Budowa domu bez dostępu do energii elektrycznej nie byłaby możliwa w dzisiejszych czasach. Na placu budowy działa specjalistyczny sprzęt oraz narzędzia, dzięki którym, praca przebiega szybko i sprawnie. Wielu inwestorów na czas budowy wybiera prąd budowlany. To specyficzna umowa z firmą energetyczną, która pomoże zaoszczędzić na kosztach energii. W tym artykule powiemy więcej na temat tego rozwiązania, a także sprawdzimy dostępne taryfy oraz ceny.
Kiedy warto zdecydować się na prąd budowlany?
Maszyny i urządzenia działające na terenie budowy pobierają duże ilości energii. Dzienne zużycie jest znacznie większe, niż w przypadku normalnej eksploatacji urządzeń domowych. W praktyce oznacza to bardzo poważne wydatki. Prąd budowlany to specjalna taryfa, którą udostępnia nam firma energetyczna na czas budowy oraz wykończenia domu. Energia może być dostarczana w tradycyjny sposób, o ile nasza działka posiada już przyłącza techniczne. Jeśli jednak zachodzi konieczność podłączenia prądu do działki, lepsze mogą być rozwiązania tymczasowe.
Formalności i prace związane z przyłączeniem sieci energetycznej do naszej działki zajmują bardzo dużo czasu. Czasami musimy poczekać nawet pół roku, aż takie połączenie powstanie. Inwestorzy nie mogą sobie oczywiście pozwolić na tak długą zwłokę. Zwykle zależy nam na tym, aby jak najszybciej ruszyć z budowa. Więcej informacji na temat przyłączy technicznych znajdziesz w tym artykule: https://new-house.com.pl/przylacza-budowlane. No dobrze, a jakie rozwiązania tymczasowe oferuje nam firma energetyczna, jeśli interesuje nas wybór prądu budowlanego?
Tymczasowa rozdzielnia elektryczna na działce
Znacznie szybszym rozwiązaniem może być wybór prądu budowlanego dostarczanego przez tymczasową rozdzielnię elektryczną postawioną na terenie naszej działki. Zwykle wystarczy kilka tygodni, aby sfinalizować taką umowę i uzyskać nieograniczony dostęp do energii. Co więcej, po zakończeniu budowy zachodzi możliwość zmiany prądu budowlanego na stały. W ten sposób kontynuujemy współpracę z wybranym dostawcą, tyle, że na zasadzie normalnej taryfy. Prąd budowlany mogą dostarczać także firmy, które dysponując koncesją na obrót energią.
Wynajem agregatu prądotwórczego
Jeśli nie chcemy podpisywać umowy z firmą energetyczną, zawsze możemy zdecydować się na agregat, czyli urządzenie, które samodzielnie generuje energię elektryczną, dysponując innym źródłem energii, np. paliwem ciekłym. To popularne rozwiązanie na działkach, na których czas oczekiwania na stałe lub tymczasowe podłączenie do sieci energetycznej jest wyjątkowo długi. Wówczas, równolegle prowadzimy budowę domu przy pomocy agregatu, a także załatwiamy formalności potrzebne do uzyskania stałego przyłącza energetycznego.
Musimy jednak pamiętać, że o takim rozwiązaniu musimy poinformować udział gminy w momencie składania wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. W tym artykule: https://new-house.com.pl/pozwolenie-na-budowe możesz sprawdzić, jakie dokumenty są potrzebne przy składaniu wniosku, a także jak usprawnić proces w celu bezproblemowego uzyskania takiego pozwolenia. Firma budowlana New House wspiera inwestora na wszystkich etapach budowy, pomagając w załatwieniu formalności.
Taryfy i ceny prądu budowlanego w 2021 roku
Firmy energetyczne oddają do dyspozycji klienta trzy taryfy, na podstawie których mogą być naliczane opłaty za prąd budowlany. Dostępne jest taryfa całodobowa C11 oraz taryfy dwustrefowe C12 oraz C12B. Jeśli plan robót jest z góry ustalony i wiemy, w jakich godzinach prowadzona będzie większość prac, możemy wybrać taryfę dwustrefową. Jeśli prace będą prowadzone głównie za dnia, wówczas zdecydujemy się na taryfę całodobową. Oto specyfika poszczególnych taryf, wraz z cennikiem:
- Taryfa C11 – zakłada równą stawkę niezależnie od pory dnia. Cena wynosi od 0,3967 do 0,5166 zł/kWh.
- Taryfa C12a – w ramach tej taryfy wyższe ceny obowiązują w godzinach szczytu (6-13 oraz 15-22). Wówczas zapłacimy od 0,4918 do 0,6988 zł/kWh. W pozostałych godzinach obowiązuje niższa opłata od 0,3390 do 0,4577 zł/kWh.
- Taryfa C12b – wyższa stawka obowiązuje w godzinach 6-22 i wynosi od 0,4843 do 0,6108 zł/kWh. W nocy, ceny spadają do 0,2897 – 0,4344 zł/kWh.
Podane powyżej widełki zależą oczywiście od dostawcy energii. Najniższe ceny w 2021 roku posiada firma Tauron. Zbliżone stawki proponuje Energa oraz Enea. Najdroższe okazują się taryfy PGE. W praktyce, na dokładne koszty wpływa również kilka innych rodzajów opłat, np. przesyłowa.
Jak podpisać korzystną umowę na prąd budowlany?
Firma budowlana New House służy swoim klientom fachowym doradztwem i pomaga w podejmowaniu ważnych decyzji. Decydując się na kompleksową budowę domu, o której piszemy w tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu-pod-klucz, inwestor może liczyć także na wsparcie w obszarze formalności oraz załatwiania przyłączy technicznych. Znając specyfikę i ceny w różnych regionach kraju, pomożemy Ci wybrać najbardziej atrakcyjną umowę o prąd budowlany, co pozwoli obniżyć łączne koszty budowy domu.