Akademia Budowlana

Jak przekształcić działkę rolną w budowlaną?

Spis treści:

Parcele o charakterze rolniczym niezwykle często są atrakcyjnie położone, duże i mają korzystną cenę. To sprawia, że potencjalni inwestorzy niejednokrotnie poważnie rozważają ich zakup i stworzenie prawdziwej posiadłości na wsi. Należy jednak pamiętać, że budowa na takim terenie będzie możliwa jedynie w sytuacji wcześniejszego przekształcenia działki rolnej w działkę budowlaną. Niniejszy artykuł ma za zadanie przybliżyć czytelnikom ten proces, związane z nim formalności oraz koszty. Jeśli więc interesuje Cię ten temat, zachęcamy do lektury.

 

Różnice między działką rolną a budowlaną

 

Pojęcie działki budowlanej definiuje Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 roku. Zgodnie z jej zapisami działka budowlana to: nieruchomość gruntowa, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego.

 

Wiele nieruchomości znajdujących się na terenach wiejskich ma charakter rolniczy i tym samym nie spełnia wymogów prawnych, jakie stawiane są przed terenami przeznaczonymi pod budownictwo jednorodzinne.

 

Działka rolna to nieruchomość gruntowa przystosowana do prowadzenia działalności wytwórczej w zakresie rolnictwa. W tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z gruntami ornymi przeznaczonymi bezpośrednio pod uprawy zbóż, pastwiskami, łąkami, sadami oraz gruntami rolnymi zabudowanymi.

 

Na czym polega przekształcenie działki rolnej w działkę budowlaną?

 

Przekształcenie działki rolnej w działkę budowlaną polega na jej odrolnieniu i formalnym uznaniu za teren właściwy pod budownictwo jednorodzinne.

 

Działania administracyjne, jakie muszą być w tym celu podjęte, sprowadzają się do:

 

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że formalności jest niewiele i nie są one czasochłonne to nic bardziej mylnego. Powyższy proces jest bowiem skomplikowany i co ważne nie zawsze możliwy do zrealizowania. Cały problem polega bowiem na tym, że grunty rolnicze są ważnym elementem gospodarki krajowej, dlatego istnieją realne ograniczenia ustawowe zarówno pod kątem możliwości ich zakupu przez osoby niebędące rolnikami oraz przekształcenia gruntów rolnych w działki budowlane.

 

Co do zasady ograniczenia te powstały, aby chronić grunty wysokiej jakości przed ich masowym wykupem np. przez firmy deweloperskie. Dodatkowym utrudnieniem jest dość wysoki koszt takiego przekształcenia. Co prawda przepisy wprowadzone w 2019 nieco ten proces ułatwiły i dzięki nim możliwy jest zakup niewielkiej działki rolnej na swoje potrzeby i przekształcenie jej w działkę budowlaną. Jednak nie brakuje inwestorów, którzy rezygnują z tej skomplikowanej i czasochłonnej procedury na rzecz działek budowlanych, które może są z mniej atrakcyjnych lokalizacjach, ale są dostępne od ręki i możliwe do zabudowy zaraz po uzyskaniu pozwolenia na budowę.

 

Jakie działki rolne można przekształcić w budowlane?

 

Zgodnie z zapisami Ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z dn. 3 lutego 1995 r. możliwe jest odrolnienie gruntów zaklasyfikowanych jako:

 

Decyzję o odrolnieniu nieużytków oraz gruntów klas od IV do VI i przekształceniu ich w działki budowlane podejmują władze lokalne, czyli właściwe miasto lub gmina, w której granicach leży interesująca nas nieruchomość.

 

Odrolnienie gruntów będących użytkami klas od I do II także jest możliwe, jednakże w tym przypadku będziemy potrzebować dodatkowo zgody ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Której uzyskanie jest co do zasady problematyczne i czasochłonne.

 

Jeśli nie chcemy tworzyć kilkuhektarowej posiadłości na wsi, a jedynie wybudować jednorodzinny dom z ogrodem to wystarczy nam niewielka parcela rolna, której przekształcenie w działkę budowlaną jest nieco mniej skomplikowane, ponieważ obowiązują w tym przypadku łagodniejsze przepisy. Pozwala one ominąć wymagania dotyczące klas gruntu. Jej odrolnienie nie wymaga również zgody ministerstwa, więc jest szybsze.

 

Z tych mniej liberalnych przepisów możemy skorzystać, jeśli wybrana przez nas działka rolna spełnia poniższe wymagania:

 

 

 

Działka rolna na wsi a działka rolna w mieście

 

Przekształcenie działki rolnej w budowlaną w sytuacji, gdy teren znajduje się na wsi, wymaga jej odrolnienia i wyłączenia gruntu z produkcji rolnej – pisaliśmy o tym już wyżej. Jednak, jeśli mamy do czynienia z działką rolną znajdującą się w mieście to sprawa wygląda nieco inaczej. Działki rolne znajdujące się w miastach są z mocy prawa automatycznie odrolnione. W praktyce oznacza to, że działka tego typu wymaga jedynie przeprowadzenia procedury wyłączenia jej z produkcji rolnej.  

 

Przekształcenie działki rolnej w budowlaną krok po kroku:

 

Wniosek o przekształcenie działki rolnej w budowlaną – jak go poprawnie napisać?

 

Wniosek o przekształcenie działki rolnej w działkę przeznaczoną pod budowę domu jednorodzinnego powinien zawierać poniższe informacje:

 

W części urzędów dostępne są wzory wniosków o przekształcenie działki rolnej w budowlaną, które mogą nieco ułatwić sporządzenie takowego dokumentu. Należy jednak pamiętać, że do wniosku najczęściej trzeba dołączyć dodatkową dokumentację tj. wypis z rejestru gruntów czy mapę ewidencyjną nieruchomości. Dodatkowo trzeba również złożyć wniosek o wyłączenie gruntów z produkcji rolnej we właściwym starostwie.

 

Ile trwa rozpatrzenie wniosku o przekształcenie działki rolnej w budowlaną?

 

Zasadniczo wszystko zależy od wybranej ścieżki załatwiania formalności:

 

Jaki jest koszt przekształcenia działki rolnej w budowlaną?

 

Postawmy sprawę jasno – przekształcenie działki rolnej w budowlaną najczęściej generuje bardzo wysokie koszty. Mają one miejsce szczególnie w kontekście opłat za trwałe wyłączenie gruntów rolnych z produkcji. Stawki są w tym przypadku określone w Ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych i nie należą do niskich. Spójrzmy na poniższe przykłady:

 

Należy pamiętać, że oprócz przytoczonych powyżej opłat jednorazowych należy przez 10 lat uiszczać jeszcze opłatę roczną w wysokości 10% ogólnej należności.

 

W sytuacji tak wysokich kosztów związanych z przekształceniem działki rolnej w budowlaną może się okazać, że ewentualne oszczędności związane z zakupem naprawdę taniej parceli zostaną całkowicie pochłonięte lub trzeba będzie do całej inwestycji dopłacić.

 

Na uniknięcie powyższych opłat mogą liczyć jedynie inwestorzy, którzy zakupią działkę rolną o powierzchni do pół hektara. To wystarczająco duży teren, aby umieścić na nim dom dochodzący do 160 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

 

Zdarza się także, że gmina nalicza podatek za przekształcenie działki. Dzieje się tak najczęściej w przypadku zmian w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Uzasadnieniem nałożenia podatku jest w tym przypadku wzrost wartości działki w związku z jej przekształceniem. Co do zasady działki budowlane są droższe od rolnych, dlatego zmiana charakteru terenu powoduje również wzrost jego ceny. Wysokość podatku zależy od realnego wzrostu wartości działki, który oblicza rzeczoznawca.

 

 

Co jeszcze warto wiedzieć, kupując działkę na wsi?

 

Zakup terenu na wsi wiąże się jednak nie tylko z koniecznością jego przekształcenia w działkę budowlaną. Zanim zajmiemy się zmianą charakteru działki, musimy legalnie nabyć parcelę, a to może nie być takie proste, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Dlaczego? Ponieważ Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego nakłada w tym zakresie pewne ograniczenia. Wprowadzone w 2019 roku zapisy zakładają, że inwestor, który nie jest rolnikiem, może kupić działkę rolną jednak tylko taką, która ma powierzchnię nie większą niż jeden hektar. Na zakup większej działki na wsi będziemy potrzebować zgody Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Jeśli działka ma więcej niż 30 arów, czyli 50 m x 60 metrów prawo jej pierwokupu ma wspomniany wyżej KOWR, więc możemy zakupić teren jedynie w sytuacji, gdy instytucja stwierdzi, że nie jest nim zainteresowana.

 

Warto również wiedzieć, że na wsi oprócz typowych działek budowlanych oraz typowych działek rolnych spotkać możemy również coś takiego jak działka budowlana w części rolna. Zapytać by można cóż to za twór? Już spieszymy z odpowiedzią. To grunt o charakterze mieszanym, który ze swojego założenia powinien być przystosowany do tego, aby wybudować na nim obiekt mieszkalny. Niestety w praktyce takie działki traktowane są najczęściej jako ziemia rolna i podlega dokładnie takim samym ograniczeniom w kontekście możliwości jej zakupu. Informacje o dokładnym przeznaczeniu działki i możliwości jej zabudowy zawsze warto szukać w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. A jeśli go nie ma, to należy uzyskać stosowne warunki zabudowy.

 

Wybuduj dom na wsi z New-House!

 

Jeśli marzysz o domu lub posiadłości na wsi i w związku z tym chcesz zakupić ziemię rolną, którą następnie przekształcisz w działkę budowlaną, zachęcamy do kontaktu z New-House. Wspieramy inwestorów bowiem nie tylko w samej budowie domów, ale również w zakresie różnorodnych formalności administracyjnych związanych z przedsięwzięciem budowlanym w tym również w przekształceniach działek rolnych w działki budowlane. Wiedza, doświadczenie i umiejętności praktyczne naszego zespołu są do Twojej dyspozycji! Nasza infolinia czynna jest siedem dni w tygodniu. 

 

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.