Jednym z pierwszych etapów prac po uzyskaniu pozwolenia na budowę domu jest przygotowanie placu budowy, który umożliwi składowanie materiałów, wykonywanie konkretnych prac, a także swobodny dostęp do mediów. Dobrze zorganizowany plac budowy ma wpływ na tempo, w jakim realizowane będą praca, a także zmniejsza przestrzeń, którą po zakończeniu prac trzeba będzie wysprzątać. Podpowiadamy, w jaki sposób rozplanować plac budowy.
Gdzie usytuować plac budowy?
Lokalizacja placu budowy na działce ma duży wpływ na wygodę pracowników, a także tempo realizowanych zadań. Plac powinien się znajdować w bliskim sąsiedztwie stawianego budynku, ale na tyle daleko, aby nie zakłócać przebiegu prac wymagających nieco większej przestrzeni. Przy wyborze lokalizacji należy kierować się placem zagospodarowania terenu: plac budowy nie powinien się znajdować na miejscu, gdzie będą prowadzone roboty ziemne pod przyłącza, a także w miejscach, gdzie zaplanowano podjazd oraz ścieżki ogrodowe. Szukamy zatem wolnego miejsca obok domu, na którym po zakończeniu budowy będzie znajdował się ogród.
Jednocześnie, plac budowy powinien mieć łatwy i nieograniczony dostęp do drogi. W tym miejscu składowane będą liczne materiały, narzędzia oraz sprzęty. To także miejsce, w którym robotnicy będą wykonywać sporą część prac, a także korzystać z przysługujących im przerw. Jeśli w okolicy placu budowy znajdują się drzewa, należy je zabezpieczyć przynajmniej folią. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz przeczytać o kolejnych etapach budowy domu w technologii murowanej. Niektóre informacje mogą być przydatne przy planowaniu placu budowy.
Co powinno znaleźć się na placu budowy?
W praktyce, plac budowy możemy podzielić na trzy strefy: magazynową, roboczą oraz socjalną. Każda z tych części będzie pełnić nieco inną rolę, a co za tym idzie, musi być odpowiednio wyposażona. W jaki sposób zaplanować każdą z tych stref?
- Część magazynowa – powinna znajdować się blisko drogi. Dużym plusem będzie blaszany garaż, w którym będzie można przechowywać sporą część materiałów. Taki garaż można wypożyczyć lub kupić i sprzedać po zakończeniu prac.
- Część robocza – w tym miejscu powinien znajdować się dostęp do mediów: prądu oraz wody. Jeśli działka nie jest jeszcze uzbrojona, musimy zadbać o alternatywne źródła. W kwestii wody można porozumieć się z sąsiadem. W kwestii prądu, do dyspozycji są agregatory oraz specjalne usługi dostawców oferujących tzw. prąd budowlany. W tym miejscu stanie betoniarka oraz wszystkie stanowiska potrzebne do wykonywania określonych prac.
- Część socjalna – w tym miejscu robotnicy będą korzystać z przerw. Niezbędnym elementem wyposażenia jest toaleta przenośna, którą możemy wynająć. Mile widziany jest także prowizoryczny stół z krzesłami. Jeśli chodzi o miejsce, w którym składowane są ubrania i narzędzia, ekipa dysponuje własnym barakowozem.
Gdy każda z trzech stref będzie gotowa i odpowiednio wyposażona, możliwa stanie się rozpoczęcie prac budowlanych. Dobrze zaplanowany plac budowy ma duży wpływ na tempo prac: należy do minimum ograniczyć dystanse, które należy pokonywać w celu wykonania kolejnych czynności. Z kolei część socjalna dba o efektywny wypoczynek, a co za tym idzie, wydajność pracowników.
Od czego zacząć planowanie placu budowy?
Plac budowy warto planować we współpracy z kierownikiem budowy, który zna oczekiwania ekipy i wie, jak uniknąć błędów, które mogą generować opóźnienia. Pierwszym krokiem jest rozplanowanie miejsca na strefy oraz umieszczenie tabliczki informacyjnej. Plac budowy musi być również ogrodzony płotem o wysokości przynajmniej 1,5 metra. W tym celu często wynajmuje się specjalne segmenty z blachy, którymi można prowizorycznie otoczyć plac.
Kolejnym krokiem jest wyposażenie placu w niezbędne media, toaletę przenośną oraz ewentualnie blaszany garaż na składowanie materiałów budowlanych. Bardzo istotną kwestią jest przygotowanie miejsca dla maszyn oraz pojazdów, które będą dostarczać materiały. Często są to ciężarówki budowlane, które potrzebują przynajmniej 4x10 metrów wolnej przestrzeni. Na etapie planowania placu budowy warto także dogadać się w kwestii dostarczania kolejnych materiałów budowlanych. Powinny one być dowożone etapami, aby uniknąć nadmiernego zagracenia, a także kradzieży.
Jakie prace czekają nas po zakończeniu budowy?
Niestety, na placu budowy nie da się uniknąć pewnych szkód, które będziemy usuwać po zakończeniu prac budowlanych. Do takich szkód zaliczymy chociażby klepisko, które trzeba będzie oczyścić i przekopać przed założeniem trawnika. Do tego często dochodzi sprzątanie drobnych odpadów (np. kulek styropianowych) oraz nieużytych materiałów budowlanych, które można sprzedać. Zwykle, po zakończeniu budowy wynajmuje się kontener na odpady, co pozwoli w ciągu jednego dnia uprzątnąć plac budowy i przygotować pod zakładanie ogrodu: W tym miejscu: https://new-house.com.pl/dzialki znajdziesz wiele informacji związanych z prawidłowym planem zagospodarowania terenu działki.