Wizyta nadzoru budowlanego często jawi się jako największy strach inwestorów budujących dom. Czy kontrola nadzoru budowlanego może pojawić się z zaskoczenia? Jakie są ku temu pobudki? Kiedy taka kontrola jest konieczna? Jak się na nią przygotować? Jak się jej ustrzec? Pytań, które zadają w tej kwestii inwestorzy, jest bardzo wiele. Jako firma budowlana, która oferuje kompleksowe usługi, staramy się wesprzeć klientów również na tym etapie.
Kontrola budowy domu przez nadzór budowlany wydaje się być stresująca. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że kojarzy się z możliwością wykrycia niezauważonych wcześniej nieprawidłowości, błędów, nieścisłości. Najlepszym zabezpieczeniem w tej sytuacji jest przede wszystkim współpraca ze sprawdzoną, solidną firmą budowlaną, która zapewni wysokiej jakości budowę bez omyłek realizacyjnych. Ważne jest również to, by wiedzieć, z czego wynikają takie kontrole i kiedy można się ich spodziewać. Odpowiednia wiedza w tym temacie pozwoli uspokoić myśli, dlatego zawsze wspieramy naszych klientów również w aspekcie merytorycznym budowy domu. W tym artykule przedstawimy Państwu najważniejsze informacje dotyczące kontroli nadzoru budowlanego. Znajdą tu Państwo odpowiedź na takie pytania jak:
- Po co jest przeprowadzana kontrola nadzoru budowlanego?
- Czy jest obowiązkowa?
- Kiedy trzeba ją przeprowadzić?
- Co oznacza nieoczekiwana kontrola nadzoru budowlanego?
- Jak wygląda taki nadzór?
- Jak sobie radzić z błędami, które wykazała kontrola nadzoru budowlanego?
Firma New-House działa na rynku budowlanym od 1991 roku. Doskonale znamy tę branżę, dlatego wspieramy naszych klientów na każdym etapie budowy domu. W sumie zrealizowaliśmy już ponad tysiąc pięćset różnorodnych domów jednorodzinnych na terenie całej Polski. Kontrola nadzoru budowlanego? Donos ze strony sąsiadów? Współpraca z urzędem? Doskonale wiemy, jak sobie z tym radzić. Dbamy o to, by nasi klienci mogli przejść przez proces realizacji wymarzonego domu bez zbędnego stresu. Szczegóły naszej kompleksowej oferty znajdą Państwo pod adresem: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Zapraszamy do kontaktu!
W jakim celu jest przeprowadzana kontrola nadzoru budowlanego?
Nadzór budowlany to zespół różnych organów, które pełnią funkcję kontroli przestrzegania obowiązujących przepisów prawa budowlanego. Wśród organów odpowiedzialnych za to zadanie wymienia się na przykład powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Ich zadaniem jest przeprowadzanie kontroli obiektów budowlanych, ale co warto podkreślić są oni odpowiedzialni za te kwestie, które wiążą się z ochroną interesu publicznego. W związku z tym są zobowiązani do podjęcia odpowiedniej reakcji, gdy dany obiekt budowlany zagraża życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia. Podczas przeprowadzenia kontroli nadzór budowlany ma za zadanie zweryfikować zgodność prac z warunkami zabudowy, projektem budowlanym, a także z ogólnymi przepisami prawa budowlanego.
Inwestor, który buduje dom jednorodzinny może się spodziewać wizyty nadzoru budowlanego, tylko w momencie, gdy obiekt jest wpisany w charakterystykę wpisaną w konkretne przepisy (o których dowiedzą się Państwo w dalszej części artykułu) lub w momencie domniemania pojawienia się nieprawidłowości w procesie budowy. Domniemane nieprawidłowości zazwyczaj wynikają ze złożonego zawiadomienia przez osobę trzecią, na przykład sąsiada.
Kontrola nadzoru budowlanego – kiedy musi być przeprowadzona?
Kontrola z inspektoratu nadzoru budowlanego została określona szczegółowo w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. „Prawo budowlane”. Z aktu wynika między innymi to, że taka kontrola jest obowiązkowa w szczególnych przypadkach.
Obowiązkowa kontrola nadzoru budowlanego pojawia się w momencie, gdy realizacja danego obiektu wymagania uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Warto jednak wiedzieć, kiedy jest wymagane pozwolenie na użytkowanie jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy inwestor chce zamieszkać w domu, którego budowa nie została w pełni ukończona lub w momencie, gdy inwestor chce zalegalizować samowolnie wybudowany dom. W takim wypadku, odpowiedzialność za wezwanie organów nadzoru budowlanego spada na samego inwestora. Kontrola powinna zostać przeprowadzona do 21 dni od momentu doręczenia wezwania, sama data zostaje wyznaczona w ciągu tygodnia od złożenia odpowiedniej dokumentacji. Po przeprowadzeniu kontroli obiektu, zostanie stworzony odpowiedni protokół, na którego podstawie zostanie podjęta odpowiednia decyzja w sprawie możliwości użytkowania budynku.
Czy kontrola nadzoru budowlanego jest obowiązkowa?
Kontrola nadzoru budowlanego w przypadku realizacji domów jednorodzinnych jest obowiązkowa tylko w wyżej wymienionych przypadkach. Obowiązkowa kontrola budowy dotyczy natomiast realizacji budynków użyteczności publicznej, biurowych, hotelowych, przemysłowych, domów wielorodzinnych, parkingów itp. Kontrola jest wówczas przeprowadzona po zakończeniu prac budowlanych.
Z czego wynika nieoczekiwana kontrola nadzoru budowlanego?
Kontrola nadzoru doraźna wynika najczęściej ze złożonego donosu przez sąsiadów lub inne osoby trzecie. Często wynika to po prostu z czyjejś złośliwości, ponieważ decyzji o przeprowadzeniu takowej kontroli nie można podważyć czy też zaskarżyć. Prawnym obowiązkiem jest umożliwienie zweryfikowania poprawności wykonywanych na placu budowlanym prac. Termin kontroli może jednak zostać umówiony w porozumieniu między inwestorem a inspektorem. Osoba, która pojawi się na kontrolę, powinna mieć przy sobie upoważnienie nadane udzielone przez powiatowego albo wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego.
Warto zaznaczyć, że samo przeprowadzenie kontroli nadzoru budowlanego nie świadczy w żadnym stopniu o tym, że zostało wszczęte postępowanie administracyjne. Dopiero wynik przeprowadzonej kontroli może pozwolić na podjęcie decyzji w tej sprawie. Bardzo prawdopodobne jest to, że taka kontrola nie wykaże żadnych błędów. Dopiero otrzymanie zawiadomienia o rozpoczęciu postępowania przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, świadczy o tym, że znaleziono pewne nieprawidłowości w trakcie kontroli. Wówczas pojawia się ryzyko, iż prace budowlane będą musiały zostać wstrzymane. Co więcej, wykazanie nieprawidłowości, może się wiązać z obciążeniem karą finansową. Przedstawiciele organów nadzoru budowlanego mogą nakładać grzywny w wysokości od 20 do 5000 złotych za wykroczenie.
Jak wygląda kontrola nadzoru budowlanego?
Ważnym pytaniem jest to, co obejmuje kontrola nadzoru budowlanego. Na co się przygotować? Co będzie sprawdzane? Warto znać odpowiedzi na te pytania jeszcze przed spotkaniem z odpowiedzialnym za to organem.
Gdy kontrola nadzoru budowlanego dotyczy obowiązkowej realizacji, zostaną Państwo poinformowani o wizycie inspekcji w przeciągu siedmiu dni od złożenia zawiadomienia. Natomiast, gdy wizyta nadzoru budowlanego dotyczy doraźnej kontroli, bywa różnie. Czasami organy zawiadamiają wcześniej inwestora o planowanej wizycie, natomiast bywa też tak, że pojawiają się na placu budowy niespodziewanie. W takiej sytuacji warto poprosić osobę, która podaje się za inspektora, o wylegitymowanie się oraz o okazanie odpowiedniego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Zwykle jednak inspektorzy zapowiadają swoją wizytę, ponieważ podczas takiej inspekcji na placu budowy muszą się znajdować: inwestor, właściciel lub zarządca, kierownik budowy, kierownik zakładu pracy lub wyznaczony przez niego przedstawiciel. Podczas kontroli inspektor musi mieć również zapewniony swobodny dostęp do pełnej dokumentacji procesu budowy.
Inspektor nadzoru budowlanego może sprawdzić na przykład to, czy budowa jest przeprowadzona zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, z projektem zagospodarowania działki lub terenu i z założeniami określonymi w projekcie budowlanym. Weryfikuje także zgodność projektu z przepisami prawa budowlanego, wymaganiami ochrony środowiska, zasadami BHP i normami aktualnie obowiązujących warunków technicznych. Inspektor może również sprawdzić czy realizacja uzyskała odpowiednia zgody na realizację.
Błędy podczas kontroli nadzoru budowlanego. Co robić?
Co jeżeli wynikiem kontroli okaże się zawiadomienie o nakazie wstrzymania robót budowlanych? Taka sytuacja jest najgorszym koszmarem każdego inwestora. Warto wiedzieć, jak w takiej sytuacji się zachować.
Przede wszystkim warto pamiętać, że w ciągu siedmiu dni od postanowienia o wstrzymaniu robót budowlanych można wnieść zażalenie, ale wciąż nie można działać na placu. Gdy zażalenie nie przyniesie skutku, w pełni wchodzi w życie postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych. Może obowiązywać nie dłużej niż dwa miesiące. W międzyczasie powinno zostać przeprowadzone postępowanie wyjaśniające lub naprawcze. Dokładny przebieg tego procesu zależy od wykazanych nieprawidłowości, jednak można się spodziewać przeprowadzenia dodatkowych ekspertyz, a nawet obowiązku zrealizowania nowego, poprawionego projektu budowlanego. Po ustosunkowaniu się do zaleceń zazwyczaj można kontynuować prace. Nakaz rozbiórki budynku dotyczy tych sytuacji, gdy inwestor nie spełnił warunków określonych przez organ nadzorczy.
Budowa domu jednorodzinnego bez stresu. Zaufaj New-House!
Budowa wymarzonego domu jednorodzinnego wcale nie musi się wiązać ze stresem i poświęcaniem każdej wolnej chwili na nadzorowanie prac na planu budowy. Decydując się na współpracę z firmą New-House mają Państwo zapewnione, że zadbamy o każdy aspekt budowy domu od A do Z: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Współpracując z tak solidną, zaufaną firmą jak New-House nie muszą się Państwo obawiać błędów w trakcie kontroli nadzoru budowlanego. Naszą pracę wykonujemy z najwyższą skrupulatnością, dbamy o wysoką jakość prac. Ważną informacją jest to, że całą realizację obejmujemy dziesięcioletnią gwarancją jakości. Zachęcamy do kontaktu oraz do podjęcia współpracy, nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania!