Już od 1 lipca możemy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę przez portal e-budownictwo. 28 czerwca resort rozwoju, pracy i technologii wraz z przedstawicielami Nadzoru Budowlanego podali do publicznej informacji zakres nowych funkcji tego portalu.
Jak zostaliśmy poinformowani podczas konferencji przez wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, złożenie wniosku o pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym najbardziej potrzebowało przeniesienia do sieci spośród wielu procedur i społeczeństwo najbardziej na to czekało. Stąd też od 1 lipca pojawiła się możliwość składania takowych wniosków na stronie e-budownictwo.gunb.gov.pl.
Wicepremier podkreślił, że konieczne jest uproszczenie i przyspieszenie biurokracji związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dodał także, że za pomocą kanałów cyfrowych można załatwić już wiele rzeczy, np. ostatnio można było starać się o pomoc finansową, mającą za zadanie złagodzić skutki pandemii u przedsiębiorców. Powiedziano także, że nowoczesne państwo musi przejść cyfryzację. Szczególnie ważną dziedziną jest dla nich budownictwo, które traktują jako jeden z absolutnych priorytetów, jeśli chodzi o cyfryzację.
Portal e-budownictwo uruchomiono 1 marca br. Ministerstwo rozwoju, pracy i technologii stara się poszerzać go o kolejne funkcje, aby przyciągnąć jak najwięcej użytkowników, których na tę chwilę posiada 31 tys. Aktualnie na tym portalu można chociażby złożyć wniosek o pozwolenie na rozbiórkę, zgłosić roboty budowlane, zgłosić rozbiórkę czy też złożyć wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę. Ponadto dzięki tej witrynie możemy złożyć wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, jak i zawiadomić o zamierzonym terminie ich rozpoczęcia.
Aktualnie za pośrednictwem portalu e-budownictwo można złożyć 23 formularze, które powiązane są z procesem budowlanym. Należą do nich chociażby wniosek o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego, zawiadomienie o zakończeniu budowy, wniosek o zmianę pozwolenia na budowę oraz użytkowanie obiektu. Ponadto przez Internet złożyć będziemy mogli również wniosek o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, o wydanie pozwolenia na budowę tymczasowego obiektu budowlanego, a nawet wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu, lub projektu architektoniczno-budowlanego.
Ministerstwo rozwoju, pracy i technologii chce, aby proces budowlany był intuicyjny i aby każdy mógł sobie z nim poradzić. Dzięki przeniesieniu go do sieci, będzie on zdecydowanie prostszy, a dodatkowo będzie tańszy, ponieważ wyeliminowane zostaną wszelkie koszty powiązane z przygotowaniem dokumentacji projektowych. Jeśli zamierzamy podjąć się dużej inwestycji, koszt takiej dokumentacji to nawet kilka tysięcy złotych.
W związku z przeniesieniem procesu budowlanego do sieci możliwe będzie ograniczenie wymaganej obecnie papierowej dokumentacji. Rocznie na wydawanie pozwoleń na budowę marnuje się ponad 20 tys. ton papieru. Zrezygnowanie z tego procesu będzie więc mniej kosztowało i będzie bardziej przyjazne środowisku.
Podkreślane jest także, że jedna sprawa wniosku o pozwolenie na budowę zajmuje aż pół metra bieżącego na półce urzędowych regałów. Taka dokumentacja musi być przez 10 lat, następnie przekazywana jest ona do archiwów państwowych.
Przyjmując, że na budowę domu jednorodzinnego inwestor zobowiązany jest do złożenia trzech kopii projektu, wychodzi na to, że jedna osoba zajmuje 1,5 metra bieżącego. W ciągu roku takich wniosków może być złożonych nawet 375 tys. Z tego wynika, że z papieru przeznaczonego jedynie na pozwolenia na budowę można zbudować na działce 50 m x 50m czterokondygnacyjny budynek ze strychem. Jest to więc niebagatelna ilość.
Od 1 lipca inwestor nie musi już przekazywać koniecznej dokumentacji na papierze. Wystarczy, że prześle plik cyfrowy. Aby było to możliwe, na stronie e-budownictwo.gunb.gov.pl trzeba założyć konto, podając adres e-mail, albo zalogować się poprzez profil zaufany bądź e-dowód. Podczas składania danego wniosku będziemy prowadzeni przez system, dzięki temu jego złożenie nie będzie niczym skomplikowanym.