Wybierając sposób ogrzewania naszego nowego domu, istotne są dla nas przede wszystkim koszty, jakie będziemy musieli ponosić w związku z tym. Na drugim planie, choć równie istotne jest to, jaki wpływ na środowisko przyrodnicze wywierać będzie nasza instalacja. W ostatnich latach wykorzystywanie pieców węglowych do ogrzewania budynków zdecydowanie zmalało. Jedni decydują się na panele fotowoltaiczne, drudzy na pompy ciepła. Część z nas na pewno myślała nad tym, czy może warto byłoby zdecydować się na ogrzewanie domu gazem ziemnym. Czy wykorzystanie gazu do tego celu jest ekologiczne?
Wpływ ogrzewania gazem na środowisko
Wiemy już, że zmiany klimatyczne, które zachodzą, są bardzo niekorzystne dla nas, jak i dla przyszłych pokoleń. Warto więc zainwestować w ekologiczne źródło ogrzewania w istniejącym bądź dopiero planowanym budynku mieszkalnym. Jeśli zastanawiacie się, czy gaz ziemny będzie dobrą alternatywą dla węgla, to od razu możemy Wam powiedzieć, że tak.
Instalacje grzewcze działające w oparciu o gaz wytwarzają przede wszystkim o połowę mniej dwutlenku węgla niż kotły węglowe. Ponadto zredukowane jest również przedostawanie się do ziemskiej atmosfery dwutlenku siarki, tlenków azotu czy pyłów. To z kolei przekłada się na mniejsze prawdopodobieństwo pojawiania się kwaśnych deszczów, które są niezwykle niekorzystne chociażby dla upraw.
Zminimalizowane powstawanie tych związków korzystne jest też dla naszego zdrowia. Poza tym podczas spalania gazu nie powstają niepalne produkty uboczne, które musielibyśmy dodatkowo zutylizować. Zredukowana ilość dwutlenku węgla przekłada się także na mniejsze szanse wystąpienia efektu cieplarnianego, którego to właśnie ten związek jest sprawcą.
Czy pozyskiwanie gazu ziemnego jest ekologiczne?
Gaz ziemny należy do paliw pierwotnych, więc w jego przypadku dodatkowa obróbka nie jest potrzebna, gdyż nadaje się on do użytku w takim stanie, w jakim jest wydobywany. Skoro nie ma obróbki, to nie ma też efektów ubocznych niekorzystnie działających na środowisko. Ponadto nie trzeba zamieniać go na energię wtórną ani nie trzeba go uzdatniać. To zdecydowany plus, ponieważ wcześniej wspomniane zabiegi często nie działają pozytywnie na przyrodę.
W tej kwestii warto także wspomnieć o tym, że gaz ziemny przesyłany jest za pomocą podziemnych gazociągów. Do jego transportu nie trzeba zatem angażować samochodów czy pociągów, jak w przypadku węgla, przez które do atmosfery trafia bardzo dużo zanieczyszczeń.
Podsumowanie
Na tle innych źródeł energii, gaz ziemny wypada bezkonkurencyjnie. Wytworzenie energii elektrycznej w elektrowniach węglowych przynosi negatywne skutki dla środowiska. Spalanie ekogroszku, oleju opałowego czy propan-butanu również jest szkodliwe dla przyrody. Podczas ich spalania do atmosfery dostaje się znacznie więcej zanieczyszczeń (w przypadku ekogroszku 100% więcej pyłu, 6 razy więcej tlenku azotu, aż 7000 razy więcej siarki i 160 razy więcej tlenku węgla) niż w przypadku spalania gazu.
Gaz ziemny nie wymaga także żadnej obróbki, która także mogłaby sprawić, że paliwo to straciłoby na swoich walorach ekologicznych. Ponadto paliwo to przesyłane jest gazociągami, które nie generują dodatkowych zanieczyszczeń, jak chociażby pociągi podczas transportu węgla kamiennego.
Jeśli zatem zależy nam na ekologicznym podejściu do ogrzewania domu, chcemy przyczynić się do tego, aby przyszłe pokolenia nadal spokojnie mogły żyć na Ziemi, wybór gazu ziemnego jako paliwa, którym będziemy ogrzewać nasz dom, będzie dobrym i ekologicznym wyborem.