Projektując wymarzony dom warto zwrócić uwagę także na zagospodarowanie terenu wokół niego. Prawidłowa aranżacja i wykonanie ogrodu ma duży wpływ na komfort domowników, ale również koszty eksploatacyjne. Niezbędnym elementem zadbanego ogrodu jest efektywne nawadnianie trawnika oraz roślin o większym zapotrzebowaniu na wodę. W tym artkule udzielimy wielu cennych informacji związanych z prawidłowym wykonaniem nawadniania.
Czym charakteryzuje się nowoczesny system nawadniania trawnika?
Dobra system nawadniania powinien odznaczać się czterema cechami: funkcjonalnością, wysoką estetyką, niezawodnym działaniem, a także oszczędnością wody. W nowoczesnym budownictwie stosowane są innowacyjne rozwiązania, które pozwalają dużo efektywniej podlewać trawnik oraz rośliny wymagające większej ilości wody. Jeśli chodzi o kwestie czysto estetyczne, dominują oczywiście instalacje podziemne, które eliminują problem skręcającego i łamiącego się węża. Jedynym widocznym elementem systemu nawadniania są zraszacze zajmujące się dystrybucją wody.
Jeśli jesteś na etapie projektowania ogrodu i szukasz wydajnego oraz energooszczędnego systemu nawadniania, koniecznie sprawdź ten artykuł: https://new-house.com.pl/jak-wykonac-montaz-systemu-nawadniania-ogrodu. Firma budowlana New House oferuje inwestorom kompleksowe usługi budowlane, wśród których znajduje się także zagospodarowanie terenu działki oraz aranżacja ogrodu. W tym miejscu znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat systemów nawadniania trawnika stosowanych w nowoczesnym budownictwie.
Rodzaj zraszaczy a sposób podlewania ogrodu
Sercem każdego systemu nawadniania są oczywiście zraszacze, które odpowiadają za dystrybucję wody. Możemy wyróżnić kilka zraszaczy oferujących nieco inny system podlewania. Najbardziej popularne są zraszacze stałe, które mają na celu równomierne rozprowadzanie wody na możliwie jak największej przestrzeni. Szeroki wybór dysz i końcówek umożliwia dostosowanie ciśnienia wody. Najwydajniejsze zraszacze są w stanie podlewać przestrzeń o powierzchni 30-50m2.
Wyróżniamy także zraszacze obrotowe, które mogą się obracać o 360 stopni, dzięki czemu, można dostosować ich pracę w taki sposób, aby zapewnić dostateczne ilości wody roślinom o większym zapotrzebowaniu. Bardzo nowoczesnym rodzajem zraszaczy jest linia kroplująca montowana pod ziemią. Zadaniem takiego zraszacza jest dostarczanie wody bezpośrednio do korzeni roślin. Rozwiązanie to jest bardzo popularne zwłaszcza w przypadku ogródków warzywnych.
Nowoczesne instalacje wspierające nawadnianie trawnika
Niezwykle istotną cechą nowoczesnego systemu nawadniania jest oszczędność wody. W związku z tym, w nowoczesnym budownictwie coraz częściej sięga się po systemy, które pozwalają obniżyć zużycie wody potrzebne do utrzymania ogrodu. W tym miejscu warto wymienić małą retencję, czyli systemy, które pozwalają zgromadzić wodę opadową w specjalnym zbiorniku, a następnie wykorzystać ją np. do podlewania trawnika. Jeśli Twój dom nie ma dostępu do kanalizacji, z systemem nawadniania może współpracować także biologiczna oczyszczania ścieków, która pozwala odzyskać wodę i wykorzystać ją właśnie do podlewania trawnika i roślin.
Kiedy montuje się nawadnianie trawnika?
Montaż nawadniania wykonuje się jeszcze przed zasadzeniem roślin i założeniem trawnika. W przypadku montażu podziemnego systemu konieczne jest bowiem przeprowadzenie drobnych prac ziemnych. Warto dysponować gotowym projektem ogrodu, w którym wyznaczono strefę rekreacyjną, strefę kwiatów i niskich krzewów, strefę wysokiej roślinności, a także ogródek warzywny. W ten sposób można w bardziej efektywny sposób rozmieścić wszystkie zraszacze. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/ogrody możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda zakładanie estetycznego i funkcjonalnego ogrodu krok po kroku.
Jak zaprojektować efektywne i oszczędne nawadnianie ogrodu?
Najprostszym rozwiązaniem będzie oczywiście skorzystanie z usług wykwalifikowanej firmy. Firma budowlana New House oferuje inwestorom nie tylko budowę domu, ale również kompleksowe usługi z zakresu zagospodarowania terenu działki. Pierwszym krokiem jest stworzenie projektu, na którym uwzględnione zostaną takie elementy, jak: podjazd, alejki, wiata śmietnikowa, rabaty kwiatowe, krzewy i drzewa, a także trawnik. Na podstawie takiego projektu znacznie łatwiej jest poprowadzić system nawadniający odznaczający się wydajną pracą.
Pierwszym krokiem przy aranżacji ogrodu jest zazwyczaj wykonanie podjazdów i alejek, a także montaż ogrodzenia i bramy. Następnie instaluje się niezbędne systemy, takie jak: zbiornik retencyjny, przydomowa oczyszczalnia ścieków czy też podziemny system nawadniający. Następnie sadzi się roślinność. Ostatnim krokiem jest założenie trawnika. Trawę zasiewamy w momencie, gdy nie zachodzi już konieczność częstego przemieszczania się po ogrodzie.