Instalacja fotowoltaiczna to bezpieczny układ odznaczający się bezawaryjną pracą na przestrzeni wielu lat. Niemniej jednak, fachowcy zalecają wykonanie uziemienia fotowoltaiki, w celu uzyskania gwarancji bezpiecznej pracy. W tym artykule dowiesz się, jak działa uziemienie instalacji fotowoltaicznej, w jaki sposób je wykonać, a także, jakie korzyści może zagwarantować uziemienie.
Jak działa uziemienie instalacji fotowoltaicznej?
Moduły fotowoltaiczne odznaczają się bardzo bezpieczną pracą, a ryzyko przepięcia lub innej nieprawidłowości jest naprawdę niskie. Uziemienie instalacji fotowoltaicznej zwiększa jednak bezpieczeństwo i daje nam gwarancję, że nie dojdzie do porażenia w sytuacji, gdy dojdzie do przerwania obiegu. Uziemienie, nazywane również instalacją odgromową, to połączenie wyrównawcze, które łączy moduły, jak również sam falownik z ziemią o zerowym napięciu.
Jeśli falownik wykryje przerwanie obiegu lub inne nieprawidłowości, instalacja zostanie wyłączona. Jeśli dojdzie do przepięcia, nie zachodzi ryzyko porażenia, ponieważ prąd jest w bezpieczny sposób odprowadzany do ziemi. W dużym uproszczeniu, uziemienie instalacji fotowoltaicznej możemy określić jako swoisty piorunochron, który gwarantuje bezpieczeństwo w razie nieoczekiwanych sytuacji. Uziemienie chroni zarówno domowników, jak również samą instalację. Tutaj: https://new-house.com.pl/fotowoltaika znajdziesz wiele wartościowych informacji na temat sposobu działania poszczególnych elementów instalacji fotowoltaicznej.
Czy uziemienie instalacji fotowoltaicznej jest niezbędne?
W przepisach nie znajdziemy zapisów, które sprawiałaby, że uziemienie instalacji fotowoltaicznej byłoby niezbędne. Właściciel takiej instalacji ma zatem pełne prawo do podjęcia decyzji w kwestii instalowania uziemienia. Fachowcy rekomendują jednak zastosowanie instalacji odgromowej. Nawet najbezpieczniejsze systemy mogą bowiem zawodzić, co rodzi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia domowników nieświadomych usterki. Inwestując w wykonanie uziemienia kupujemy większe bezpieczeństwo, a także spokój ducha.
Dlaczego warto wykonać uziemienie fotowoltaiki?
Istnieje kilka przyczyn, dla których należy wykonać uziemienie instalacji fotowoltaicznej. Musimy sobie uświadomić, że usterka instalacji stanowi poważne zagrożenie dla domowników, ale również dla naszego domu. Przepięcie może bowiem zagrażać sieci energetycznej, a co za tym idzie, urządzeniom w naszym domu. Jednocześnie, kontakt z przerwanym obwodem modułu fotowoltaicznego oznacza wysokie ryzyko porażenia prądem. Uziemienie skutecznie eliminuje ten problem.
Dołóżmy do tego kwestię ubezpieczenia naszego domu. Gwałtowna burza może doprowadzić do uszkodzenia modułów fotowoltaicznych. W takiej sytuacji, dobre ubezpieczenie pozwala nam uzyskać stosowne odszkodowanie na likwidację straty. Wcześniej, na miejscu pojawi się pracownik ubezpieczalni, który sprawdzi, czy właściciel podjął wszelkie starania mające na celu uchronienie instalacji przed uszkodzeniem. Brak uziemienia jest dostatecznym powodem, dla którego ubezpieczyciel odmówi wypłacenia odszkodowania z tytułu usterki spowodowanej przez burzę.
W jaki sposób można wykonać uziemienie instalacji?
Nowoczesne moduły fotowoltaiczne posiadają specjalny punkty uziemiające. Są to najczęściej otwory w narożnikach. Można je połączyć z uprzednio przygotowanym punktem uziemiającym w ziemi. Wykonanie takiej instalacji fotowoltaicznej jest czasochłonne, ale oferuje znaczący wzrost bezpieczeństwa. Inną metodą jest wykonanie specjalnych klem łamiących anodowanie modułów. Jest to kosztowniejsze rozwiązanie, ale za to mniej czasochłonne.
W praktyce, kwestię uziemienia fotowoltaiki należy przedyskutować z fachowcem odpowiedzialnym za jej montaż. W ten sposób możemy poznać dostępne opcje, a także wybrać najkorzystniejszą z nich. Wiele firm zajmujących się montażem fotowoltaiki kładzie duży nacisk na kwestie bezpieczeństwa, a uziemienie instalacji jest jedną z prac wchodzących w zakres montażu. Założenie uziemienia to niejedyny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa. Pamiętajmy o tym, że raz do roku powinniśmy opłacić przegląd instalacji, w ramach którego fachowiec sprawdzi, czy nasza instalacja działa w sposób bezpieczny i oferuje optymalną wydajność.
Jak wyposażyć dom w bezpieczną i pewną fotowoltaikę?
Fotowoltaika coraz częściej stanowi wyposażenie nowoczesnych domów, które mają zminimalizować koszty eksploatacyjne, a także zapewnić domownikom oczekiwany komfort. Na stronie New House dostępne są projekty gotowych domów wyposażonych w fotowoltaikę. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat kompleksowej realizacji energooszczędnych projektów budowlanych w technologii murowanej.
Jest to najlepszy sposób na uzyskanie wydajnej i bezpiecznej instalacji fotowoltaicznej. Już na etapie sporządzania projektu budowlanego wybiera się lokalizację dla paneli, falownika oraz licznika dwukierunkowego. Projekt obejmuje wybór niezbędnych komponentów, a także montaż z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, w tym również uziemienia instalacji. Firma budowlana New House posiada w swoim bagażu doświadczeń budowę domów wyposażonych w fotowoltaikę.