieczny dla środowiska. Nie ma jednak możliwości ponownego wykorzystania wody uzyskanej w wyniku oczyszczania.
Zaletą przydomowej oczyszczalni ekologicznej jest stosunkowo niska cena. Istnieje jednak kilka minusów. Pierwszym jest wspomniany brak możliwości ponownego użycia wody. Ponadto, montaż takiej oczyszczalni wymaga dużo miejsca na terenie naszej działki. Same rury stosowane w drenażu nie mogą być krótsze niż 9 metrów. Problemem jest także ograniczona możliwość nadzorowania skuteczności, z jaką działa oczyszczalnia.
W jaki sposób działa oczyszczalnia biologiczna?
Unowocześniona oczyszczalnia biologiczna nie posiada wad oczyszczalni ekologicznej, dzięki czemu, cieszy się coraz większą popularnością w nowoczesnym budownictwie. W praktyce, działanie tego systemu jest bardzo podobne. Nieczystości trafiają do osadnika, gdzie są wstępnie oczyszczane przez bakterie w warunkach beztlenowych. Tyle tylko, że osadnik jest dwukomorowy i po wstępnym oczyszczeniu, nieczystości trafiają do drugiej części osadnika, gdzie są oczyszczane przez złoże biologiczne. Ten sposób oczyszczania pozwala usunąć nawet ponad 98% niebezpiecznych substancji.
Najważniejszą zaletą jest to, że woda odzyskana w procesie oczyszczania może być ponownie wykorzystana do niektórych celów, takich jak np. podlewanie ogrodu, mycia podjazdu czy też innych czynności ogrodowych. Domownicy mają także pełną kontrolę nad pracą takiej oczyszczalni i mogą nadzorować skuteczność jej działania. Eksploatacja tej oczyszczalni ogranicza się tak naprawdę do regularnego opróżniania pierwszej komory. W praktyce, przy wydajnych oczyszczalniach wystarczy opróżniać komorę raz do roku.
Wady i zalety obu rozwiązań
Wiemy już, czym różni się oczyszczalnia ekologiczna od biologicznej. Czas na krótkie podsumowanie i wskazanie najważniejszych zalet obu rozwiązań. Jak nietrudno się domyślić, znacznie więcej korzyści oferuje nam oczyszczania biologiczna, która po pierwsze pozwala ponownie wykorzystać oczyszczoną wodę, po drugie pozwala na dokładniejsze usuwanie niebezpiecznych substancji, a po trzecie, nie wymaga dużo miejsca i może być zamontowana także na mniejszych działkach. Minusem jest jednak wysoki koszt zakupu i montaż u w porównaniu z oczyszczalnią ekologiczną.
Oczyszczalnia ekologiczna jest rozwiązaniem wybieranym przez inwestorów, którzy nie mogą sobie pozwolić na duży wydatek związany z wyborem oczyszczalni biologicznej. Już za 7,000 – 8,000 można stworzyć bardzo wydajny system. Tymczasem w przypadku oczyszczalni biologicznej, zakup i montaż systemu odpowiedniego dla 4-6 osobowej rodziny to wydatek rzędu 12,000 – 16,000 złotych. Z kolei za najwydajniejsze oczyszczalnie biologiczne zapłacimy nawet ponad 20,000 złotych.