Budowa domu na niestabilnym gruncie wymaga zastosowania odpowiednich technik, które pozwalają oprzeć fundamenty naszego domu na stabilnym gruncie. Często znajduje się on kilka, a nawet kilkanaście metrów pod ziemią. Jedną z technik jest fundamentowanie na studniach. Takie rozwiązanie może zalecić architekt dokonujący adaptacji projektu na podstawie warunków wodno-gruntowych. Co konkretnie należy rozumieć pod hasłem fundamentów na studniach?
Badania geotechniczne – obowiązkowy punkt przed adaptacją projektu
Gotowy projekt domu musi przejść kompleksową adaptację, która pozwoli go dostosować do warunków panujących na działce budowalnej. Jednym z czynników są właśnie warunki wodno-gruntowe, które można sprawdzić poprzez wykonanie badań geotechnicznych. W ten sposób można rozpoznać ewentualne zagrożenia, takie jak: niestabilny grunt, wysoki poziom wód gruntowych czy specyfika gruntu zwiększająca ryzyko podmywania fundamentów. Znając takie zagrożenia możne wybrać rozwiązania, które pozwolą postawić na tym terenie solidny i trwały dom.
W związku z tym, warto jak najszybciej zainwestować w badania geotechniczne. Część inwestorów decyduje się na ten krok jeszcze przed zakupem działki, oczywiście po uzyskaniu zgody jej obecnego właściciela. Problematyczne grunty często oznaczają konieczność zastosowania rozwiązań, które w naturalny sposób zwiększają koszty budowy domu. Koszty badania geotechnicznego to ok. 1500 złotych, ale wiele zależy od liczby oraz głębokości wykonanych otworów.
Dlaczego budowa domu na niestabilnym terenie jest trudna?
Fundamenty naszego domu mają za zadanie w bezpieczny sposób odprowadzać obciążenia pochodzące z konstrukcji dachu oraz ścian nośnych. Co się dzieje w sytuacji, gdy obciążenia te będą odprowadzane do niestabilnego gruntu? Fundamenty zaczną się osuwać, co będzie skutkowało ich pękaniem. W szerszej perspektywie grozi to nawet zawalaniem się budynku. W naszym artykule poświęconym posadowieniu domu na trudnym terenie (https://new-house.com.pl/posadowienie-w-trudnych-warunkach) znajdziesz wiele ciekawych informacji na ten temat. Współczesna sztuka budowlana pozwala nam skutecznie poradzić sobie z takimi trudnościami, ale musimy mieć na względzie, że budowa domu w takich warunkach oznacza wyższe koszty.
W jaki sposób można osadzić fundamenty w niestabilnym gruncie?
I tak dochodzimy do konkretnych systemów, które pozwalają osadzić fundamenty na niestabilnym oraz problematycznym gruncie. Jedną z takich technik są właśnie fundamenty na studniach, czyli na specjalnych betonowych kręgach. Innym popularnym rozwiązaniem są natomiast specjalne pale wkręcane, wbijane , wwiercane lub wwibrowywane. Oba systemy w gruncie rzeczy polegają na tym samym. Studnie lub pale mają stanowić solidny i trały pomost, który pozwoli osadzić fundamenty na stabilnym gruncie. Ten znajduje się kilka, a nawet kilkanaście metrów pod ziemią. Wybór optymalnego systemu zależy w dużej mierze od tego, na jakiej głębokości znajduje się solidny grunt, a także, na jakim poziomie znajdują się wody gruntowe.
Na czym polega stosowanie studni fundamentowych?
Pierwszym krokiem jest oczywiście wykonanie dostatecznie głębokich wykopów. Oczywiście nie na całej powierzchni musimy kopać do docelowej głębokości, a jedynie w tych miejscach, w których osadzone zostaną betonowe kręgi. Studnie fundamentowe mają kształt cylindrycznej rury i są zakończoną elementem określanym jako nóż. Studnie często stosuje się na terenach, gdzie grunt nośny jest położony na znacznej głębokości, a ponadto, ciężar budynku wyklucza zastosowanie mikropali. Pierwszym krokiem jest osadzenie noża na gnie wykopu, a następnie jego obciążenie elementami płaszcza. Studnie są wykonane z betonu lub żelbetu, a ponadto, wypełnia się je betonem już po prawidłowym osadzeniu w gruncie. Mogą być również dodatkowo wzmocnione zbrojeniem.
Na studniach fundamentowych umieszcza się następnie zbrojone ławy fundamentowe. Pozostałe etapy budowy fundamentów wyglądają tak samo. Należy je odpowiednio zaizolować przed wylaniem stropu. Gdy fundamenty będą gotowe, wykop jest zasypywane odpowiednio ubitym gruntem. Usytuowanie studni fundamentowych wybiera architekt na etapie adaptacji projektu. W dużej mierze, taka konstrukcja przypomina po prostu wiadukt, tyle, że na studniach opiera się fundamenty i dom. W naszym artykule o budowie domu znajdziesz więcej ciekawych informacji związanych z poszczególnymi etapami budowania domu w technologii murowanej.
Ile kosztuje wykonanie fundamentów na studniach?