W nowoczesnym budownictwie bardzo często spotkamy się z narożnymi oknami, które łączą się ze sobą w narożach elewacji. W ten sposób można lepiej doświetlić wnętrze, uzyskać lekkość konstrukcyjną, a także ciekawszy wygląd domu. Zanim jednak wybierzemy projekt domu z oknami narożnymi, warto przeanalizować nie tylko korzyści, ale również pewne minusy. W tym artkule dowiedz się, czym są okna narożne, a także poznasz za i przeciw temu rozwiązaniu.
Czym właściwie są okna narożne?
Jak sama nazwa wskazuje, okna narożne stosuje się w narożu budynku. Najczęściej tworzą one kąt prosty, ale w wykuszach mogą łączyć się ze sobą pod dowolnym kątem. Możemy wyróżnić okna z łącznikiem, który łączy przeszklenia na załamaniu, jak również okna bezsłupkowe, w których przeszklenie stanowi jednolitą linię. Tego typu okna stosujemy we wnętrzach, w których zależy nam na większych ilościach światła dziennego, np. w kuchni, gabinecie, jadalni lub pokoju dziennym.
Okna narożne mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotkamy się z oknami aluminiowymi lub PCV, rzadziej natomiast z oknami drewnianymi. W tym artykule: https://new-house.com.pl/okna-aluminiowe możesz dowiedzieć się o największych zaletach nowoczesnych okien wykonanych z trwałego aluminium. Okna narożne posiadają długą listę korzyści, aczkolwiek posiadają także pewne ograniczenia, o których także powiemy kilka słów.
Jakie korzyści oferują nam nowoczesne okna narożne?
Z pomocą okien narożnych możemy skutecznie doświetlić wnętrze, wpuszczając do niego większe ilości światła dziennego. Jest to szczególnie ważne w przypadku salonu, kuchni, jadalni oraz gabinetu. Narożne okna (zwłaszcza bezsłupkowe) optycznie powiększają wnętrze, tworzą efekt lekkości konstrukcyjnej oraz korzystnie wpływają na zewnętrzną stylistykę domu. Wybierając odpowiedni pakiet przeszkleń i profili można uzyskać dodatkowe walory w aspekcie energooszczędności.
Okna narożne są nieodzownym elementem wielu nowoczesnych domów o przeszklonej elewacji. Świetnie prezentują się na osiedlach domów jednorodzinnych oraz na przedmieściach. Stosując okna narożne na elewacji, do której przylega taras, możemy uzyskać okna panoramiczne, które dodatkowo pozwalają nam cieszyć się widokiem na zadbany ogród. W nadmorskich apartamentach, okna narożne są wykorzystywane, aby wzmocnić potęgę widoku na morze. Uniwersalna stolarka pozwala stworzyć okna nieotwierane, rozwierno-uchylne, a także przesuwne.
Jakie minusy posiadają okna narożne?
Całkowicie przeszklona elewacja wymaga oczywiście odpowiedniego wzmocnienia stropów i nadproża. Takie wzmocnienia pozwolą zastąpić ściany nośne. Adekwatną wytrzymałością muszą również odznaczać się same okna narożne, które ze względu na większą powierzchnię pakietu przeszkleń są bardziej narażone na czynniki atmosferyczne, ze szczególnym uwzględnieniem mocnego wiatru. W przypadku okien narożnych może się również pojawić problem dobrania optymalnych osłon okiennych w formie rolet. Warto już na etapie adaptacji projektu pomyśleć o odpowiednim systemie. Z pragmatycznego punktu widzenia, okna narożne oznaczają również więcej obowiązków domowych, jako iż na pewno wymagają częstszego i nieco dłuższego mycia.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien narożnych
W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Ze względu na duży pakiet przeszklenia, powinniśmy wybrać okna charakteryzujące się jak najniższym współczynnikiem. W innym razie, okna narożne mogą zwiększać problem utraty ciepłą wyprodukowanego w domu. Dobrym rozwiązaniem są również okna o wyższym współczynniku promieniowania g. Tego typu okna pozwalają „dogrzać” wnętrze w słoneczne dni.
Istotną kwestią przy wyborze okien narożnych jest oczywiście materiał, z jakiego są one wykonane. Najczęściej spotkamy się z lekkimi oraz wytrzymałymi oknami aluminiowymi, które można tworzyć w dowolnych kształtach. Niemniej jednak, profile okienne można wykonać także z tworzywa lub z drewna. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/okna-drewniane możesz sprawdzić najważniejsze korzyści jakie oferują nam okna drewniane.
Czy okna narożne to dobry pomysł?
Biorąc pod uwagę, jak często spotkamy się z oknami narożnymi w nowoczesnym budownictwie, możemy śmiało stwierdzić, że liczba zalet skutecznie zwycięża nad słabszymi stronami. Choć tego typu okna są dużo droższe, w perspektywie lat mogą zaoferować oszczędności z tytułu niskiego współczynnika przenikania ciepła czy wysokiego współczynnika promieniowania słonecznego. Okna narożne są produkowane zazwyczaj z aluminium lub wytrzymałego PCV, o czym więcej przeczytasz w tym miejscu: https://new-house.com.pl/okna-pcv. W nowoczesnym domu warto zdecydować się na takie okna, ale uprzednio warto zastanowić się nad odpowiednim wzmocnieniem stropu i nadproża, a także znaleźć efektywny system rolet lub innych osłon okiennych.