Odprowadzanie wody z połaci dachu to bardzo istotna kwestia, która zabezpiecza dom przed szkodliwym działaniem wilgoci. Na skuteczne odprowadzanie wody pozwala orynnowanie dachu wraz z systemem rurowym. Na co zwracać uwagę przy jego wyborze?
Rynny razem z systemem rur spustowych mają na celu odprowadzenie wody deszczowej z dachu w taki sposób, by nie spływała po ścianach. Aby w prawidłowy sposób spełniały wszystkie swoje funkcje, rynny dachowe muszą być wykonane z trwałych materiałów, szczelne oraz wytrzymałe. Warto bowiem pamiętać, że w ciągu długich lat eksploatacji będą narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników – wilgoci, mrozu oraz palącego słońca. Muszą wytrzymywać ciężar zalegającego śniegu oraz zwisających sopli lodu, a także być odporne na rdzewienie, płowienie, zarysowania czy wgniecenia.
Oczywiście wybierając odpowiednie rynny dachowe trzeba brać pod uwagę także inne czynniki: wielkość dachu, stopień skomplikowania jego konstrukcji, typ pokrycia czy długość połaci. Wielkość dachu decyduje np. o średnicy rynien, długość połaci ma wpływ na rozmieszczenie rur, typ pokrycia może spowodować konieczność wyboru rynien wykonanych z konkretnych materiałów. Warto więc przedyskutować tę kwestię ze specjalistą!
Rynny dachowe – rodzaje
Rynny dachowe w pierwszej kolejności dzieli się pod względem materiałów, z których są wykonane.
• Rynny stalowe
Jest to jeden z najbardziej popularnych rodzajów rynien wybieranych przez właścicieli domów jednorodzinnych. Ma na to wpływ m.in. dobry stosunek ceny do jakości – są one wytrzymałe, odporne na działanie zarówno niskich, jak i wysokich temperatur, nie rdzewieją, w bardzo dobrym stanie służą przez wiele lat. Jest to możliwe m.in. dzięki ochronnej warstwie ocynku, znajdującej się od wewnątrz i na zewnątrz. Rynny stalowe można montować właściwie na każdym rodzaju dachu, ale montaż wymaga lutowania.
• Rynny aluminiowe
Wyróżniają się przede wszystkim bardzo niską wagą (są zdecydowanie najlżejszym rodzajem rynien na rynku) oraz trwałością – nie ma nic dziwnego w tym, że bez jakiegokolwiek uszczerbku na jakości służą nawet 50-60 lat. Są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz korozję. Warto pamiętać, że prawidłowy montaż rynien aluminiowych może być dość trudny – dlatego w tym przypadku lepiej jest zlecić to wyspecjalizowanej, doświadczonej ekipie.
• Rynny PCV
Rynny PCV – czyli rynny plastikowe – również są bardzo chętnie wybierane przez inwestorów budujących dom jednorodzinnych. Są atrakcyjne pod względem ceny, szybko odprowadzają wodę, są łatwe w montażu, można je umieszczać na różnego rodzaju dachach. Rynny PCV mają bardzo gładką powierzchnię (niski tzw. współczynnik chropowatości), więc rzadko się zatykają. Co ważne, występują w wielu wersjach kolorystycznych, więc łatwo dopasować je do koloru i stylu elewacji. Należy jednak mieć świadomość, że tworzywo sztuczne pod wpływem promieniowania słonecznego oraz mrozu może się lekko rozszerzać i kurczyć.
• Rynny miedziane
Rynny wykonane z miedzi uznaje się za jedne z najlepszych pod względem jakości – są wyjątkowo odporne na działanie warunków atmosferycznych. Jest to możliwe dzięki w pełni naturalnemu tworzeniu się na ich powierzchni warstwy tzw. patyny, czyli substancji będącej efektem korodowania miedzi w wilgotnym środowisku. Co ważne, patyna nie osłabia miedzi, ale jeszcze bardziej ją wzmacnia i zapewnia wieloletnią ochronę. Niestety, należy liczyć się z tym, że ceny rynien miedzianych są wysokie.
• Rynny tytan-cynk
Rynny tytan-cynk – jak sama nazwa wskazuje – produkowane są z blachy tytanowo-cynkowej. Pod względem jakości są podobne do rynien miedzianych, ale mają nieco więcej niedoskonałości. Największą wydaje się chropowatość ich powierzchni – z tego powodu osadzają się na niej różnego rodzaju zanieczyszczenia, liście itp. Konieczne jest więc regularne czyszczenie rynien wykonanych z blachy tytanowo-cynkowej.
Kolejna kwestia to kształt i przekrój rynien. Te półkoliste oraz półeliptyczne mają większą wydajność, czyli są w stanie odprowadzić większe ilości wody niż rynny prostokątne lub kwadratowe. Średnica rynien półkolistych może wynosić 70, 90, 105, 125, 150, a nawet 190 mm, kwadratowych – 100, 150 lub 190 mm. Standardowe rynny półkoliste o średnicy 125 mm mają około 62 mm głębokości. Głębokość jest o tyle ważna, że wpływa nie tylko na pojemność rynny, ale również na fakt, że płynąca nimi woda nie chlapie na zewnątrz.
Montaż rynien – co trzeba wiedzieć?
Warto pamiętać, że na kompletne orynnowanie dachu składają się nie tylko rynny, ale także rury spustowe (zwykle o długości 2, 3 lub 4 metrów). Zadaniem rynny jest odebranie z połaci dachu wody, która następnie trafia do rur spustowych. Montaż orynnowania zależy oczywiście od wielu czynników – wielkości dachu, jego konstrukcji, ale także rodzaju wybranych rynien. Warto pamiętać, że od prawidłowości montażu zależy zabezpieczenie ścian przed niekorzystnym działaniem wilgoci – dlatego koniecznie trzeba powierzyć tę czynność doświadczonej ekipie budowlanej, którą zagwarantuje najwyższą jakość wykonanych prac. Do montażu potrzebny jest specjalistyczny osprzęt: złączki służące do wykonywania połączeń poszczególnych elementów, trójniki, haki (zwane również uchwytami do rynien), czasami zastosowanie znajduje także siatka na rynny, której zadaniem jest wyłapywanie zanieczyszczeń, liści czy gałęzi spływających z dachu. Samodzielne wykonanie orynnowania dachu może być więc niewykonalne.
W New-House dajemy naszym klientom 10-letnią gwarancję wszystkich robót przeprowadzanych w trakcie budowy domu, w tym oczywiście montażu orynnowania. Współpracujemy jedynie z doświadczonymi ekipami budowlanymi, zapewniamy najwyższą jakość wykonywanych prac. Osoby chętne do zapoznania się z naszą ofertą zapraszamy do kontaktu -> https://new-house.com.pl/kontakt.