Chcesz, aby ktoś się z Tobą skontaktował?

Zostaw swój email i numer telefonu.

alert
Pozdrawiamy Zespół New-House

Akademia Budowlana

Jaki kolor elewacji wybrać?

Elewacja stanowi nie tylko ochronę zewnętrznych ścian domu przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, ale także jego ozdobę. Odpowiednio dobrane kolory elewacji są w stanie ukryć mankamenty projektu, uwydatnić jego walory lub nadać architekturze budynku wyrazisty charakter. Dlatego decyzja o wyborze koloru powinna zostać starannie przemyślana i podjęta z wyczuciem. Jakie odcienie wybrać, aby elewacja budynku współgrała z otoczeniem? O czym należy pamiętać, aby uzyskać idealny efekt? Na co zwrócić uwagę?

 

 

 

Nie odcinajmy się od architektury otoczenia - spójna elewacja

Chociaż każdy dom jest indywidualnym projektem i ma własny charakter, to jego elewacja powinna być spójna z otaczającą go przyrodą. Barwa zewnętrznych ścian domu powinna więc wybijać się z otoczenia, ale podkreślać związek z nim. Elewacje w jaskrawych odcieniach mogą wprowadzić do krajobrazu nieprzyjemną dla oka dysharmonię. Takie kolory zawsze bowiem rażą w zestawieniu ze stonowanymi barwami otoczenia – zieleniami, brązami, beżem, czy odcieniami szarości.
 
Elewacja - jasna czy ciemna?

Podobnie jak w przypadku kolorystyki wnętrz, zastosowanie jasnych barw powiększy optycznie dom, sprawiając, że budynek wyda się większy niż w rzeczywistości. Co więcej, taki kolor wyróżni budynek na tle otoczenia, ciemny wręcz przeciwnie – wtopi go w krajobraz.
Żółta elewacja często stosowana jest, gdy budowane są małe domy parterowe, ponieważ powoduje ich ocieplenie. Bardzo popularna jest również biel na elewacji, stosowana zarówno na nowoczesnych, jak i klasycznych domach. Co ważne, białą elewację budynku można łatwo zestawić z innymi kolorami.
Ciemne kolory elewacji mogą dać ciekawe efekty pod warunkiem, że stosowane są z wyczuciem i umiarem. Im prostsza jest bryła budynku oraz mniej charakterystycznych elementów i dekoracji, tym bardziej możemy pozwolić sobie na odważniejsze stosowanie ciemnych barw na zewnętrznych ścianach domu
 
 
 
 Barwa elewacji a kolor dachu

Dobierając kolor elewacji zewnętrznej, należy wziąć pod uwagę także odcienie kluczowych elementów budynku, m.in. pokrycia dachowego. Kolor dachu ma niebagatelne znaczenie dla odcienia elewacji. Oba obszary powinny ze sobą współpracować, aby efekt był spójny, harmonijny i stylowy. Sprawdzoną metodą na te problemy są wizualizacje, które może dla nas wykonać pracownia architektoniczna. Tym sposobem, widząc dokładnie efekt współpracy koloru dachu i elewacji, będziemy mogli wybrać optymalne połączenie.
 
Brązowy odcień dachu to sprawdzona, często spotykana opcja. Brązowe – jasne, jak i ciemne odcienie – dobrze komponują się z otoczeniem, kojarzą się z klasyką i tradycją. Do takiego dachu najodpowiedniejsze mogą okazać się kolory o podobnym, ciepłym charakterze, tj.: beżowy, piaskowy czy karmelowy.
Przy tradycyjnym czerwonym bądź ceglastym pokryciu warto postawić na klasyczny kolor fasady domu, czyli biały lub kremowy odcień. Mimo zmian aranżacyjnych w ostatnich latach i dostępności całkiem nowych kolorów farb na elewację domu niezmiennie popularne pozostaje połączenie bieli i koloru cegły.
 
Grafit jest wdzięcznym odcieniem przy tworzeniu kolorystycznych kompozycji. Ciemny odcień szarości dobrze komponuje się z białą elewacją. Pasuje do niego również błękit, mieszanka bieli i szarości, a także zieleń w odcieniu trawy, która wtopi budynek w otoczenie.

W przypadku czarnej barwy dachu powinniśmy szczególnie ostrożnie zaplanować kolor elewacji. Nieodpowiednio skomponowana kolorystyka pokrycia dachowego oraz ścian zewnętrznych może przytłaczać. Dlatego elewacja nie powinna być pokryta nasyconymi, ciemnymi odcieniami. Zdecydowanie lepiej prezentować się będą jaśniejsze barwy, w tym biel, ale w ciepłej tonacji – śmietankowej bądź marmurowej.
 
 
 
 
Wpływ koloru na trwałość elewacji

Przy wyborze kolorystyki zewnętrznych ścian budynku, warto także zwrócić uwagę na trwałość farby, która różni się w zależności od wybranego koloru. Mocne barwy pod wpływem promieniowania UV tracą na intensywności. Poziom gradacji zależy od pigmentów użytych do stworzenia koloru: pigmenty nieorganiczne dają bardziej stonowane, a zarazem dużo trwalsze kolory. Barwniki pozyskiwane z natury, pozwalają uzyskać bardziej intensywną barwę, ale mniej odporną na promieniowanie UV.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 8:00 do 22:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

 

kontakt@new-house.com.pl

+48 504 125 130
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Akademia Budowlana New-House

Jeśli chcą Państwo skorzystać z bezpłatnej porady budowlanej, zachęcamy do podania swojego numeru telefonu - zadzwonimy w ciągu 48 godzin.