Efektywność energetyczna budynków w Polsce stale się polepsza. Dawniej za straty ciepła odpowiadała przede wszystkim fatalna izolacja. Straty były ogromne, a przez to rachunki za prąd i ogrzewanie bardzo wysokie. W latach 90-tych XX wieku rozpoczęła się stopniowa termomodernizacja bloków, domów oraz budynków użyteczności publicznej. Polegała ona głównie na wymianie okien i izolacji dachu oraz ścian. Dzięki temu w domach zrobiło się cieplej, a rachunki za ogrzewanie zmalały. W XXI wieku wiemy, że zwiększenie efektywności energetycznej to korzyści nie tylko dla nas, ale i dla środowiska. Dlatego wciąż poszukuje się nowych technologicznych rozwiązań w budownictwie i energetyce, a rząd wprowadza nowe standardy energetyczne.
Zapotrzebowanie energetyczne budynków
Przepisy prawne i/lub autorzy nowych technologii określają standardy energetyczne budynków. Co to w ogóle jest standard energetyczny? To nic innego, jak określenie efektywności energetycznej budynków. Przeważnie efektywność wyraża się poprzez określenie zapotrzebowania budynku na energię, czyli ile kWh przypada na 1 m2 budynku w ciągu całego roku. Ze względu na zapotrzebowanie energetyczne budynki można podzielić na:
• Budynki energooszczędne — zapotrzebowanie na ciepło w ciągu roku jest nie większe niż 40 kWh/m2;
• Budynki pasywne — roczne zapotrzebowanie na ciepło wynosi maksymalnie 15 kWh/m2;
• Budynki samowystarczalne — roczny bilans cieplny wynosi 0. Oznacza to, że budynek zużywa tyle samo energii, ile produkuje. Można tu jeszcze wyróżnić podgrupę budynków z dodatnim bilansem energetycznym, gdzie energia produkowana jest w nadwyżce.
Standard energetyczny WT21
Dotychczas w Polsce zostały wprowadzone dwa standardy energetyczne odnośnie budynków: WT14 oraz WT17. Od 2021 roku będzie obowiązywał nowy standard energetyczny WT21. Standardy WT określają warunki, jakie powinny spełniać budynki odnośnie izolacji cieplnej przegród budowalnych oraz jaka maksymalnie energia pierwotna może być zużywana przez budynki w przeliczeniu na 1m2 powierzchni w ciągu roku. Energia pierwotna (EP) jest wyrażona w kWh/m2. To właśnie jej wartość decyduje, czy budynek należy do energooszczędnych, pasywnych, samowystarczalnych czy nie spełnia żadnych wymagań.
Według standardu WT14 minimalna grubość izolacji poddasza powinna wynieść 19 cm, a minimalna grubość izolacji ściany dwuwarstwowej 11 cm. Standard WT17, który aktualnie obowiązuje zaostrzył te wymagania. Teraz minimalna grubość izolacji poddasza powinna wynosić 23 cm, a minimalna grubość izolacji ściany dwuwarstwowej 13 cm. Zaostrzenie wymagań odnośnie grubości warstw izolacji przekłada się oczywiście na niższe zapotrzebowanie budynku na energię pierwotną. I tak według standardu WT14 maksymalny wskaźnik EP wynosi 120 kWh/m2/rok, a dla według standardu WT17 jest to wartość 95 kWh/m2/rok. Od 2012 będzie to jeszcze niższa wartość i wyniesie 70 kWh/m2/rok.
Standard
energetyczny Min. grubość warstwy izolacyjnej poddasza [cm] Min. grubość warstwy izolacyjnej ścian [cm] Max. Wskaźnik zużycia EP [kWh/m2/rok]
WT14 19 11 120
WT17 23 13 95
WT21 30 18 70
Celem standardów energetycznych jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Korzyści odczujemy nie tylko my, ale i środowisko naturalne. Większa efektywność energetyczna to więcej pieniędzy w naszym portfelu i mniej wyprodukowanego dwutlenku węgla do atmosfery.
Nasze projekty domów jednorodzinnych są zgodne z aktualnymi standardami energetycznymi. Jeśli wśród gotowych projektów nie znajdziesz swojego wymarzonego domu – nie ma problemu, przygotujemy dla Ciebie indywidualny projekt domu.