Budowa domu często zaskakuje inwestorów nowymi pojęciami związanymi z procesem realizacji czy też nazwami materiałów. Aby budowę domu przeprowadzić świadomie i solidnie, warto mieć obok siebie sprawdzone wsparcie merytoryczne. Specjaliści wyjaśnią skomplikowane kwestie i pomogą podjąć odpowiednią decyzję. Inwestorzy często zastanawiają się na przykład nad szalunkami. Co to jest? Z jakiego materiału wykonuje się szalunki? Jak go wykonać? Na te i na wiele innych pytań odpowiemy Państwu w tym artykule.
Firma New-House działa na rynku budowlanym już od 1991 roku. Zrealizowaliśmy już w sumie ponad tysiąc pięćset domów jednorodzinnych na terenie całej Polski. Cieszymy się dużym zaufaniem wśród inwestorów, ponieważ wyróżniamy się wysoką kompleksowością współpracy. Dbamy nie tylko o solidne i terminowe wybudowanie domu, ale też pomagamy w wybraniu odpowiedniego projektu, wykonaniu adaptacji, znalezieniu działki budowlanej i sprawdzeniu jej warunków gruntowych, dbamy także o kwestie formalne realizacji. Szczegóły naszej oferty znajdują się pod linkiem: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Budowa domu z naszą firmą to duże ułatwienie i niesamowity komfort dla inwestora - nie muszą każdej chwili spędzać na placu budowy, poszukiwać kolejnych wykonawców i weryfikować ich umiejętności. Budując dom z New-House mają Państwo zapewnione, że zadbamy o wszystko, a Państwo nie będą musieli się niepotrzebnie stresować. Co więcej, przez cały proces wspieramy naszych inwestorów pod kątem merytorycznym - doradzamy, dzielimy się wiedzą oraz doświadczeniem, przedstawiamy sprawdzone know-how. Zastanawia Państwa kwestia szalunków? Naszą wiedzą dotyczącą tego aspektu również bardzo chętnie się podzielimy. Zapraszamy do zapoznania się z całą treścią artykułu oraz do bezpośredniego kontaktu z naszymi specjalistami.
Czym są szalunki?
Szalunki są niesamowicie ważnym elementem całej budowy. To od nich zależy powstanie niektórych części budynku, ponieważ stanowią one swego rodzaju formę, tymczasową konstrukcję. Inną nazwą na szalunki jest także deskowanie. Szalunki są konieczne już na samym początku całej budowy, tj. przy realizacji fundamentów. Są one wykorzystywane również przy wszystkich konstrukcjach monolitycznych z betonu, na przykład do ław fundamentowych, schodów, stropów i tym podobnych realizacji.
Rodzaje szalunków. Jaki wybrać?
Na rynku jest dostępnych wiele różnych rozwiązań. Jaki rodzaj szalunków wybrać? Przedstawiamy najczęstsze stosowane wybory.
Szalunki fundamentowe to rodzaj szalunku lekkiego, który ma małą liczbę modułów. Ich elementy są na tyle małe, że do ich montażu nie jest wymagane wykorzystanie żurawia. Jego użycie jest zalecane tylko w przypadku, gdy wykonywane jest deskowanie obstawki płyty fundamentowej, gdy wykorzystywane panele są wyjątkowo długie, a cały system jest ciężki.
Szalunki ścienne dzielą się z kolei na dwa kolejne rodzaje: montowane ręcznie i montowane z wykorzystaniem dźwigu. Jeśli stosują Państwo przed wyborem jednego z tych dwóch rozwiązań, a mają Państwo do dyspozycji dźwig, to będzie to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Szalunki ścienne najczęściej są wykonywane z desek sosnowych, płyt OSB-3, OSB-5, płyt MFP lub sklejki. Warto przy tym pamiętać o tym, że warto decydować się na panele o większej rozpiętości. Dzięki takiemu rozwiązaniu można znacznie przyspieszyć prace.
Szalunki słupowe nie są konieczne do wykorzystania, bo można je zastąpić szalunkami ściennymi. Jednak specjalne szalunki słupowe pozwalają na to, by realizację wykonać dużo szybciej, sprawniej. Szalunki słupowe mają również tę zaletę, że pozwalają przenieść większe obciążenia na szalunek.
Ostatnim rodzajem jest szalunek stropowy, którego realizacja jest oparta o dźwigary drewniane albo szybkie rozdeskowanie.
Z jakich materiałów są wykonywane szalunki?
Wybierając szalunki należy dostosować nie tylko ich rodzaj, przeznaczenie, ale również odpowiednio wybrać materiał. Jaki materiał wybrać? Przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania.
Szalunki drewniane
Drewniane deski, jako szalunki, to bardzo popularne rozwiązanie. Stąd też wywodzi się druga nazwa szalunków, czyli deskowanie. To niedrogie rozwiązanie, dlatego cieszy się dużym powodzeniem. Szalunki drewniane to jedno z najtańszych rozwiązań dostępnych na rynku. Niestety, wadą tego materiału jest fakt, że praca z nimi jest bardzo czasochłonna. Deski na szalunki muszą być wielokrotnie przycinane i formowane, by osiągnęły odpowiedni kształt. Odpowiednim do takich prac materiałem jest drewno sosnowe oraz drewno świerkowe. Wyrabia się z nich deski o grubości około 2,5 - 3.2 cm. Warto również wziąć pod uwagę możliwość zakupu używanych desek szalunkowych. Przy czym należy pamiętać, że szalunki drewniane mogą być wykorzystywane nie więcej niż dwa razy.
Szalunki z płyt pod deskowanie
To również bardzo ciekawe rozwiązanie, ponieważ szalunki z płyt pod deskowanie można zamontować szybciej niż tradycyjne szalunki drewniane. Taka metoda świetnie się sprawdzi do stropów betonowych. Należy jednak pamiętać o tym, że płyty pod deskowanie charakteryzują się gorszą wytrzymałością. W związku z tym są często także mniej elastyczne i mają gorszą stabilność.