Chcesz, aby ktoś się z Tobą skontaktował?

Zostaw swój email i numer telefonu.

alert
Pozdrawiamy Zespół New-House

Akademia Budowlana

Koszty utrzymania domu jednorodzinnego

Wiele osób marzy o tym, aby posiadać swój dom z ogrodem. Obawa przed wysokimi kosztami utrzymania domu jednorodzinnego potrafi jednak skutecznie ostudzić inwestorskie zapędy. Tak naprawdę jednak wydatki związane z eksploatacją domu nie muszą być olbrzymie – zwłaszcza jeśli poczynimy pewne kroki i inwestycje już na etapie wyboru projektu oraz budowy.
 
Analizę kosztów utrzymania domu rodzinnego przeprowadziliśmy na przykładzie budynku o powierzchni 150 m2 – wybudowanego z wykorzystaniem materiałów i technologii tradycyjnych, a także energooszczędnych i ekologicznych.
 
Koszty ogrzewania domu

Ogrzewanie to z pewnością najbardziej odczuwalny wydatek związany z utrzymaniem domu – zwłaszcza w okresie grzewczym. Przyjmuje się, że w zależności od wybranego paliwa (może to być np. gaz, olej opałowy, węgiel typu groszek czy węgiel kamienny) koszt ogrzania domu o powierzchni 150 m2 to średnio około 400-600 zł miesięcznie. Należy również pamiętać, że jeżeli w domu znajduje się kominek, który jest bardzo przydatnym źródłem wspomagającym ogrzewanie, doliczyć należy do tego koszty drewna. Jeśli jednak już na etapie wyboru projektu oraz budowy domu zdecydujemy się na zastosowanie technologii i materiałów energooszczędnych (chodzi np. o wybór domu na planie prostokąta, odpowiednie umieszczenie okien, docieplenie dachu, ścian i podłóg – pisaliśmy o tym w artykule „Technologie ekologiczne w budownictwie” koszt ogrzewania domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2 – przy użyciu tych samych paliw – można zredukować nawet do 200-250 zł miesięcznie. Jeżeli inwestor decyduje się na zakup pompy ciepła, czyli urządzenia, które odbiera ciepło z otoczenia (np. gruntu, wody czy powietrza) i dostarcza je do instalacji, ogrzewając wodę oraz powietrze nawiewane do poszczególnych pomieszczeń, koszty te można obniżyć o kolejne 50%.
 
Prąd

Jeżeli dom nie jest ogrzewany przy pomocy prądu elektrycznego, miesięczne koszty energii w budynku o powierzchni 150 m2 mogą być porównywalne do tych ponoszonych przez mieszkańców lokali w blokach czy kamienicach i wynosić około 150-200 zł. Jeżeli jednak źródeł poboru prądu w domu jest więcej (np. brama wjazdowa z napędem, wentylacja mechaniczna, turbina w kominku itp.) mogą one wzrosnąć nawet o 100% - do kwoty 400 zł miesięcznie.
Koszty energii elektrycznej można jednak zniwelować do zera, a nawet zacząć zarabiać na jej odsprzedaży. Możliwość taką daje technologia fotowoltaiki, czyli instalacja paneli słonecznych. Według wyliczeń, inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się już po około pięciu latach, przy czym średni czas eksploatacji wynosi około 30 lat. Nie można zapominać, że fotowoltaika zabezpiecza inwestora przez podwyżkami cen energii i daje możliwość, by każdą oddaną do sieci kilowatogodzinę z wyprodukowanych nadwyżek odebrać od zakładu energetycznego w dowolnym momencie w ciągu roku rozliczeniowego. Dużym atutem instalacji fotowoltaicznych są także powszechnie dostępne dotacje na ich montaż.
 
Śmieci

Każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek usuwać nieczystości ze swojej posesji – obowiązek ten mogą skontrolować np. organy samorządowe, a wówczas właściciel domu musi przedstawić umowę z firmą mającą zezwolenie na działalność w zakresie odbioru odpadów. Wywóz śmieci nieposegregowanych będzie kosztował 4-osobową rodzinę około 80-100 zł miesięcznie. Jeśli rodzina będzie segregować odpady, koszty mogą zmaleć nawet do 20 zł miesięcznie.
 
Woda i ścieki

Mieszkańcy domów rodzinnych, którzy korzystają z wodociągu jedocześnie płacą za odprowadzanie ścieków (ich ilość liczy się tak samo, jak ilość wykorzystanej wody). Zimą rachunki wynoszą około 100 zł miesięcznie, latem – gdy konieczne bywa podlewanie ogrodu – mogą wzrosnąć do ponad 200 zł.
Z opłat za wodę zwalnia inwestora posiadanie własnego ujęcia – do tego jednak potrzebna jest studnia. W zależności od regionu, głębokości studni oraz ogólnych warunków geodezyjnych i technicznych, koszt jej budowy może wynieść od 3000 do 8000 zł. Później jednak koszty eksploatacji to zaledwie około 10 zł miesięcznie. Problem nieczystości rozwiązuje natomiast własna oczyszczalnia ekologiczna. Działa ona dwuetapowo. Najpierw raz na około dwa tygodnie do odpływu wody (np. zlewu) należy dostarczyć bakterie beztlenowe, które kosztują około 10-20 zł. Następnie bakterie tlenowe w drenażu systemu oczyszczają ścieki. Mniej więcej raz na dwa lata należy wybrać nieczystości z oczyszczalni.
 
Inne koszty utrzymania domu jednorodzinnego

Właściciele domu jednorodzinnego muszą być także gotowi na ponoszenie innych wydatków związanych z jego utrzymaniem. Konieczne jest opłacanie podatków, których wysokość zależy m.in. od kwalifikacji gruntu. Wymagane bywają regularne przeglądy np. instalacji kominowych. Warto również rozważyć ubezpieczenie posesji oraz podłączenie jej do sieci monitoringu. W zależności od kwoty, na jaką chce się ubezpieczyć dom, składka roczna może wynieść od około 500 do 1500 zł, zaś koszt zainstalowania kamer i alarmu to około 3000-3500 zł. Później opłaca się jeszcze miesięczny abonament w kwocie około 50-100 zł.
 
Szacowane koszty utrzymania domu jednorodzinnego

Podsumowując szacowane koszty okazuje, że utrzymanie domu jednorodzinnego budowanego z zastosowaniem tradycyjnych materiałów i technologii to około 1100-1600 zł miesięcznie. Jeśli na etapie wyboru projektu oraz budowy inwestor zdecyduje się na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań ekologicznych oraz energooszczędnych, koszty te mogą zostać zmniejszone do 500-700 zł miesięcznie. Tymczasem orientacyjny koszt utrzymania mieszkania o powierzchni 40 - 65 m2 wynosi od 550 - 800 zł miesięcznie. Oczywiście zależy to m.in. od lokalizacji mieszkania - wiadomo, że w dużym mieście koszty utrzymania mieszkania są zdecydowanie większe niż na prowincji. Inwestycje w technologie pozwalające oszczędzać prąd czy wodę na pewno początkowo wymagają sporych nakładów finansowych. Dość szybko się one jednak zwracają.
 
Wszystkie osoby, zainteresowane projektami domów o niskich kosztach eksploatacji, zachęcamy do kontaktu -> https://new-house.com.pl/kontakt. Nasi specjaliści podpowiedzą, który z nich będzie najlepszy, by spełnić Państwa marzenia i oczekiwania. Zapraszamy!

Kontakt

Jesteśmy do dyspozycji 7 dni w tygodniu, od 8:00 do 22:00.

Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Zachęcamy do kontaktu.

 

kontakt@new-house.com.pl

+48 504 125 130
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*

Akademia Budowlana New-House

Jeśli chcą Państwo skorzystać z bezpłatnej porady budowlanej, zachęcamy do podania swojego numeru telefonu - zadzwonimy w ciągu 48 godzin.