Inwestorzy poszukujący gotowy projektów domów jednorodzinnych, decydują się na projekty energooszczędne. Nie jest to po prostu nowa moda w architekturze i budownictwie, ale dobrze wykalkulowane korzyści. Czym charakteryzują się domy energooszczędne? Gdzie znaleźć najlepsze propozycje? Czym się kierować przy wyborze? W tym artykule postaramy się rozwiać wszystkie Państwa wątpliwości i odpowiedzieć na każde z pytań. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem, chętnie dzielimy się naszą wiedzą i spostrzeżeniami.
New-House działa na rynku już od 1991 roku, nasza firma zrealizowała już ponad tysiąc pięćset różnorodnych domów jednorodzinnych. Wśród realizacji, którymi zajmują się nasi specjaliści, coraz częściej pojawiają się domy energooszczędne. Dlaczego? To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które myślą przyszłościowo. Rosnące zainteresowanie domami energooszczędnymi można zauważyć już od kilku lat. Ma to również przełożenie na ilość gotowych projektów domów energooszczędnych, które są przygotowywane przez polskie pracownie projektowe. New-House ma dla swoich klientów przygotowaną bazę projektową wypełnioną tysiącami propozycji od najlepszych pracowni w kraju. Mogą je Państwo obejrzeć pod linkiem:https://new-house.com.pl/projekty-domow. Jest wśród nich wiele projektów domów nowoczesnych, które mają wysoki poziom energooszczędności. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem wśród klientów.W tym artykule przedstawimy Państwu aż pięć ciekawych propozycji projektów domów energooszczędnych, a także opiszemy zalety takich realizacji. W tym artykule wskażemy także na co zwrócić uwagę przy wyborze, co charakteryzuje projekty domów energooszczędnych.
Dlaczego warto zdecydować się na dom energooszczędny?
Budowa domu energooszczędnego to nie tylko sposób na budowę domu wpisującego się w najnowsze trendy. Jest to przede wszystkim realnie opłacalna decyzja, dlatego przekonuje coraz większą liczbę inwestorów w naszym kraju. Budowa domu jednorodzinnego wiąże się dzisiaj z wysokim kosztem ogrzewania, tego typu opłaty pobierają aż sześćdziesiąt pięć procent kosztów eksploatacji. Budując dom energooszczędny można znacząco obniżyć te kwoty, inwestując przy tym zaledwie kilka procent więcej w koszt budowy.
Domy energooszczędne mają bardzo dobrą izolację termiczną, co pozwala na znaczące zmniejszenie strat ciepła. Dzięki zdecydowaniu się na taki projekt zwiększa się koszt budowy zaledwie o kilka procent, przy czym koszt rocznego ogrzewania domu może zostać obniżony nawet o pięć razy. Przy czym wyższy koszt wynikający z budowy energooszczędnego domu bardzo szybko się zwraca, dzięki niskim kosztom ogrzewania. Co więcej, niższe koszty utrzymania wiążą się także z wykorzystaniem prądu. Projekty domów energooszczędnych chętnie korzystają również z innowacyjnych rozwiązań technologicznych, na przykład paneli słonecznych. Pozwalają one zapobiegać narażania budżetu domowego na stale pojawiające się podwyżki cen prądu. Co więcej, domy energooszczędne wykorzystują maksymalne możliwości światła dziennego, dzięki funkcjonalnemu, logistycznemu rozplanowaniu przestrzeni. Nie pozostaje to bez wpływu na rachunki za prąd. Inwestorzy, których interesują projekty domów energooszczędnych chętnie wybierają również innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na mniejsze zużycie prądu, wody itp. To także przyczynia się do obniżenia kosztów rocznego utrzymania domu.
Wiele osób przekonuje również fakt, że dom energooszczędny dba także o zdrowie domowników. Będzie to szczególnie istotne dla osób, które mają problemy alergiczne, astmatyczne. Domy energooszczędne nie są narażone na pojawianie się pleśni, grzybów, ponieważ są w nich wykorzystywane wysokiej jakości izolacje termiczne, a także posiadają wydajne systemy wentylacyjne.
Warto zwrócić również uwagę na to, że zmiany w prawie budowlanym, prawie europejskim dążą do tego, by domy energooszczędne stały się standardem. Nie będzie to rozwiązanie innowacyjne i zaskakujące. Co więcej, dom który nie będzie spełniał takich standardów będzie miał znacznie mniejszą wartość rynkową.
Kiedy dom jest energooszczędny?
Nie każdy budynek z obniżonym zużyciem energii można już nazwać budynkiem energooszczędnym. Powstał cały szereg wyznaczników określających standardy dla takich domów jednorodzinnych. Było to konieczne, ponieważ definicja ograniczająca się do “budynku o mniejszym zapotrzebowaniu na energię niż standardowy dom jednorodzinny” nie pozwala rozróżnić domu energooszczędnego od domu pasywnego czy też domu zeroenergetycznego. Z perspektywy dokumentacji technicznej i późniejszej sprzedaży nieruchomości są to dane bardzo istotne. Co więc wpływa na to, że dany dom można nazwać energooszczędnym? Wskazują na to konkretne normy i wskaźniki.
Najpierw należy wspomnieć, że dom jednorodzinny może zostać przypisany do różnorodnych standardów energetycznych, które są zależne od tego jakie technologie i rozwiązania zostały zastosowane. Wymagania dotyczące domów energooszczędnych zostały jasno określone, ale nie są sztywne. Można je umieścić pomiędzy ustawowymi wymaganiami dotyczącymi standardowych domów jednorodzinnych a warunkami określającymi realizację domów pasywnych. Dzięki temu realizacja jest bardziej elastyczna, a parametry budowy mogą być bardziej dostosowane do potrzeb i oczekiwań klienta. Chcąc przyjąć ogólną, skróconą definicję dla domów energooszczędnych można powiedzieć, że jest to budynek, którego zapotrzebowanie na ciepło w skali roku nie jest większe niż 70 kWh na metr kwadratowy. Zagłębiając się jednak w temat, spotkają się Państwo z szeregiem bardziej specjalistycznych parametrów. Najczęściej wymienianymi wskaźnikami są EU (wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową), EK (wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową), EP (wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną), a także U (współczynnik przenikalności ciepła). O czym one mówią? Ile powinny wynosić? Rozwiniemy te kwestie.
EU - wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową w domu energooszczędnym
Jest to wskaźnik, który określa ilość energii koniecznej do ogrzania, wentylacji, a także do przygotowania ciepłej wody na cele użytkowe w danym domu. Uwzględnia on również straty i odzyski ciepła związane z przegrodami i wentylacją w budynku. Wskaźnik EU jest mierzony w kilowatogodzinach na metr kwadratowy powierzchni w przeciągu roku. Dla domów energooszczędnych powinien on mieścić się w granicach od 30 do 70 kWh/m2. Im niższa wartość wskaźnika tym dom traci mniej ciepła przez przegrody zewnętrzne. Należy zawsze zwracać uwagę na zmieniające się przepisy prawne dotyczące wskaźników, ich zmiany dążą do przybliżenia nas do możliwie bardziej przyjaznego środowisku budownictwa.
EK - wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową w domu energooszczędnym
To wskaźnik, który ma na celu określenie ilości energii wykorzystywać do ogólnej eksploatacji. W odróżnieniu od wskaźnika EU uwzględnia sprawność systemów ogrzewania. Można go wykorzystywać do obliczenia przybliżonych kosztów rocznego ogrzewania budynku. Wskaźnik EK jest mierzony w kilowatogodzinach na metr kwadratowy powierzchni w przeciągu roku.Warto wiedzieć, że jeżeli wskaźnik EK oraz wskaźnik EP mają zbliżone wyniki oznacza to, że wykorzystywane ogrzewanie można uznać za wysoce sprawne.