Jaką bramę garażową wybrać? Jakie są rodzaje bram garażowych? Czym się od siebie różnią? Na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy garażowej? Brama garażowa z napędem czy bez? Odpowiadamy na te i inne pytania!
Brama garażowa powinna być funkcjonalna, wytrzymała, wykonana z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Powinna również posiadać najwyższą klasę bezpieczeństwa. Ważnym elementem jest także estetyka – brama coraz częściej jest kluczowym elementem elewacji, podkreślającym i nadającym budynkowi charakter.
Bramy garażowe najczęściej wykonywane są z blachy stalowej, aluminiowej lub z drewna. Jeśli nasz garaż jest ogrzewany i wbudowany w dom, zaleca się zakup bramy z ociepleniem. Pozwoli nam to zaoszczędzić na kosztach energii.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, bramy garażowe wyposażone są w zamki ryglujące – w jednym, dwóch lub w trzech miejscach. Każdą bramę można otworzyć kluczem. Jej podnoszenie ułatwiają uchwyty umieszczone w takim miejscu, aby wymagało to użycia jak najmniejszej siły. Dla wygody korzystania z garażu bramę warto wyposażyć w napęd elektryczny. Umożliwi to otwieranie bramy pilotem – bez wysiadania z samochodu. Jeśli chcemy doświetlić garaż, możemy zamówić bramę z okienkami.
Na rynku mamy kilka rodzajów bram garażowych, różniących się sposobem otwierania oraz budową. W ofercie producentów bram garażowych są bramy segmentowe, uchylne, rolowane oraz bramy rozwieralne. Aby brama była niezawodna i bezpieczna, musimy pamiętać o przeglądach. Dlatego warto zwrócić uwagę na producenta o ugruntowanej renomie, z siecią serwisową – to on zapewni nam fachowy przegląd.
Rodzaje bram garażowych
• Brama garażowa segmentowa
Bramy segmentowe zbudowane są z połączonych segmentów. Segmenty to poziome podłużne panele ze stali, drewna lub z innych materiałów. Uszczelki umieszczone między segmentami, poprawiają parametry izolacji cieplnej oraz akustyczne. Brama osadzona jest na dwóch zestawach prowadnic: pionowych, zamontowanych po obu stronach otworu drzwiowego oraz poziomych, znajdujących się pod sufitem garażu. Gdy brama się podnosi, jej segmenty po kolei wsuwają się w poziome prowadnice. Podczas otwierania nie zajmują przestrzeni przed garażem, więc są dobrym rozwiązaniem tam, gdzie podjazd jest krótki. Bramy segmentowe sprawdzają się również w garażach wychodzących bezpośrednio na ulicę. Są też dużo szczelniejsze od bram uchylnych, dlatego warto je montować w garażach ogrzewanych.
• Brama garażowa uchylna
Do otwarcia bramy uchylnej potrzebne jest miejsce przed garażem, ponieważ przy otwieraniu jej dolna część wysuwa się na zewnątrz. Jeśli mamy niewielki podjazd, ta brama nie będzie dobrym rozwiązaniem.
• Brama garażowa rolowana
Bramy rolowane działają jak roleta okienna. Zajmują najmniej miejsca, są wygodne w eksploatacji, ale nie wszyscy producenci mają je w swojej ofercie. Takie bramy kupujemy od razu z napędem elektrycznym.
• Bramy garażowa rozwieralne
Ten typ bramy rzadko pojawia się w ofertach producentó. Najczęściej taką bramę możemy zamówić w warsztacie rzemieślniczym. Brama otwiera się na boki – otwarcie skrzydeł wymaga wiele miejsca. W tego typu bramie nie zawsze da się zamontować napęd elektryczny.
Napęd do bramy garażowej
Napęd do bramy garażowej staje się obecnie standardem – wszyscy oczekujemy komfortu i szukamy rozwiązań które ułatwią nam życie. Wyobraźmy sobie sytuację, że w czasie deszczu musimy wysiąść z ciepłego i suchego samochodu i mocować się z otwieraniem bramy. Dzięki automatyce nie tylko wysiądziemy w suchym garażu, ale zaoszczędzimy również czas i energię.
Dzięki fotokomórkom brama będzie otwierać się i zamykać w bezpieczny sposób. Fotokomórki pozwalają się zatrzymać bramie kiedy trafi na przeszkodę. Jeśli dojdzie do przerwy w dostawie prądu, bramę możemy też obsługiwać ręcznie.
Przy wyborze bramy garażowej, jak i każdym elemencie stolarki zewnętrznej i wewnętrznej musimy pamiętać, o profesjonalnym montażu. Tylko prawidłowo zamontowana stolarka spełni swoją rolę w 100%. Jak więc widać, oferta bram garażowych jest na tyle szeroka, zarówno pod względem wyglądu jak i technicznym, że na pewno znajdziemy bramę spełniająca nasze wszelkie wymagania.
Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą budowlaną https://new-house.com.pl/kontakt. Jeśli chcą Państwo poznać koszty budowy domu, zachęcamy do skorzystania z kalkulatora https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu. W momencie jego wypełnienia zostanie wysłana do Państwa szacunkowa wycena budowy domu.