Nowe Warunki Techniczne dotyczące charakterystyki energetycznej budownictwa energooszczędnego obejmują inwestorów, którzy uzyskają pozwolenie na budowę w 2021 roku. Jednakże domy projektowane według poprzednio obowiązujących Warunków Technicznych (WT 2017) a niezrealizowane do 2021 roku trzeba będzie dostosować do nowych wymagań. Podobnie sprawa ma się z budynkami poddawanymi rozbudowie oraz modernizacji po 31 grudnia 2020, kiedy zmiany weszły w życie.
Zmiany wiążą się bezpośrednio ze wdrażaniem na rodzimym gruncie dyrektywy Unii Europejskiej, związanej z charakterystyką energetyczną budynków co ma przyczynić się do dynamicznego rozwoju bezpiecznego i konkurencyjnego budownictwa niskoemisyjnego. Sprawa jest o tyle poważna, że szacunki pokazują, iż wszystkie budynki znajdujące się na terenie Unii Europejskiej odpowiadają za około 36% całkowitej emisji dwutlenku węgla przez wspólnotę europejską. W tej sytuacji do spełnienia założonych celów klimatycznych konieczne było regulacyjne wsparcie branży budowlanej, aby nowopowstające i modernizowane nieruchomości nie powiększały tej statystyki. Dyrektywa ma więc być długoterminowym narzędziem, służącym do zmniejszenia śladu węglowego zostawianego przez UE a co za tym idzie przyczynić się do realnej ochrony środowiska naturalnego w krajach należących do wspólnoty.
Warunki Techniczne 2021 – co się zmieniło?
Norma WT 2021 wprowadza zmiany w dwóch obszarach:
- nowe budynki mają potrzebować mniej energii dostarczanej z zewnątrz,
- energia pochłonięta przez nowe budynki powinno zostać utrzymana w murach tak długo, jak to tylko jest możliwe.
Przyjrzyjmy się bliżej obu tym zagadnieniom.
Ograniczenie zapotrzebowania budynków na energię
Wskaźnik energii pierwotnej (EP) oznacza roczne zapotrzebowanie budynku na energię nieodnawialną niezbędną do ogrzania, wentylacji, chłodzenia, oświetlenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w przeliczeniu na jednostkę powierzchni. Prościej rzecz ujmując – to, ile energii musimy dostarczyć do budynku, aby właściwie realizował swoje funkcje? Nowe przepisy wprowadzają zakaz przekraczania wskazanej w dyrektywie wartości współczynnika zużycia energii EP. Należy również dodać, że jest to już trzecia zmiana. Wcześniejsze obniżenia miały miejsce w 2014 oraz 2017 roku. Celem, jaki postawiła sobie UE, jest doprowadzenie do tego, aby nowe i modernizowane budynki miały jak najniższy wskaźnik EP, czyli w praktyce były obiektami o niemal zerowym zużyciu energii.
Obniżenie współczynników przewodzenia ciepła elementów konstrukcyjnych
Dyrektywa określa dopuszczalne wartości przenikania ciepła do poszczególnych rodzajów przegród. Im lepszą izolację termiczną posiada przegroda, tym wartość współczynnika przenikania ciepła U będzie niższa a zatrzymanie ciepła wewnątrz budynku skuteczniejsze. Warto w tym miejscu dodać co uważane jest za przegrodę? Zbiorczo nazywamy tak ściany zewnętrze i wewnętrzne, ale również stolarkę okienną i drzwiową oraz stropy i dach.
Także w tym przypadku zmiany były wprowadzane stopniowo, a od 2021 roku największe dotyczą izolacji dachów. Jest to w pełni zrozumiałe, ponieważ właśnie przez połać dachową ucieka bezpowrotnie nawet 30% energii przeznaczonej do ogrzewania budynków. Nowe Warunki Techniczne wymuszają również wykorzystanie stolarki okiennej i drzwiowej o wyższych parametrach w zakresie energooszczędności. Także ściany będą wymagały zastosowania grubszej warstwy materiałów termoizolacyjnych lub wykorzystania droższych, aczkolwiek skuteczniejszych technologii.
W jaki sposób uzyskać wymagane parametry?
Osiągnięcie wymaganych dyrektywą parametrów możliwe będzie dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów podczas budowy domu oraz wykorzystaniu rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii np. do ogrzewania nieruchomości. Klasyczne kotły węglowe, olejowe, gazowe najczęściej nie sprostają nowemu wskaźnikowi EP, ponieważ ich wykorzystanie zużywa zbyt duże ilości nieodnawialnej energii pierwotnej.
W tej sytuacji inwestorzy planujący budowę domu będą musieli liczyć się z koniecznością zakupu droższych materiałów, które zapewnią odpowiednie parametry izolacyjne. A grubsza warstwa izolacji oznacza również realną stratę powierzchni użytkowej budynki. Inwestorzy będą musieli także zdecydować się na dodatkowe ulepszenia w zakresie centralnego ogrzewania oraz transportowania ciepłej wody użytkowej. Najlepiej takich korzystających z odnawialnych źródeł energii (OZE). W innym wypadku może się bowiem okazać, że zmiany są niewystarczające, aby uzyskać odpowiednią wartość wskaźnika EP. Nie trzeba dodawać, że ani się obejrzymy, a to wszystko wpłynie na koszty inwestycji podczas budowy domów oraz nieruchomości komercyjnych.
WT 2021 a kotły grzewcze
Dyrektywa WT 2021 nie wprowadza żadnych zakazów i nakazów, jeśli chodzi o wybór źródła ogrzewania. Jednakże w obliczu aktualnych przepisów opłacalność niektórych rozwiązań grzewczych np. kotłów praktycznie wyłączy je z zastosowania. W tej sytuacji zaprojektowanie i wykonanie instalacji opartej o np. kocioł węglowy będzie praktycznie niemożliwe, ponieważ udział energii nieodnawialnej w tym sposobie ogrzewania jest zbyt wysoka. Tak więc choć stosowanie rozwiązań grzewczych opartych o odnawialne źródła energii nie jest wprost nakazane to pośrednio tak się właśnie dzieje.
Należy mieć nadzieję, że wprowadzone zmiany spowodują realne zmniejszenie zużycia energii a w konsekwencji również obniżenie kosztów eksploatacji nieruchomości i poprawę jakości powietrza, którym codziennie oddychamy. A domy energooszczędne na dobre wrosną w polski krajobraz.
W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości dotyczących praktycznego zastosowania nowych przepisów oraz tego, jak zmienią się przez to koszty budowy domu w 2021 roku, zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią. Nasz zespół trzyma rękę na pulsie wszystkich zmian w prawie budowlanym i służy wsparciem i realną pomocą w tym zakresie.