Akademia Budowlana

Projekty domów energooszczędnych - gdzie znaleźć najlepsze realizacje?

Spis treści:

Inwestorzy poszukujący gotowy projektów domów jednorodzinnych, decydują się na projekty energooszczędne. Nie jest to po prostu nowa moda w architekturze i budownictwie, ale dobrze wykalkulowane korzyści. Czym charakteryzują się domy energooszczędne? Gdzie znaleźć najlepsze propozycje? Czym się kierować przy wyborze? W tym artykule postaramy się rozwiać wszystkie Państwa wątpliwości i odpowiedzieć na każde z pytań. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem, chętnie dzielimy się naszą wiedzą i spostrzeżeniami.

 

New-House działa na rynku już od 1991 roku, nasza firma zrealizowała już ponad tysiąc pięćset różnorodnych domów jednorodzinnych. Wśród realizacji, którymi zajmują się nasi specjaliści, coraz częściej pojawiają się domy energooszczędne. Dlaczego? To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które myślą przyszłościowo. Rosnące zainteresowanie domami energooszczędnymi można zauważyć już od kilku lat. Ma to również przełożenie na ilość gotowych projektów domów energooszczędnych, które są przygotowywane przez polskie pracownie projektowe. New-House ma dla swoich klientów przygotowaną bazę projektową wypełnioną tysiącami propozycji od najlepszych pracowni w kraju. Mogą je Państwo obejrzeć pod linkiem:https://new-house.com.pl/projekty-domow. Jest wśród nich wiele projektów domów nowoczesnych, które mają wysoki poziom energooszczędności. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem wśród klientów.W tym artykule przedstawimy Państwu aż pięć ciekawych propozycji projektów domów energooszczędnych, a także opiszemy zalety takich realizacji. W tym artykule wskażemy także na co zwrócić uwagę przy wyborze, co charakteryzuje projekty domów energooszczędnych.

 

Dlaczego warto zdecydować się na dom energooszczędny?

 

Budowa domu energooszczędnego to nie tylko sposób na budowę domu wpisującego się w najnowsze trendy. Jest to przede wszystkim realnie opłacalna decyzja, dlatego przekonuje coraz większą liczbę inwestorów w naszym kraju. Budowa domu jednorodzinnego wiąże się dzisiaj z wysokim kosztem ogrzewania, tego typu opłaty pobierają aż sześćdziesiąt pięć procent kosztów eksploatacji. Budując dom energooszczędny można znacząco obniżyć te kwoty, inwestując przy tym zaledwie kilka procent więcej w koszt budowy.

 

Domy energooszczędne mają bardzo dobrą izolację termiczną, co pozwala na znaczące zmniejszenie strat ciepła. Dzięki zdecydowaniu się na taki projekt zwiększa się koszt budowy zaledwie o kilka procent, przy czym koszt rocznego ogrzewania domu może zostać  obniżony nawet o pięć razy. Przy czym wyższy koszt wynikający z budowy energooszczędnego domu bardzo szybko się zwraca, dzięki niskim kosztom ogrzewania. Co więcej, niższe koszty utrzymania wiążą się także z wykorzystaniem prądu. Projekty domów energooszczędnych chętnie korzystają również z innowacyjnych rozwiązań technologicznych, na przykład paneli słonecznych. Pozwalają one zapobiegać narażania budżetu domowego na stale pojawiające się podwyżki cen prądu. Co więcej, domy energooszczędne wykorzystują maksymalne możliwości światła dziennego, dzięki funkcjonalnemu, logistycznemu rozplanowaniu przestrzeni. Nie pozostaje to bez wpływu na rachunki za prąd. Inwestorzy, których interesują projekty domów energooszczędnych chętnie wybierają również innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na mniejsze zużycie prądu, wody itp. To także przyczynia się do obniżenia kosztów rocznego utrzymania domu.

 

Wiele osób przekonuje również fakt, że dom energooszczędny dba także o zdrowie domowników. Będzie to szczególnie istotne dla osób, które mają problemy alergiczne, astmatyczne. Domy energooszczędne nie są narażone na pojawianie się pleśni, grzybów, ponieważ są w nich wykorzystywane wysokiej jakości izolacje termiczne, a także posiadają wydajne systemy wentylacyjne.

 

Warto zwrócić również uwagę na to, że zmiany w prawie budowlanym, prawie europejskim dążą do tego, by domy energooszczędne stały się standardem. Nie będzie to rozwiązanie innowacyjne i zaskakujące. Co więcej, dom który nie będzie spełniał takich standardów będzie miał znacznie mniejszą wartość rynkową.

  

Kiedy dom jest energooszczędny?

 

Nie każdy budynek z obniżonym zużyciem energii można już nazwać budynkiem energooszczędnym. Powstał cały szereg wyznaczników określających standardy dla takich domów jednorodzinnych. Było to konieczne, ponieważ definicja ograniczająca się do “budynku o mniejszym zapotrzebowaniu na energię niż standardowy dom jednorodzinny” nie pozwala rozróżnić domu energooszczędnego od domu pasywnego czy też domu zeroenergetycznego. Z perspektywy  dokumentacji technicznej i późniejszej sprzedaży nieruchomości są to dane bardzo istotne. Co więc wpływa na to, że dany dom można nazwać energooszczędnym? Wskazują na to konkretne normy i wskaźniki. 

 

 

Najpierw należy wspomnieć, że dom jednorodzinny może zostać przypisany do różnorodnych standardów energetycznych, które są zależne od tego jakie technologie i rozwiązania zostały zastosowane. Wymagania dotyczące domów energooszczędnych zostały jasno określone, ale nie są sztywne. Można je umieścić pomiędzy ustawowymi wymaganiami dotyczącymi standardowych domów jednorodzinnych a warunkami określającymi realizację domów pasywnych. Dzięki temu realizacja jest bardziej elastyczna, a parametry budowy mogą być bardziej dostosowane do potrzeb i oczekiwań klienta. Chcąc przyjąć ogólną, skróconą definicję dla domów energooszczędnych można powiedzieć, że jest to budynek, którego zapotrzebowanie na ciepło w skali roku nie jest większe niż  70 kWh na metr kwadratowy. Zagłębiając się jednak w temat, spotkają się Państwo z szeregiem bardziej specjalistycznych parametrów. Najczęściej wymienianymi wskaźnikami  są  EU (wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową), EK (wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową), EP (wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną), a także U (współczynnik przenikalności ciepła). O czym one mówią? Ile powinny wynosić? Rozwiniemy te kwestie.

 

EU - wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową w domu energooszczędnym

 

Jest to wskaźnik, który określa ilość energii koniecznej do ogrzania, wentylacji, a także do przygotowania ciepłej wody na cele użytkowe w danym domu. Uwzględnia on również straty i odzyski ciepła związane z przegrodami i wentylacją w budynku. Wskaźnik EU jest mierzony w kilowatogodzinach na metr kwadratowy powierzchni w przeciągu roku. Dla domów energooszczędnych powinien on mieścić się w granicach od 30 do 70 kWh/m2. Im niższa wartość wskaźnika tym dom traci mniej ciepła przez przegrody zewnętrzne. Należy zawsze zwracać uwagę na zmieniające się przepisy prawne dotyczące wskaźników, ich zmiany dążą do przybliżenia nas do możliwie bardziej przyjaznego środowisku budownictwa.

 

 

EK - wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową w domu energooszczędnym

 

To wskaźnik, który ma na celu określenie ilości energii wykorzystywać do ogólnej eksploatacji. W odróżnieniu od wskaźnika EU uwzględnia sprawność systemów ogrzewania. Można go wykorzystywać do obliczenia przybliżonych kosztów rocznego ogrzewania budynku. Wskaźnik EK jest mierzony w kilowatogodzinach na metr kwadratowy powierzchni w przeciągu roku.Warto wiedzieć, że jeżeli wskaźnik EK oraz wskaźnik EP mają zbliżone wyniki oznacza to, że wykorzystywane ogrzewanie można uznać za wysoce sprawne.

 

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

EP - wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną w domu energooszczędnym

 

Tym wskaźnikiem określane jest zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną, która jest dostarczana do domu. Wskaźnik EP dla jednorodzinnego domu energooszczędnego powinien wynosić najwyżej 70 kWh/m2/rok od roku 2021. Pozwala on określić stopień ekologiczności domu i zgodności z normami energochłonności.

 

U - współczynnik przenikania ciepła w domu energooszczędnym

 

Izolacyjność termiczna przegród budynku jest bardzo istotna w przypadku domów energooszczędnych. Współczynnik przenikania ciepła pozwala określić poziom izolacji dachu, okien, ścian, a także podłóg. Im niższy poziom wskazuje współczynnik przenikania ciepła tym izolacja domu jest lepsza. Dla domu energooszczędnego wskaźnik przenikania ciepła powinien wynosić nie więcej niż 0,20 W/(m2·K).

Wymienione wyżej wskaźniki są standardowymi, które powinny domy energooszczędne spełniać. Jednak najważniejszym wyznacznikiem będzie uzyskanie certyfikacji energetycznej i paszportu energetycznego. Taki paszport wskazuje na konkretne informacje dotyczące zapotrzebowania domu na energię potrzebną do jego eksploatacji. Klasa energetyczna domu to ilość energii w kWh na 1 metr kwadratowy na rok. Taka certyfikacja energetyczna jest wystawiana na okres 10 lat.

 

Projekty domów energooszczędnych - pięć propozycji

 

Domy energooszczędne są bardzo popularnymi rozwiązaniami, więc bez problemu mogą Państwo z łatwością znaleźć interesujące, funkcjonalne projekty, które spełnią Państwa wymagania. W bazie projektowej firmy New-House znajdują się ich tysiące. Wśród nich można wyróżnić na przykład pięć poniższych.

 

Tytan - jest to piętrowy dom o powierzchni użytkowej równej 134 metrom kwadratowym. Został on dostosowany do potrzeb rodziny liczącej nawet cztery osoby. Ma również jednostanowiskowy garaż samochodowy. Charakterystyka energetyczna domu prezentuje się następująco: EP 69,1 kWh/(m2), EK 64,0 kWh/(m2 rok) oraz EU 34,1 kWh/(m2 rok). Szczegóły realizacji są dostępne pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekt/1432.

 

 

Prestiżowy - to propozycja dla osób, które cenią sobie projekty domów bardzo dużych. Jest to projekt domu energooszczędnego o powierzchni użytkowej liczącej aż 402  metry kwadratowe. Dom jest piętrowy, a w jego wnętrzu znajduje się aż sześć sypialni. Jego wnętrze bez problemu pomieści nawet bardzo liczną rodzinę. W projekcie znalazł się również dwustanowiskowy garaż. Charakterystyka energetyczna domu prezentuje się następująco: EP 92,3 kWh/(m2), EK 87,5 kWh/(m2 rok), EU 64,20 kWh/(m2 rok). Więcej informacji o projekcie znajduje się pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekt/1130.

 

 

Dom z Widokiem 2 - to nowoczesny dom piętrowy, którego powierzchnia użytkowa wynosi 221 metrów kwadratowych. Parter został przeznaczony całkowicie na strefę dzienną i gospodarczą, natomiast na piętrze zaplanowano część nocną - obejmuje ona trzy sypialnie, dwie łazienki, dwie garderoby i dodatkowy pokój gospodarczy. Projekt obejmuje także garaż na dwa samochody. Charakterystyka energetyczna domu prezentuje się następująco: EP 91,8 kWh/(m2), EK 77,3 kWh/(m2 rok), EU 38,60 kWh/(m2 rok). Szczegóły projektu są udostępnione pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekt/1074.

 

 

Dom na Parkowej - jest to energooszczędny dom, który został wykonany w klasycznym stylu przywodzącym na myśl staropolskie dworki szlacheckie. Jest to dom parterowy o powierzchni użytkowej liczącej 122 metry kwadratowe. W projekcie znajdują się trzy sypialnie i dwie łazienki, więc idealnie sprawdzi się nawet dla czteroosobowej rodziny. Znajduje się tutaj również dwustanowiskowy garaż. Charakterystyka energetyczna domu prezentuje się następująco:EP 69,4 kWh/(m2), EK 57,4 kWh/(m2 rok), EU    48,2 kWh/(m2 rok). Więcej informacji o realizacji można znaleźć pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekt/1068.

 

 

HomeKONCEPT-New House 721 - jest to kolejna propozycja dla osób lubiących duże przestrzenie. To energooszczędny dom piętrowy, który liczy aż 322 metry kwadratowe powierzchni użytkowej. Projekt obejmuje trzy sypialnie, duża część wnętrza została przeznaczona pod przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkową. Poza dużym salonem znajdują się tutaj również przestronne pokoje rekreacyjne i domowa biblioteka. Projekt domu obejmuje także garaż na dwa samochody wbudowany we frontową część bryły budynku. Wskaźnik EU w tej realizacji wynosi 18,95 kWh/m2 rok, natomiast wskaźnik EP to 69,67 kWh/m2 rok. Projekt można obejrzeć bliżej pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekt/19466.

 

 

Projekt i budowa domu energooszczędnego z firmą New-House

 

Budowa domu energooszczędnego wymaga nie tylko dobrego projektu, ale również odpowiedniej firmy wykonawczej, która z odpowiednią uważnością i wiedzą poprowadzi całą realizację. Firma New-House zajmuje się budową domów kompleksowo - pomagamy w poszukiwaniu odpowiedniej działki budowlanej, oferujemy projekty i zajmujemy się budową domów pod klucz. Cała realizacja jest obejmowana dziesięcioletnią gwarancją. Zachęcamy Państwa do współpracy.

Domy energooszczędne to przyszłość - zajmiemy się dla Ciebie taką realizacją.

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.