Minielektrownia wiatrowa na dachu – jakie warunki musi spełniać?
Spis treści:
Z nowoczesnych technologii energetycznych w Polsce prym wiodą instalacje fotowoltaiczne oraz panele solarne. Znacznie rzadziej spotkamy się natomiast z przydomowymi elektrowniami wiatrowymi, a to wielka szkoda, biorąc pod uwagę, jak duży potencjał mogą mieć takie instalacje w niektórych regionach naszego kraju. W tym artykule przybliżymy działanie minielektrowni wiatrowej na dachu oraz sprawdzimy, jakie warunki musi ona spełniać.
W jaki sposób działają turbiny wiatrowe?
Sposób działania turbiny wiatrowej jest niezwykle prosty. Śmigła wirnika są poruszane na skutek ruchu powietrza. Ruch jest następnie przekazywany z wału oraz przekładni do generatora, który działa na zasadzie prądnicy. Innymi słowy, generator zamienia ruch wirnika na energię elektryczną. Ostatnim etapem jest przekazanie wyprodukowanego prądu do urządzeń znajdujących się w naszym domu. Oczywiście nie w każdym miejscu taka instalacja będzie równie dobrym rozwiązaniem. Turbiny świetnie pracują na otwartych przestrzeniach w regionach, w których silny wiatry jest zjawiskiem powszechnym. Najbardziej opłacalne są tereny województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz północnej części Podlasia.
W jakich domach można zastosować minielektrownię wiatrową na dachu?
Pod tym względem najlepsze będą oczywiście budynki wyposażone w stropodach, na który można się łatwo dostać w celu ewentualnych prac konserwacyjnych. Także na dachach spadzistych o lekkim kącie nachylenia można wznieść minielektrownię wiatrową. Na naszej stronie z projektami domów (https://new-house.com.pl/projekty-domow) znajdziesz wiele optymalnych propozycji pod kątem minielektrowni wiatrowej. No dobrze, załóżmy jednak, że marzy nam się przytulny dom z poddaszem pokrytym dwuspadowym lub czterospadowym dachem. Co zrobić w takiej sytuacji? Maszt minielektrowni domowej można przymocować nie tylko do dachu, ale również do elewacji budynku.
Wymogi związane z budową minielekrowni wiatrowej na działce
Co ciekawe, budowa minielektrowni na dachu budynku jest dużo prostsza, niż w przypadku masztu postawionego na oddzielnym fundamencie w gruncie. Dlaczego? To bardzo proste. Zgodnie z prawem budowlanym, turbina wiatrowa postawiona na osobnym fundamencie staje się obiektem budowlanym. Wystarczy, że jej wysokość przekracza 3 metry i już musimy fatygować się do urzędu w celu uzyskania stosownego pozwolenia. Tymczasem, turbina postawiona na dachu lub przytwierdzona do elewacji budynku staje się jego integralnym elementem. O ile nie narusza przepisów i wytycznych przypisanych do regionu, inwestor nie musi nawet zgłaszać budowy takiej minielektrowni.
Dlaczego warto wybrać minielektownię wiatrową na dachu?
Decydując się na to rozwiązanie nie musimy martwić się dodatkowymi formalnościami. Jak już mówiliśmy, budowa minielektrowni na osobnym fundamencie w zdecydowanej większości przypadków wymaga stosownego pozwolenia. W naszym artykule o pozwoleniu na budowę (https://new-house.com.pl/pozwolenie-na-budowe) możesz dowiedzieć się więcej o obowiązujących przepisach. Minielektrownia na dachu budynku nie wymaga dodatkowych zgód. Wystarczy jedynie pamiętać o ograniczeniach nakładanych na nas przez miejscowy plan zagospodarowania lub decyzję o warunkach zabudowy. W wielu przypadkach istnieje ograniczenie wysokości budynku, na którą taka turbina będzie oczywiście wpływać. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, turbina nie może wystawać więcej niż 3 metry poza obrys budynku. Należy także zachować minimalną odległość od sąsiednich obiektów budowlanych (dziesięciokrotność wysokości elektrowni wiatrowej).
Jaką moc może mieć przydomowa elektrownia wiatrowa?
Najmniejsze elektrownie wiatrowe generują moc 500W. Tego typu modele są dedykowane bardziej do małych domków letniskowych, aniżeli do domów jednorodzinnych. W przypadku jednorodzinnych budynków mieszkalnych optymalnym rozwiązaniem są turbiny o mocy 3-5 kW. Jeśli dysponujemy dostatecznie dużym budżetem, możemy pokusić się o wybór elektrowni wiatrowej o mocy 10-50 kW. Tego typu turbiny są w stanie wygenerować duże nadwyżki, które można odsprzedać wybranemu dostawcy energii. Przydomowe elektrownie o mocy powyżej 50 kW są dedykowane dużym domom wielorodzinnym, w których zapotrzebowanie na energię jest odpowiednio wyższe.
Jakie korzyści oferuje minielektrownia wiatrowa na dachu?
Na terytorium Unii Europejskiej obowiązują rygorystyczne wymogi związane z charakterystyką energetyczną nowych budynków. Nasz dom nie może przekraczać określonego w przepisach maksymalnego zapotrzebowania na energię z nieodnawialnych źródeł, potrzebną do ogrzania budynku. Minielektrownia wiatrowa na dachu wyraźnie poprawia charakterystykę energetyczną, dzięki czemu, łatwiej jest sprostać obowiązującym przepisom. Na stronie o adaptacji projektu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przebiega proces adaptacji oraz jakie zmiany w gotowym projekcie można wprowadzić. Uwzględniając w projekcie budowlanym minielektrownię wiatrową możemy znacząco podnieść charakterystykę energetyczną.