Projekt wymarzonego domu jednorodzinnego powinien spełniać oczekiwania inwestora pod każdym względem. To inwestycja na wiele lat, dlatego bardzo istotne jest by wybudowany dom był idealnie dopasowany do oczekiwań, potrzeb czy też możliwości. Mimo, że możliwych do wykorzystania gotowych projektów są tysiące, to wciąż może się zdarzyć, że żaden nie będzie w stu procentach odpowiadał klientowi. W takiej sytuacji najlepiej jest zdecydować się na adaptację projektu.
Firma New-House oferuje swoim klientom całą bazę gotowych projektów domów jednorodzinnych. Ma to na celu wsparcie inwestorów w wyborze i zagwarantowanie im szerokiego wyboru. Baza projektowa dostępna na stronie internetowej New-House (https://new-house.com.pl/projekty-domow) jest wyposażona w tysiące propozycji, które są zróżnicowane zarówno pod kątem wielkości realizacji, stylu, techniki budowy, wykorzystywanych materiałów, a także kosztu budowy. Zdarza się jednak, że inwestorowi spodoba się konkretny projekt, ale nie będzie on idealnie dopasowany do warunków określonych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, do warunków na działce lub do oczekiwań klienta. W takim wypadku warto skorzystać z możliwości, jakie daje adaptacja gotowego projektu. To przystępne cenowo rozwiązanie, które chętnie wykorzystują inwestorzy, by uzyskać wymarzony projekt domu.
Aby przybliżyć Państwu kwestię adaptacji projektu gotowego, poruszymy takie kwestie jak:
- Czy każdy projekt może zostać poddany adaptacji?
- Jak zrealizować adaptację projektu krok po kroku?
- Jakie zmiany może obejmować adaptacja gotowego projektu?
- Czy można zmieniać projekt po uzyskaniu pozwolenia na budowę?
- Jaki jest koszt adaptacji projektu?
Dobrze zrealizowana adaptacja pozwoli na dopasowanie projektu do Państwa indywidualnych potrzeb, dlatego warto ją rozważyć.
Na czym polega adaptacja i kiedy można ją wykonać?
Adaptacja gotowego projektu to nic innego, jak wprowadzenie różnego typu zmian w istniejącym już projekcie. Takie działanie ma pozwolić na to, by klient mógł wykorzystać dany projekt i dostosować go do własnych potrzeb czy też warunków działki. Aktualnie niemal każdy z gotowych projektów może mieć wykonaną adaptację. Należy jednak pamiętać, że jest to wciąż praca twórcza, która jest objęta prawem autorskim. Dobrze wykonana adaptacja musi mieścić się w pewnych ramach, które nie będą przekraczać granic określonych przez twórcę.
Zwykle gotowe projekty domów mają dość szeroko określone możliwości zmian, ale trzeba to rozpatrywać zawsze indywidualnie. Architekt wykonujący adaptację musi najpierw sprawdzić warunki określone w dokumentacji projektu.
Jak wykonać adaptację projektu?
Adaptacja gotowego projektu jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę domu, dlatego proces wykonywania adaptacji ściśle się wiąże z wybraną przez Państwa działką i warunkami określonymi w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o Warunkach Zabudowy. Te dokumenty mogą określać między innymi rodzaj zabudowy (jednorodzinny, szeregowy itp.), rodzaj i kształt dachu, wysokość kalenicy, linię zabudowy, a nawet kolor elewacji i dachówek itp. Przed przystąpieniem do zakupu projektu warto skonsultować się z fachowcem, który posiada odpowiednie uprawnienia w zakresie projektowania. Mogą się Państwo zgłosić do jednego z architektów firmy New-House, który zadba o poprawne przeprowadzenie adaptacji projektu. Jego zadaniem będzie sprawdzenie zgodności projektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Powinien również przeanalizować ułożenie na działce pod względem stron świata, ukształtowania terenu, warunków gruntowych i tym podobnych aspektów. Potrzebna jest w związku z tym również szeroka dokumentacja, która pozwoli architektowi wykonać swoją pracę.
Dokumenty i formalności konieczne do poprawnego wykonania adaptacji:
- wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy,
- wypis i wyrys z rejestru gruntów,
- potwierdzenie dostępu działki do drogi publicznej,
- mapa do celów projektowych w skali 1:500,
- warunki przyłączenia do sieci energetycznej,
- warunki przyłączenia do sieci gazowej,
- warunki przyłączenia do sieci wodociągowej i kanalizacji
- poleca się również wykonanie badania geologiczne gruntu.
W najlepszej sytuacji architekt wykonując adaptację, będzie zajmował się wyłącznie przystosowaniem projektu do działki i lokalnych warunków. Wówczas nie musi poświęcać uwagi takim aspektom jak przesunięcie otworów okiennych oraz drzwiowych, zmiana materiałów budowlanych, zwiększenie lub zmniejszenie powierzchni poszczególnych pomieszczeń, zmiana nachylenia dachu. Taka podstawowa forma przeprowadzonej adaptacji ma również bardzo przystępną cenę. Im więcej podejmowanych zmian tym większy koszt adaptacji projektu. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że inwestor chce przeprowadzenia szerszych zmian w projekcie. Jakie modyfikacje może obejmować adaptacja gotowego projektu?