Zasypywanie fundamentów bardzo często jest bagatelizowanym etapem budowy domu. Tymczasem, w perspektywie długoterminowej może mieć ogromne znaczenie dla trwałości podłóg w naszym domu. W związku z tym, warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jak powinno wyglądać prawidłowe zasypywanie fundamentów, a także, jak wygląda ten proces.
Jaki wpływ ma zasypywanie fundamentów na konstrukcję budynku?
Zasypywanie fundamentów to końcowy etap robót ziemnych. Ma miejsce po zdjęciu szalunku i wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej. Zazwyczaj, do szybkiego i efektywnego zasypywania wykopu wykorzystuje się koparki oraz zagęszczarki, ale narożniki warto wypełnić ręcznie. W ten sposób minimalizujemy ryzyko uszkodzenia ścian fundamentowych. Zasypywanie fundamentów od strony wewnętrznej wpływa oczywiście na trwałość posadzek, które powstaną w tym miejscu w przyszłości. Największym błędem jest oczywiście zakopanie fundamentów gruntem rodzimym. To niechybnie doprowadzi do osadzania się podłóg w przyszłości.
Jeśli chodzi o zasypywanie fundamentów od strony zewnętrznej, wybór materiału ma duży wpływ na ochronę przeciwwilgociową. Zbyt spoisty grunt może bowiem przez dłuższy okres czasu akumulować wodę, która będzie oddziaływała bezpośrednio na ściany fundamentowe. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat poszczególnych etapów prac budowlanych. Sporo miejsca poświęcamy właśnie pracom ziemnym, układaniu fundamentów, a także stosowaniu odpowiedniej termo- i hydroizolacji.
Jaki materiał nadaje się do zasypania fundamentów?
Do wykonania obsypki zewnętrznej najczęściej wykorzystuje się grunt rodzimy. Jeśli jest to konieczne, można jednak zastosować piasek lub żwir, aby umożliwić swobodne odprowadzanie wody. Niekorzystne warunki wodno-gruntowe mogą być również argumentem przemawiającym na korzyść zastosowania drenażu opaskowego dookoła budynku. Grunt rodzimy nie może być stosowany do zasypywania wewnętrznej strony fundamentów. W tym miejscu zasypka musi posiadać określone właściwości, które pozwolą na bezpiecznie wykonanie podłóg.
Wewnątrz fundamentów stosuje się zasypkę przepuszczalną. Na spód ląduje pospółka lub tłuczeń o grubości kilkudziesięciu centymetrów. Zaletą jest duża stabilność oraz wysoka filtracja podłoża. Na spód można również zastosować żwir. Wierzchnią warstwę stanowi piasek, który wypełni fundamenty aż do docelowego poziomu gruntu. Nie może to być jednak jakikolwiek piasek. Najlepszym rozwiązaniem jest piasek kopalniany o kanciastych ziarnach. Duża dostępność tego materiału sprawia, że powinniśmy mieć problemu z pozyskaniem piasku do zasypywania fundamentów.
Jak prawidłowo zasypać fundamenty?
Zasypywanie fundamentów musi przebiegać zgodnie ze sztuką budowlaną. Jak już mówiliśmy, spodnią warstwę fundamentów zasypujemy pospółką lub tłuczniem. Na tą warstwę możemy zastosować żwir. Pozostałą część wykopu zasypujemy piaskiem. Piasek należy układać warstwami nie grubszymi niż 30 centymetrów. Każda kolejna warstwa powinna być dokładnie ubijana i zagęszczana mechanicznie. Przed przystąpieniem do zagęszczania, piasek jest lekko zwilżany, co poprawia wibrację gruntu. Zwilżanie ogranicza również kurzenie i przemieszczanie się ziaren. Szczególną ostrożność należy zachować przy krawędziach, aby nie uszkodzić ścian fundamentowych.
Do zasypywania fundamentów od strony zewnętrznej można wykorzystać grunt rodzimy. Należy jednak usunąć humus. Ponadto, należy zwrócić uwagę, czy ziemia ta nie posiada żadnych śmieci lub zanieczyszczeń. Do zasypywania zewnętrznych części fundamentów przystępujemy oczywiście dopiero po położeniu izolacji przeciwwilgociowej. Trudne warunki gruntowe mogą oznaczać konieczność uprzedniego położenia drenażu opaskowego.
Na co zwrócić uwagę w trakcie badań geologicznych gruntu?
Już na etapie badań geologicznych gruntu możemy zaplanować roboty ziemne. Po wykonaniu tych badań poznamy bowiem warunki wodno-gruntowe panujące na działce. Duże znaczenie ma to, czy w glebie dominują grunty spoiste czy też grunty niespoiste. Ma to znaczenie zwłaszcza w kontekście zasypywania zewnętrznych części fundamentów. Grunty spoiste, takie jak glina, mogą dłużej przetrzymywać wody opadowe, które oddziałują bezpośrednio na ściany fundamentów. W takich sytuacjach konieczne będzie zastosowanie mniej spoistych materiałów, które pozwolą na swobodne odprowadzanie wód opadowych do głębszych warstw ziemi.
Jeśli zewnętrzna strona fundamentów jest zasypywana materiałem niespoistym, konieczne okazuje się wykonanie drenażu opaskowego, który odprowadza wodę z dala od ścian fundamentowych. W trakcie zasypywania fundamentów bardzo ważną rolę pełni prawidłowe zagęszczenie gruntu. W innym razie może dojść do gromadzenia się deszczówek. Firma budowlana New House przeanalizuje obowiązujące na działce warunki wodno-gruntowe i na tej podstawie stworzy optymalną obsypkę fundamentów. Jest to etap prac ziemnych, który zostanie uwzględniony w łącznym kosztorysie budowy domu.