Profesjonalny projekt dachu zawiera wiele szczegółowych informacji związanych z zastosowaną technologią, rodzajem pokrycia, a także materiałami, jakie zostaną wykorzystane do jego budowy. To nic innego, jak kompletna instrukcja, na podstawie której wykonawca wykona dach w naszym domu. O ile czytanie projektów rysunkowych i schematów wymaga sporej wprawy, o tyle część opisową projektu powinien przeczytać każdy inwestor planujący prace budowlane.
Projekt dachu a projekt budowlany
W przypadku budowy domu, projekt dachu nie jest odrębnym projektem. Wszystkie wytyczne związane z parametrami technicznymi oraz sposobem wykonania dachu znajdziemy w projekcie budowlanym sporządzanym przez architekta. Jeśli inwestor zdecydował się na wybór gotowego projektu, wówczas, jest on adaptowany do specyfiki działki. Nanosi się również zmiany pod kątem indywidualnych oczekiwań inwestora. Dotyczy to także dachu, który można podnieść, wyposażyć w lukarnę lub zmienić kąt nachylenia.
Bywają jednak sytuacje, w których właściciel nieruchomości chce zmienić istniejącą konstrukcję dachu. Doskonałym przykładem jest adaptacja poddasza, przy okazji której często zachodzi konieczność podniesienia dachu w celu uzyskania optymalnej wysokości wnętrz. Wówczas niezbędny jest projekt rozbudowy domu, w którym ważnym elementem będzie właśnie projekt dachu. Jest on niezbędny, aby otrzymać pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych.
Co dokładnie zawiera projekt dachu?
Część projektu budowlanego związana z konstrukcją dachu zawiera wszystkie informacje niezbędne do wykonania dachu. Dostępna jest część opisowa, która obejmuje rodzaj materiałów i pokrycia, a także powierzchnię dachu, kąt nachylenia, a także wysokość, jak również część rysunkową, na której projekt dachu jest zilustrowany w kilku rzutach. W projekcie zawarte są również informacje związane ze sposobem wykończenia dachu z uwzględnieniem instalacji odgromowej, komina czy orynnowania. O ile czytanie schematów wymaga wiedzy oraz pewnej wprawy, o tyle część opisowa jest w miarę klarowna dla każdego z nas.
Inwestorzy często sięgają do projektu dachu, ponieważ można tu znaleźć informacje chociażby o materiałach, które trzeba zakupić: drewnie potrzebnym do wykonania więźby, ociepleniu, paroizolacji, a także rodzaju pokrycia dachu. Informacje o powierzchni dachu pozwalają natomiast na zakup odpowiedniej ilości materiałów budowlanych.
Na co zwrócić uwagę analizując projekt dachu?
Wszystkie informacje zawarte w projekcie budowlanym dachu są niezwykle istotne i niezbędne do prawidłowego wykonania konstrukcji. Inwestor powinien zatem zapoznać się z całą częścią opisową. W tym artykule: https://new-house.com.pl/dachy możesz dowiedzieć się więcej o samej konstrukcji oraz poszczególnych elementach składających się na dach budynku. Należy zwrócić uwagę na rodzaj więźby i sposób jej wykonania, rodzaj pokrycia dachowego, rekomendowany sposób ocieplenia oraz paroizolacji, a także parametry techniczne: kąt nachylenia, powierzchnię czy wysokość.
Jednocześnie, musimy pamiętać o tym, że dom wznoszony na działce budowlanej powinien być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub z warunkami zabudowy. Na konkretnej działce mogą obowiązywać ograniczenia związane z rodzajem konstrukcji czy kątem nachylenia. Drobne rozbieżności można zredukować na etapie adaptacji projektu.
Rodzaj dachu a cena projektu
W przypadku budowy domu, ceny gotowych projektów nie są mocno powiązane z rodzajem dachu. Mogą się jednak pojawić wysokie opłaty związane z adaptacją elementów konstrukcyjnych dachu. Jeśli natomiast planujemy adaptację poddasza i nowy dach, wówczas, cena projektu jest w dużej mierze uzależniona od rodzaju dachu. Najtańsze są oczywiście proste dachy dwuspadowe. Więcej zapłacimy natomiast za projekt dachu czterospadowego lub wielospadowego. Na koszt projektu wpływają także dodatkowe elementy architektoniczne, takie jak chociażby: lukarna, wykusz czy bawole oko.
Jak zadbać o profesjonalny projekt dachu?
Jeśli planujesz rozbudowę domu, w trakcie której dojdzie do zmodyfikowania istniejącego dachu, wynajmij firmę budowlaną, która oferuje kompleksową realizację wszystkich prac, wraz z wykonaniem stosownego projektu dachu. Firma budowlana New House może pochwalić się kompleksową ofertą, która sprosta oczekiwaniom zarówno inwestorów planujących budowę domu, jak również jego rozbudowę, np. adaptację poddasza z podniesieniem dachu.
Wybór generalnego dostawcy to świetna propozycja dla inwestorów, którzy chcą uzyskać gwarancję profesjonalnego i sprawnego zrealizowania niezbędnych prac. Taki wykonawca wykona stosowny projekt dachu, omówi z inwestorom wszelkie zagadnienia, pomoże załatwić formalności związane z pozwoleniem na budowę, a także zrealizuje wszystkie prace budowlane. W rezultacie, inwestor nie musi konsultować złożonych kwestii technicznych z kolejnymi wykonawcami odpowiedzialnymi za mniejsze partie pracy. Generalny wykonawca wykona dla nas dach krok po kroku.