Stawianie podłóg na gruncie poprzedzone musi być odpowiednim przygotowaniem. Najpierw wykonuje się podsypkę, nad którą montuje się płytę betonową, zwaną też chudym betonem czy chudziakiem. Ta z kolei pokryta jest izolacją przeciwwilgociową oraz termoizolacją. Prace związane z jej budową kończą się na zrobieniu podkładu podłogowego, który może występować w różnych grubościach, w zależności od konieczności zastosowania konkretnej. Schemat zazwyczaj wygląda tak samo, jednak czasem zdarza się, że inaczej rozmieszcza się izolację cieplną lub przeciwwilgociową. Tak wygląda przygotowanie podłóg na gruncie. Dziś skupimy się na pierwszym etapie jej wykonywania. Jak wykonać dobrze podsypkę pod chudy beton?
Posypka jest niczym innym jak podbudową pod chudy beton. Układa się ją między ścianami fundamentowymi, ewentualnie jeśli dom posiada podłogę piwniczną, to układa się ją w wykopie pomiędzy ławami fundamentowymi. Grunt, na którym będzie układana podsypka, powinien zostać oczyszczony z humusu, czyli żyznej warstwy ziemi. Następnie grunt ten należy wstępnie wyrównać. Kruszywo, z którego wykonuje się podsypkę, może wymagać dokładnego ubicia. Jeśli więc będzie to konieczne, należy przeprowadzić ten krok.
Do wykonania podsypki najczęściej wykorzystuje się żwir, który połączony jest z piaskiem. Mieszankę taką często nazywa się pospółką. Taką warstwę można poprzedzić ułożeniem 20-centymetrowej warstwy filtracyjnej złożonej ze żwiru, jeśli mamy taką ochotę. Musimy pamiętać o tym, że zarówno pospółkę, jak i warstwę filtracyjną ubijać trzeba po usypaniu każdych 10 cm. Cała grubość podsypki powinna wynosić około 30 cm. Aby dobrze zagęścić podsypkę, warto wykorzystać do tego celu ręczną ubijarkę lub mechaniczną zagęszczarkę. Po zagęszczeniu tej warstwy, jej powierzchnia powinna być równa i musi tworzyć wytrzymałą podstawę pod płytę betonową (chudy beton).