Chcesz, aby ktoś się z Tobą skontaktował?

Zostaw swój email i numer telefonu.

alert
Pozdrawiamy Zespół New-House

Akademia Budowlana

Strop Teriva - zalety i wady

Budowa własnego domu poprzedzona jest podejmowaniem wielu decyzji co do jego architektury i konstrukcji. Ułatwione zadanie mają inwestorzy kupujący gotowe domki według szablonowych projektów, ogranicza ich jednak wizja projektanta i możliwości wykonawcy. Kto natomiast zdecyduje się na indywidualny projekt domu, może usiąść z architektem i wspólnie z nim zdecydować o wszystkich najważniejszych elementach i detalach mającego powstać domu.
 
 
Stropy gęstożebrowe

Do najważniejszych elementów należą bez wątpienia stropy, a więc poziome przegrody między kondygnacjami. Ich nośność oraz parametry izolacyjne będą miały wielki wpływ na komfort zamieszkania. Podczas projektowania uwzględnić należy także koszt i trudność wykonania stropów – niekiedy może to mieć znaczenie dla inwestora. Niewątpliwe zalety mają wówczas stropy popularne, dobrze znane wszystkim wykonawcom, a zarazem możliwie łatwe w montażu. Dobrze, jeśli ich tworzenie nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu.
Te właściwości posiadają stropy gęstożebrowe. Ich nazwa bierze się z gęsto układanych, bo w odstępach 30-60 cm, kratownicowych belek nośnych, stanowiących żebra konstrukcyjne. Przestrzenie między nimi wypełnia się specjalnymi pustakami z betonu lub keramzytu. Całość zalewa się warstwą betonu o grubości kilku (najczęściej trzech do pięciu) centymetrów.
Istnieje kilka odmian stropów gęstożebrowych, m.in. Ackerman, Ceram i Fert, ale bezspornie najbardziej rozpowszechnioną odmianą jest Teriva. To chyba najczęściej stosowany strop w budownictwie jednorodzinnym, głównie ze względu na możliwość ręcznego montażu.
 
 
Teriva może być stropem lekkim

Strop Teriva nie tylko łatwo wykonać – nie ma też żadnego problemu z dostępnością materiałów. Pustaki Teriva dostępne są w wielu odmianach, dostosowanych do rozmaitych wersji stropu. Również belki są powszechnie dostępnym prefabrykatem. Ponieważ nie są to elementy o wielkich gabarytach i masie, można je wciągać na górę bez konieczności stosowania dźwigu. Powoduje to zarazem, że strop Teriva jest stosunkowo lekki. Jego ciężar zależy od materiału, z którego wykonane są pustaki oraz od liczby komór w każdym z nich. Pustaki z keramzytobetonu i żużlobetonu ważą mniej, a z betonu – więcej. W niektórych przypadkach można zastosować także bardzo lekkie pustaki styropianowe, które istotnie zmniejszą ciężar stropu, a także poprawią jego – i tak dobre – właściwości termoizolacyjne. Takie bloczki najłatwiej przycinać i transportować.
Warto brać pod uwagę, że stropy Teriva nadają się przede wszystkim do budynków o prostym, regularnym kształcie. Dzięki niemu można zastosować jednolity zestaw belek opartych na ścianach nośnych. Znakomicie ułatwi to wykonanie przegrody stropowej bez zbędnego docinania elementów.
 
 
Pustaki to świetna termoizolacja

Pustaki są elementami o dobrych lub wręcz znakomitych właściwościach termoizolacyjnych. Ich zastosowanie ułatwi osiągnięcie w budynku wymaganych, a także pożądanych parametrów w zakresie oszczędności energii zużywanej do ogrzewania. Fachowcy mają jednak podzielone zdania co do izolacji akustycznej takich stropów. Można ją poprawić, stosując belki kratownicowe oraz pustaki z betonu komórkowego (gęstość 500 kg/m³).
Eksperci zwracają ponadto uwagę na podatność stropów Teriva na tzw. klawiszowanie, czyli uginanie się poszczególnych belek pod wpływem obciążenia. Może ono prowadzić do uporczywych pęknięć na sufitach, których nie da się skutecznie zlikwidować tradycyjnymi metodami. Klawiszowanie może występować przede wszystkim w stropach o rozpiętości przekraczającej 4 m. Można mu jednak skutecznie zapobiec poprzez zastosowanie dodatkowych belek żelbetowych, tzw. żeber rozdzielczych. Jeśli umieścić je prostopadle do belek stropowych, obciążenie zostanie bardziej równomiernie rozłożone, dzięki czemu nie powinno dochodzić do ugięć. Żebra należy też umieszczać tam, gdzie staną ścianki działowe: obciążenia w tych miejscach są zazwyczaj większe niż gdzie indziej. Niebagatelne znaczenie ma też grubość warstwy nadbetonu.
 
Ścianki działowe? Żaden problem

À propos ścianek działowych: stropy Teriva ułatwiają ich lokalizację. Ścianki można wówczas stawiać równolegle lub prostopadle do nich. Pod ścianką działową umieszcza się z reguły żebro podwójne, a nawet tzw. żebro podwójne poszerzone, o ile na dany strop spada obciążenie przekazywane z dachu.
 
 
Zalety stropu Teriva

Stropy Teriva mają niezaprzeczalne zalety w postaci:

Trzeba jednak uwzględniać także ich umiarkowaną izolacyjność akustyczną, podatność na klawiszowanie, spore koszty robocizny oraz czas niezbędny na związanie nadbetonu (3-4 tygodnie), przez który nie można kontynuować prac powyżej stropu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 8:00 do 22:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

 

kontakt@new-house.com.pl

+48 504 125 130
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Akademia Budowlana New-House

Jeśli chcą Państwo skorzystać z bezpłatnej porady budowlanej, zachęcamy do podania swojego numeru telefonu - zadzwonimy w ciągu 48 godzin.