Szalunek, czy też deskowanie jak brzmi fachowe nazewnictwo, to proces, w którym nadaje się konkretnego kształtu konstrukcjom z betonu. W przeszłości szalunkiem były najczęściej deski, które usuwało się po tym, jak beton uzyskał oczekiwany kształt. Obecnie, coraz popularniejszy staje się szalunek tracony, który po zamontowaniu staje się elementem budynku. W tym artykule przybliżymy technikę deskowania traconego i wymienimy główne korzyści tego rozwiązania.
Na czym konkretnie polega szalunek tracony?
Tradycyjne deskowanie polega na tymczasowym zastosowaniu materiałów, które kształtują beton. Zwykle są to drewniane deski, ale można użyć również sklejki, metalu lub tworzywa. Wyróżniamy szalunki jednokrotnego użytku oraz te, które można używać wielokrotnie. Szalunek tracony zalicza się do tej pierwszej grupy, a od tradycyjnego deskowania różni się tym, że nie jest usuwany po uzyskaniu docelowego kształtu betonu. Szalunek staje się elementem konstrukcyjnym, zapewniając betonowi dodatkową ochronę. To rozwiązanie okazuje się niezwykle opłacalne.
Deskowanie do dosyć czasochłonny proces, od którego nie uciekniemy przy budowie domu w technologii murowanej. Szalunek wykorzystuje się praktycznie na każdym etapie, gdy trzeba nadać betonowi odpowiedni kształt. W tym artykule: https://new-house.com.pl/dom-murowany możesz dowiedzieć się więcej na temat technologii budowania domu murowanego. Szalunek tracony jest coraz częściej stosowany głownie ze względu na oszczędność czasu. Płyty cementowo-wiórowe odznaczają się również wysoką trwałością i wzmacniają konstrukcję budynku.
Jakie korzyści oferuje inwestorom szalunek tracony
Zastanawiając się nad wyborem jednej z technologii szalunku, warto zwrócić uwagę na plusy i minusy poszczególnych rozwiązań. Jak się okazuje, lista korzyści szalunku traconego jest naprawdę pokaźna i być może, skłoni wielu inwestorów do wyboru tej właśnie metody:
- Szybki i prosty montaż – brak konieczności usuwania szalunku oznacza dużo krótszy czas pracy. W ten sposób można zaoszczędzić nawet kilka dni pracy, co wpływa na niższe koszty robocizny.
- Większa żywotność materiału – w szalunku traconym najczęściej stosuje się płyty wiórowo-cementowe, które charakteryzują się wysoką odpornością na działanie warunków pogodowych oraz wilgoć. Ponadto, ten szalunek nie będzie atakowany przez pleśń czy grzyby.
- Wyższy komfort pracy – szalunek tracony można mocować bez użycia rusztowań. To kolejny czynnik, który przekłada się krótszy czas pracy oraz niższe koszty robocizny.
- Ekologiczne rozwiązanie – brak demontażu oznacza, że nie mnożymy dodatkowych odpadów budowlanych, które następnie trzeba byłoby wywozić i utylizować.
- Korzystne ceny – w przypadku szalunku traconego, koszt materiałów może być droższy, w porównaniu z deskowaniem tradycyjnym. Biorąc jednak pod uwagę krótszy czas pracy oraz niższe koszty robocizny, może się okazać, że to właśnie szalunek tracony jest tańszy.
Wśród zalet możemy również wymienić dodatkowe walory termoizolacyjne, choć ta cecha jest przypisana głównie szalunkowi wykonanemu z płyt XPS. Nie ulega jednak wątpliwości, że wybór płyt wiórowo-cementowych może przynieść naprawdę pokaźną listę korzyści.
Szalunek tracony wykonany z płyt XPS
Innowacyjnym rozwiązaniem jest obecnie wykorzystanie szalunku XPS, który odznacza się przystępną ceną, a ponadto, korzystnie wpływa na termoizolację całego budynku. XPS to nic innego jak elementy bardzo zbliżone do styropianu. Można je wykorzystać przy szalowaniu wieńca oraz innych konstrukcji betonowych. Biorąc pod uwagę termoizolacyjne właściwości tego materiału, szalunek tracony XPS jest powszechnie stosowany przy budowie domów energooszczędnych oraz pasywnych.
Szalunek tradycyjny czy tracony?
Bez wątpienia znajdziemy wielu zwolenników obu tych rozwiązań. Szalunek tradycyjny będzie polecany przez budowlanych konserwatystów, którzy trzymają się sprawdzonych i skutecznych rozwiązań. Skoro od wielu lat stosuje się tą technologię, to dlaczego mamy z niej zrezygnować? Po drugiej stronie mamy natomiast zwolenników postępu, którzy chętnie sięgają po wszelkie rozwiązania, które sprawiają, że praca na budowie staje się szybsza, prostsza i bezpieczniejsza. A szalunkowi traconemu możemy przypisać wszystkie te cechy. Nie dziwi zatem fakt, że w nowoczesnym budownictwie coraz częściej sięga się właśnie po deskowanie tracone.
Szalunek tradycyjny niewątpliwie jest tańszy, jeśli chodzi o same materiały. Jeśli jednak uwzględnimy dłuższy czas pracy, wyższy koszt robocizny, a także dodatkowe odpady budowlane, których trzeba się pozbyć, może się okazać, że to właśnie szalunek tracony jest rozwiązaniem tańszym. W wielu przypadkach można tego dowieść po sporządzeniu szczegółowych kosztorysów w obu technologiach. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat kolejnych etapów prac prowadzonych przy budowie murowanego domu.